Trwa ładowanie...

Pilny komunikat GIF. Wstrzymano sprzedaż tego leku na nadciśnienie

 Marta Słupska
10.08.2024 10:41
Lek na nadciśnienie wstrzymany z obrotu
Lek na nadciśnienie wstrzymany z obrotu (East News)

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu popularnego leku na nadciśnienie. Jak wykazały badania, dwie serie preparatu nie spełniły wymagań jakościowych - wykryto w nich zanieczyszczenia.

spis treści

1. Który lek wstrzymano?

GIF przekazał informację o wstrzymaniu sprzedaży dwóch serii leku na nadciśnienie Acurenal, którego podmiotem odpowiedzialnym jest Bausch Health Ireland Limited z siedzibą w Irlandii. Był on sprzedawany tylko na polskim rynku.

W specjalnym komunikacie można przeczytać, jak rozpoznać wycofane serie preparatu.

Zobacz film: "Czego nie powinniśmy jeść przy nadciśnieniu?"

Chodzi o te serie:

  • Acurenal (Quinaprilum), postać leku: tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie: 30 tabletek, GTIN: 05909991125615, seria numer: 80219782, termin ważności: 31.01.2026 r.

  • Acurenal (Quinaprilum), postać leku: tabletki powlekane, 10 mg, opakowanie: 30 tabletek, GTIN: 05909991125516, seria numer: 80212781, termin ważności 31.07.2025.

Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Sprzedaż leku wstrzymano w całym kraju.

2. Z jakiego powodu wycofano Acurenal?

Acurenal to lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego oraz zastoinowej niewydolności serca.

Wstrzymanie obrotu leku ma związek przeprowadzonymi badaniami, które wykazały, że preparat nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych. W opisanych seriach leku wykryto bowiem zanieczyszczenia.

Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego ma więc związek z ochroną zdrowia i życia pacjentów. Tym bardziej, że nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka zgonu Polaków, a jednocześnie najbardziej lekceważonym.

Jak podkreślali w 2023 roku eksperci związani z XX edycją ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca", która odbyła się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, nadciśnienie tętnicze codziennie odpowiada za co najmniej 250 zgonów Polaków, będąc czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, m.in. udarów mózgu i zawałów.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze