Trwa ładowanie...

Piękne i zdrowe stopy latem

 Magdalena Bury
26.11.2018 11:55
Piękne i zdrowe stopy latem
Piękne i zdrowe stopy latem (123rf)

Bolesne pęcherze i otarcia zaklejone plastrami – tak najczęściej wyglądają nasze stopy latem. Sandały ze sztucznych tworzyw są przyczyną odparzeń, które przy wysokich temperaturach bardzo wolno się goją. Podpowiadamy, jak pielęgnować stopy latem, by były zdrowe i piękne!

1. 1. Nowe sandały

Założenie nowych sandałów lub japonek może wiązać się z nieprzyjemnymi otarciami oraz pęcherzami. O ile buty wykonane z naturalnej skóry są miękkie, to te z tworzyw sztucznych mogą doprowadzić do bolesnych ran.

Najlepszym rozwiązaniem po zakupie nowej pary jest chodzenie w nich po domu przynajmniej przez kilka pierwszych dni. W ten sposób stopy przyzwyczają się do nowych butów, a ty będziesz mieć pewność, że nie powodują otarć.

2. 2. Zwróć uwagę na krój nowych butów

Kupując letnie sandały, zwróć uwagę na ich krój. Paski okalające stopę nie powinny ocierać wypukłych miejsc, np. kostek. Najlepszym wyborem są te uszyte z miękkich materiałów, które nie spowodują urazów oraz pęcherzy. Ważna jest także podeszwa – ta grubsza i wyścielona miękką skórą nie spowoduje urazów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. 3. Leczenie pęcherzy

Skutecznym sposobem leczenia pęcherzy na stopach jest moczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Taki zabieg możemy stosować przez 20 minut, przez trzy dni w tygodniu. Solanka zniweluje obrzęk.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie maści na rany. Najlepsza będą takie zawierające bacytracynę – antybiotyk, który wyleczy wodniste pęcherze.

Aby zadbać o piękne stopy trzeba dbać o ich odpowiednią pielęgnacje
Aby zadbać o piękne stopy trzeba dbać o ich odpowiednią pielęgnacje (123rf)

4. 4. Nawilżanie stóp

Pęcherze występują częściej, gdy stopy nie są odpowiednio nawilżone. W okresie letnim chodzimy w sandałach oraz klapkach i warto wtedy codziennie używać balsamów nawilżających lub kremów do stóp.

Wybierajmy te z masłem shea, mocznikiem lub składnikami antybakteryjnymi. Na rynku znaleźć można także kremy hamujące pocenie się stóp oraz balsamy chłodzące, które przynoszą ulgę po ciężkim dniu.

5. 5. Przekłuwanie pęcherzy

Najgorsze co możemy zrobić stopom, to samodzielne przekłuwanie pęcherzy wypełnionych wodą. Poprzez takie działanie prowokujemy bakterie i wirusy do działania. To z kolei prowadzi do infekcji.

Zadaniem płynu jest ochrona regenerującego się naskórka. Działa on także antybakteryjnie, a bolesne pęcherze z czasem same znikną. Lepszym wyjściem z tej sytuacji będzie nałożenie maści oraz zakrycie wrażliwego miejsca plastrem.

6. 6. Zaopatrz apteczkę

Nigdy nie mamy 100 proc. pewności, że otarcia i odparzenia się nie pojawią. Właśnie dlatego domowa apteczka zawsze powinna być wyposażona w wodoodporne plastry każdego rozmiaru, maść na pęcherze, wodę utlenioną i bandaże.

Istnieje wiele naturalnych sposobów na zadbane stopy
Istnieje wiele naturalnych sposobów na zadbane stopy (123rf)

7. 7. Profilaktyka jest najważniejsza

Masz ulubione buty, które tworzą odparzenia? Mamy złe wiadomości. Sandały, przez które na stopach powstają otarcia i pęcherze, najprawdopodobniej będą powodowały je cały czas.

Starym zwyczajem naszych babć i mam jest nasączanie butów wodą lub octem, by się rozciągnęły. Rozwiązanie to jednak pomaga tylko w przypadku tych skórzanych.

8. 8. Płyn do jamy ustnej

Sposobem na popękane, nieestetyczne pięty jest moczenie ich w wodzie z dodatkiem płynu do płukania jamy ustnej. Do miski z gorącą wodą dodajemy 1/4 szklanki płynu oraz 1/4 szklanki octu. Po zabiegu stopy należy osuszyć ręcznikiem, a następnie użyć kremu nawilżającego. To działa!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze