Trwa ładowanie...

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie to często dolegliwość rodzinna, która na co dzień małemu dziecku nie przeszkadza i dlatego rodzice ją bagatelizują. Warto wiedzieć, że o wykształceniu się stopy decydują pierwsze lata życia dziecka. Dlatego należy przyjrzeć się płaskostopiu z bliska, ponieważ zaniedbane stopy to słaby kapitał na przyszłość dla twojego dziecka. Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy, polegające na obniżeniu się łuków kości, które decydują o nieprawidłowym ułożeniu stopy na podłożu. Prawidłowo zbudowana stopa uczestniczy w elastycznym rozciąganiu się fizjologicznych sklepień, charakterystycznych łuków kości, które w ten sposób podtrzymują stopę i chronią ją przed wstrząsami. W związku z tym nie przylega ona ściśle do podłoża. Podczas wykonywania kroku i styczności z podłożem, łuki rozciągają się, po czym wracają do poprzedniego kształtu. Przy płaskostopiu prawie cała stopa przylega do podłoża. Kości w takiej stopie ułożone są więc w linii prostej.

spis treści

1. Przyczyny płaskostopia

Przyczyną tego rodzaju wady może być np. krzywica, nadmierne, długotrwałe obciążanie stóp przy jednoczesnym osłabieniu mięśni i więzadeł, noszenie zbyt ciasnego obuwia lub nadwaga. Płaskostopie może być wrodzone lub porażenne. Płaskostopie prowadzi do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, jej obrzęku i bolesności utrudniających, a niekiedy nawet uniemożliwiających stanie i chodzenie. Jeśli jeden z łuków jest spłaszczony lub całkowicie zaniknął, mówimy o płaskostopiu. W zależności od tego, który łuk jest płaski, wyróżnia się płaskostopie podłużne (jego wynikiem jest obniżenie łuku przyśrodkowego) lub poprzeczne (będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy). Płaskie stopy nie są niczym nadzwyczajnym u kilkuletnich dzieci, ponieważ rozwijająca się stopa na początku jest wypełniona tłuszczem i ma słabe więzadła. Aby zapobiec utrzymaniu się płaskostopia w późniejszym okresie, nie należy zmuszać dziecka do zbyt wczesnego chodzenia, gdyż jego stopy mogą być za słabe. Płaskostopie powinno samoistnie ustąpić w trzecim roku życia.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

2. Objawy płaskostopia

Płaskostopie poprzeczne objawia się poszerzeniem przedniej części stopy. Ten rodzaj płaskostopia jest charakterystyczny dla kobiet noszących na co dzień obuwie na wysokich obcasach. Płaskostopie podłużne jest wynikiem nadmiernego obciążenia stóp. Objawia się obniżeniem lub zanikiem sklepienia podłużnego stopy. Łatwo je rozpoznać, choćby po stanie noszonego obuwia – podeszwa od wewnętrznej strony jest z reguły starta, obserwujemy także koślawienie butów. Często wraz z zanikiem łuków stopy dochodzi do innych deformacji, np.: tzw. palucha koślawego. Wśród rodzajów płaskostopia można wyróżnić tzw. płaskostopie statyczne, polegające na deformacji łuków, powstałej w prawidłowo zbudowanej stopie. Z płaskostopiem wrodzonym natomiast mamy do czynienia wtedy, gdy w stopie w ogóle nie wykształciły się łuki poprzeczny i podłużny. Trwałe zmiany wynikające z płaskostopia często prowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów, które muszą być leczone chirurgicznie.

Leczenie płaskostopia u dzieci polega głównie na rozruszaniu stopy poprzez podnoszenie woreczków np. z ryżem, szmacianych piłek, masowaniu stopy poprzez turlanie piłki do golfa lub tenisa. Bardzo skuteczne jest chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp i skakanie na palcach. Jeśli tylko nadarzy się okazja, powinniśmy razem z dziećmi praktykować chodzenie boso na piasku, po trawie, a nawet w domu. Bosa stopa, a wraz z nią mięśnie, pracują wtedy najsprawniej, szczególnie jeśli podłoże jest nierówne. Jeżeli płaskostopie jest zaawansowane, można stosować wkładki ortopedyczne, ale nigdy nie należy rezygnować z regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp. Niekiedy nieodpowiednio dobrane wkładki zamiast pomóc, mogą spowodować zniekształcenie stopy. W leczeniu płaskostopia niezbędne bywają też specjalnie wykonane i indywidualnie dopasowane buty ortopedyczne. Leczenie wspomagają także zabiegi kinezyterapii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza