Pierwsze oznaki zaburzeń pamięci (WIDEO)
-Czy zastanawiałeś się dziś gdzie zostawiłeś okulary? Może zapomniałeś o czymś bardzo ważnym? Może nie potrafiłeś sobie dziś przypomnieć czyjegoś imienia. Jeśli tak, może to oznaczać, że zaczęły się u Ciebie pojawiać pierwsze oznaki utraty pamięci.
-Ja myślę, że to to sa takie sygnały, które trudno jest zauważyć jak nie jest się z taka osoba na co dzień, bo to sa bardzo drobne rzeczy, że właśnie wstaje rano na przykład z łóżka i sprawia wrażenie takie lekko zagubionej, tak jakby nie wiedziała sama co ma zrobić, prawda.
Albo widzimy że idzie do kuchni i też po minie widzimy że właściwie nie bardzo wie po co, albo szykuje sobie śniadanie, ktoś ja odwoła do innego pokoju czy zadzwoni na przykład telefon czy włączy sobie telewizor i już zapomina o tym, że to śniadanie w kuchni tam zostało.
No czasem my mówimy, że to jest roztargnienie, że może jest zmęczona, może się źle czuje, ale ja bym się takim właśnie sytuacjom przygladała. Szykuję sobie jakieś tam rzeczy do, znaczy szalik czy jakiś inny sweter, a potem widzimy, że w czymś innym idzie, prawda, że wychodzi po gazety i wraca bez gazety albo "ach, znowu nie kupiłam tego co miałam kupić", więc to sa różne takie rzeczy, że człowiek jakby wypada z tego codziennego, naturalnego funkcjonowania i zaczyna źle funkcjonować w tych drobnych, codziennych czynnościach, tak jakby się rozpadał pewien schemat, schemat działania.
No i wtedy rzeczywiście możemy, jak jesteśmy bliskimi członkami rodziny, postawić pytanie czy możemy coś zrobić, żeby on nie wypadał, prawda, ale to też powtarzam bardzo delikatnie, bardzo dyskretnie i po wielu obserwacjach, że to rzeczywiście dzieje się coś niedobrego.
Sa różne leki, które mogą usprawnić, prawda, pierwsza wizyta, nasza powinna być u lekarza niekoniecznie tej osoby podzielenie się niepokojem, sprawdzenie u fachowca, prawda czy to sa jakieś objawy niepokojące.
Nawet skorzystanie z porady lekarza, żeby jakieś proste, takie naturalne skale obserwacyjne, tak, które lekarz mógłby zastosować, zastosować w domu. Znowu pójść do lekarza, upewnić się i ewentualnie dopiero potem wybrać się z ta osoba, żeby może zaordynował nowe leki czy zmienił, zmienił leki, ale zawsze to będzie rada jedna, prawda, obserwować maksymalnie często, żeby zobaczyć czy to się powtarza, czy to się nasila, jak szybko się nasila.
Czy jeżeli mamy taki tydzień, dwa tygodnie, cały miesiąc takiego bardzo bliskiego kontaktu i to tak galopują te zmiany to już wielki niepokój to powinno w nas wzbudzić. Ale myślę że dzisiaj coraz więcej starszych osób jest niezwykle aktywnych i czasem to takie zapominalstwo czy roztargnienie może być też z nadmiaru, tak, kiedy jest za dużo różnych bardzo, za dużo się dzieje, a też jest naturalna cecha naszego organizmu, że my zapominamy że się wyłączamy, a żeby być pewnym czy to jest z nadmiaru, czy to jest z braku, czy niedomiaru no to musimy rzeczywiście tych obserwacji sporo, w takich codziennych, naturalnych, zwykłych sytuacjach życiowych przeprowadzić.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.