Trwa ładowanie...

Pilnie potrzebna rzadka grupa krwi. Może uratować życie

O pomoc poprosiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, które szuka osób z rzadką grupą krwi – 0 RhD (-).

Zobacz film: "Choroby, na które narażone są osoby posiadające grupę krwi 0"

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie ogłosiło, że poszukuje osób, które mogą oddać krew 0 RhD (-). Ta grupa krwi jest dosyć rzadka w społeczeństwie. Szacuje się, że ma ją ok. 6 proc. Polaków.

Krew, o którą prosi lubelskie RCKiK, jest potrzebna do uratowania nastolatki, która obecnie przebywa w szpitalu. 17-latka trafiła tam po poważnym wypadku. Osoby, które są zainteresowane udzieleniem pomocy powinny zgłosić się do centrów krwiodawstwa w ich regionach. Lista takich miejsc jest dostępna na oficjalnych stronach regionalnych centrów krwiodawstwa.

Dawcą krwi może być dorosła osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Oprócz wieku jedynymi warunkami, które musi spełnić jest odpowiednia waga – minimum 50 kg oraz dobry stan zdrowia.

Według statystyk Narodowego Centrum Krwiodawstwa coraz mniej Polaków oddaje krew. W 2017 roku krew oddało łącznie 588 436 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.