Trwa ładowanie...

Pilnie potrzebna rzadka grupa krwi. Może uratować życie

Avatar placeholder
01.01.2019 17:01
RCKiK poszukuje osób z grupą krwi 0 RhD (-)
RCKiK poszukuje osób z grupą krwi 0 RhD (-) (123RF)

O pomoc poprosiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, które szuka osób z rzadką grupą krwi – 0 RhD (-).

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie ogłosiło, że poszukuje osób, które mogą oddać krew 0 RhD (-). Ta grupa krwi jest dosyć rzadka w społeczeństwie. Szacuje się, że ma ją ok. 6 proc. Polaków.

Krew, o którą prosi lubelskie RCKiK, jest potrzebna do uratowania nastolatki, która obecnie przebywa w szpitalu. 17-latka trafiła tam po poważnym wypadku. Osoby, które są zainteresowane udzieleniem pomocy powinny zgłosić się do centrów krwiodawstwa w ich regionach. Lista takich miejsc jest dostępna na oficjalnych stronach regionalnych centrów krwiodawstwa.

Dawcą krwi może być dorosła osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Oprócz wieku jedynymi warunkami, które musi spełnić jest odpowiednia waga – minimum 50 kg oraz dobry stan zdrowia.

Zobacz film: "Choroby, na które narażone są osoby posiadające grupę krwi 0"

Według statystyk Narodowego Centrum Krwiodawstwa coraz mniej Polaków oddaje krew. W 2017 roku krew oddało łącznie 588 436 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze