Trwa ładowanie...

Polacy już o nim zapomnieli, ale podczas urlopu mogą się zdziwić. "Napędzamy transmisję wirusa"

 Katarzyna Prus
05.06.2022 14:35
Część krajów UE nadal wymaga certyfikatów covidowych lub negatywnych wyników testu
Część krajów UE nadal wymaga certyfikatów covidowych lub negatywnych wyników testu (Getty Images)

Podczas gdy kolejne kraje Unii Europejskiej rezygnują ze sprawdzania certyfikatów covidowych, część konsekwentnie utrzymuje ten obowiazek. Muszą być na to przygotowani m.in. turyści, którzy wybierają się do Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. - Brak spójnej polityki w zakresie zasad bezpiecznego podróżowania, stawia pod wielkim znakiem zapytania to, co się wydarzy po wakacjach - ostrzega dr hab. n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

spis treści

1. "Napędzamy transmisję wirusa"

Wiele krajów Unii Europejskiej zrezygnowało już ze sprawdzania certyfikatów covidowych przy przekraczaniu ich granic. Jak podaje PAP, obywatele UE mogą wjechać bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19 do: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Węgier. Tak jest też w przypadku uznających do tej pory unijne certyfikaty Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Od 1 czerwca do tego grona dołączyły też Niemcy. Jednak cześć krajów, m.in. Francja, Hiszpania, Portugalia czy Włochy konsekwentnie utrzymuje restrykcje.

Coraz więcej krajów rezygnuje ze sprawdzania certyfikatów szczepień
Coraz więcej krajów rezygnuje ze sprawdzania certyfikatów szczepień (Getty Images)
Zobacz film: "Czy testy antygenowe są miarodajne?"

- Brakuje spójnej unijnej polityki w zakresie zasad bezpiecznego podróżowania, co może się niestety przełożyć na transmisję wirusa. Zamiast ją ograniczaniczać, potencjalnie jeszcze ją napędzamy. Brak weryfikacji szczepień czy masowego testowania sprawi, że nie będziemy mieć nawet świadomości, w którym momencie byliśmy narażeni na zakażenie. A zatłoczone lotniska i ograniczona przestrzeń w samolocie takim zakażeniom sprzyjają - komentuje w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przypomina, że cześć turystów szczepiła się tylko dlatego, że takie były wymogi przy zagranicznych wyjazdach.

- Skoro to był dla nich jedyny powód, dla którego przyjęli szczepionkę, to nie ma co liczyć, że przyjmą dawkę przypominającą skoro łagodzimy restrykcje - dodaje dr Dzieciątkowski. - To zachęci także do wyjazdów osoby, które wcześniej z tego rezygnowały, bo nie chciały się szczepić. Te wszystkie okoliczności sprawiają, że sezon jesienny i to co, wydarzy się po wakacjach jest pod coraz większym znakiem zapytania - ostrzega wirusolog.

2. Szczepienie albo test

Przy wjeździe do Francji nie jest wymagany negatywny wynik testu, jeśli podróżny jest w pełni zaszczepiony i ma certyfikat covidowy. Nieszczepieni muszą przedstawić wynik testu PCR (wykonanego do 72 godzin wcześniej) lub testu antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godzin lub zaświadczenie o powrocie do zdrowia (pozytywny wynik testu wykonany co najmniej jedenaście dni i nie więcej niż sześć miesięcy przed podróżą).

Z tych restrykcji Francja zwalnia dzieci do lat 12. Podobnie jest w przypadku Włoch. Turyści z UE muszą mieć dowód pełnego szczepienia, powrotu do zdrowia lub negatywny wynik testu (antygenowy sprzed maksymalnie 48 godzin przed przybyciem, PCR sprzed 72 godzin). Wszystkie dzieci poniżej 6. roku życia są zwolnione z testu, a także z pięciodniowej izolacji, o ile nie są jej poddani rodzice.

Aby wjechać do Portugalii i Hiszpanii, trzeba pokazać certyfikat szczepień, świadectwo ozdrowienia lub negatywny wynik testu (PCR sprzed 72 godzin lub test antygenowy sprzed 24 godzin). Zasady te obowiązują wszystkie osoby powyżej 12. roku życia. Wyjątkiem jest portugalska Madera, gdzie przy wjeździe nie obowiązują żadne regulacje związane z COVID-19.

Cypr także wymaga od podróżnych szczepień, dowodu na przechorowanie lub negatywnego wyniku testu (dla testu PCR 72 godziny, dla antygenowego - 24). Niezaszczepione dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z testu.

3. Maseczka na lotnisku i w samolocie

Taka kontrola nie ominie też turystów, którzy chcą wypocząć na Malcie i w Turcji. Oba kraje wpuszczają turystów pod warunkiem pełnego zaszczepienia lub zaświadczenia o przechorowaniu (w ciągu sześciu miesiecy przed wyjazdem). Jeśli tego nie ma, konieczny jest negatywny wynik testu PCR (z ostatnich 72 godzin) lub antygenowego (z ostatnich 24 godzin). W obu przypadkach te obostrzenia dotyczą dzieci powyżej 12 lat.

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) od 16 maja pasażerowie latający w UE nie muszą nosić maseczek na lotniskach ani w samolotach.

Mimo to część krajów nadal tego wymaga. W tej grupie są: Austria, Niemcy, Luksemburg, Holandia Hiszpania, Portugalia, Włochy, Cypr, Malta, Estonia, Łotwa i Litwa.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze