Trwa ładowanie...

Picie kawy skuteczną terapią raka jelit?

Oprócz bogatego, gorzkiego smaku i właściwości pobudzających kawa może zaoferować nam także działanie wspierające walkę z rakiem jelita grubego – tak wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Autorzy badania uważają, że już cztery filiżanki małej czarnej dziennie są w stanie nawet o połowę zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby i zwiększyć szansę przeżycia aż o 1/3! Jak to możliwe?

1. Przełom w onkologii?

Picie kawy może pomóc w zwalczeniu raka jelit
Picie kawy może pomóc w zwalczeniu raka jelit

Naukowcy z bostońskiego Instytutu Onkologii Dana Farber wzięli pod uwagę wyniki badań 1000 pacjentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy zmagali się z rakiem jelita grubego. Picie przez nich 4 filiżanek kawy dziennie, równających się wypijaniu 460 mg kofeiny na dobę, oznaczało zmniejszenie ryzyka nawrotu tej podstępnej choroby nawet o 42 proc. Pacjenci, których codzienna dieta uwzględniała ten czarny napój, byli też o 33 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu nowotworu niż chorzy, którzy w ogóle nie pili kawy. Jak to możliwe? Autorzy badania uważają, że główną rolę w takiej terapii odgrywa kofeina – leczy ona stan zapalny, czyli to, na czym nowotwór żeruje najintensywniej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Gorzka recepta na zdrowie

Nowe odkrycie bostońskich badaczy jest kolejnym, które potwierdza korzystny wpływ kawy na ludzki organizm. Do tej pory naukowcy z całego świata stwierdzili, że picie czarnego, gorzkiego napoju każdego dnia ma działanie ochronne przed rozwojem różnego typu nowotworów złośliwych, w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia raka sutka u kobiet po menopauzie, czerniaka skóry, raka wątroby i zaawansowanego raka prostaty. W dodatku kawa zmniejsza też ryzyko wystąpienia i rozwoju cukrzycy typu 2, będącej przyczyną wielu poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów naszego ciała.

Jedno jest pewne – samo picie kawy nie uchroni nas przed rakiem jelita grubego, którego przyczyn upatruje się w nieodpowiedniej diecie, braku aktywności fizycznej i skłonności do powstawania polipów w jelitach. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu, zadbaj o prawidłową dietę bogatą w zdrowe kwasy i regularne ćwiczenia. Taki tryb życia uchroni cię nie tylko przed nowotworami, ale też przed innymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Jesteś miłośnikiem kawy, a może próbujesz ją odstawić? Porozmawiaj z innymi forumowiczami na temat małej czarnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza