Trwa ładowanie...

Operacja rekonstrukcji piersi - sukces słupskich lekarzy

18 stycznia 2017 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku chirurdzy przeprowadzi mikrochirurgiczny zabieg rekonstrukcji piersi. Z brzucha pacjentki została pobrana tkanka, którą następnie wszczepiono w klatkę piersiową.

Inicjatorem operacji i głównym jej operatorem był dr Daniel Maliszewski. Zabieg trwał 6 godzin i uczestniczył w nim dziewięcioosobowy zespół chirurgów, anestezjologów i instrumentariuszy.

- Wszystko poszło zgodnie z planem, obyło się bez komplikacji. Pacjentka czuje się dobrze – relacjonuje portalowi WP abcZdrowie dr Cezary Kaczmarkiewicz, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, onkologicznej i naczyniowej słupskiego szpitala.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Operacja rekonstrukcji piersi trwała 6 godzin
Operacja rekonstrukcji piersi trwała 6 godzin

55-letnia kobieta, u której przeprowadzono nowatorski zabieg, przeszła radyklaną mastektomię z powodu raka piersi. Poddana była radio- i chemioterapii. – Dzięki operacji, jakiej się wczoraj poddała, będzie mieć nie tylko kształtną pierś, ale również ładny brzuch, bo pobrany został z niego nadmiar tkanek – przekonuje dr Cezary Kaczmarkiewicz.

Przeczytaj koniecznie

Operacja polegała bowiem na pobraniu płata skórno-tłuszczowego z brzucha kobiety i wszczepieniu go do naczyń piersiowych wewnętrznych na klatce piersiowej. By przeprowadzenie zabiegu było możliwe, konieczne było zastosowanie specjalistycznego sprzętu mikrochirurgicznego. Naczynia łączono przy użyciu mikroskopu nićmi o grubości włosa.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Chirurdzy ze słupskiego szpitala mają nadzieję, że do końca roku uda im się przeprowadzić co najmniej kilka tego rodzaju zabiegów. – Mamy zakupione odpowiednie instrumentarium i wykwalifikowany personel – zapewnia dr Cezary Kaczmarkiewicz.

Wczorajsza operacja przeprowadzona pod kierownictwem dr. Daniela Maliszewskiego jest pierwszym tego typu zabiegiem wykonanym w słupskim szpitalu. Rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem tej metody wykonują również inne ośrodki w Polsce, m.in. w Gliwicach, w Warszawie oraz w Klinice Chirurgii Plastycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza