Trwa ładowanie...

Picie kawy skuteczną terapią raka jelit?

Oprócz bogatego, gorzkiego smaku i właściwości pobudzających kawa może zaoferować nam także działanie wspierające walkę z rakiem jelita grubego – tak wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Autorzy badania uważają, że już cztery filiżanki małej czarnej dziennie są w stanie nawet o połowę zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby i zwiększyć szansę przeżycia aż o 1/3! Jak to możliwe?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Przełom w onkologii?

Picie kawy może pomóc w zwalczeniu raka jelit
Picie kawy może pomóc w zwalczeniu raka jelit

Naukowcy z bostońskiego Instytutu Onkologii Dana Farber wzięli pod uwagę wyniki badań 1000 pacjentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy zmagali się z rakiem jelita grubego. Picie przez nich 4 filiżanek kawy dziennie, równających się wypijaniu 460 mg kofeiny na dobę, oznaczało zmniejszenie ryzyka nawrotu tej podstępnej choroby nawet o 42 proc. Pacjenci, których codzienna dieta uwzględniała ten czarny napój, byli też o 33 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu nowotworu niż chorzy, którzy w ogóle nie pili kawy. Jak to możliwe? Autorzy badania uważają, że główną rolę w takiej terapii odgrywa kofeina – leczy ona stan zapalny, czyli to, na czym nowotwór żeruje najintensywniej.

2. Gorzka recepta na zdrowie

Nowe odkrycie bostońskich badaczy jest kolejnym, które potwierdza korzystny wpływ kawy na ludzki organizm. Do tej pory naukowcy z całego świata stwierdzili, że picie czarnego, gorzkiego napoju każdego dnia ma działanie ochronne przed rozwojem różnego typu nowotworów złośliwych, w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia raka sutka u kobiet po menopauzie, czerniaka skóry, raka wątroby i zaawansowanego raka prostaty. W dodatku kawa zmniejsza też ryzyko wystąpienia i rozwoju cukrzycy typu 2, będącej przyczyną wielu poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów naszego ciała.

Jedno jest pewne – samo picie kawy nie uchroni nas przed rakiem jelita grubego, którego przyczyn upatruje się w nieodpowiedniej diecie, braku aktywności fizycznej i skłonności do powstawania polipów w jelitach. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu, zadbaj o prawidłową dietę bogatą w zdrowe kwasy i regularne ćwiczenia. Taki tryb życia uchroni cię nie tylko przed nowotworami, ale też przed innymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Jesteś miłośnikiem kawy, a może próbujesz ją odstawić? Porozmawiaj z innymi forumowiczami na temat małej czarnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.