Plastyka brzucha

Plastyka brzucha, inaczej abdominoplastyka, to operacja plastyczna polegająca na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w centralnej i dolnej części brzucha oraz na plastyce mięśni brzucha. Wskazaniem do tego typu operacji plastycznej są rozstępy w okolicy podbrzusza oraz utrata jędrności skóry w tych okolicach. Wskutek operacji brzucha poprawia się sylwetka ciała i wygląd brzucha, jednak zostaje blizna, która przebiega w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Operacja plastyczna brzucha wymaga pozostania pod obserwacją lekarską w oddziale przez 2 doby.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Modelowanie brzucha

Zabieg jest wskazany osobom, których ciało ma duże ilości tkanki tłuszczowej w dolnej partii brzucha. Pacjent może przejść taką operację plastyczną, jeśli ściana jamy brzusznej oraz tkanka mięśniowa nie są porozciągane. Również kobiety po ciążach pozostawiających liczne rozstępy i zwiotczenie skóry. Z wiekiem następuje znaczny spadek elastyczności powłok brzusznych, a także nagromadzenie się miejscowe tkanki tłuszczowej, co jest wskazaniem do wykonania zabiegu redukcji tłuszczu. Kobiety, które w przyszłości planują zajście w ciążę lub osoby bardzo otyłe nie mogą, niestety, mieć wykonanej plastyki brzucha.

Operacja plastyczna brzucha i bioder (przed i po zabiegu)

Pacjentka przed i po zabiegu plastyki brzucha i bioder.

Przed operacją plastyczną przez 7-10 dni nie powinno się palić papierosów, zażywać aspiryny ani jej pochodnych, a także stosować drastycznej diety. W przeciwnym razie pacjent jest narażony na wydłużenie się procesu gojenia powłok brzusznych. Plastykę powłok brzucha zaczyna się od długiego cięcia skórnego w kształcie kotwicy przebiegającej między kolcami biodrowymi i na pępku. Płat skóry wraz z warstwą tłuszczu odwarstwia się na całej powierzchni aż do dolnej części żeber. W trakcie zabiegu, pacjent jest cały czas nawadniany, a jego kończyny zostają obandażowane. Po operacji wymagana jest dwudniowa hospitalizacja. Pacjentowi podawane są środki przeciwbólowe. Pierwszy opatrunek zdejmuje się po tygodniu, po czym nakłada się nowy.

Operacje plastyczne umożliwiają odsłonięcie powierzchni tkanki mięśniowej brzucha, które są zszywane, dając efekt wysmuklenia figury, zaś nadmiar tkanki tłuszczowej wycina się. Powyżej blizny wycina się otwór, w który wszywany jest nowy pępek.

W niektórych przypadkach wystarczy wykonać jedynie korekcję w dolnej części brzucha poniżej pępka – tzw. miniabdominoplastyka. Jest to mini plastyka brzucha. Zabieg trwa około godziny. Miniabdominoplastyka jest mniej inwazyjna od całkowitej plastyki brzucha, ponieważ nie wymaga dużego nacięcia. Chirurg nacina około 5-10 cm długości skóry w kształcie elipsy. Rana jest ukryta na linii włosów łonowych tak, aby bliznę można było ukryć pod bikini. Kiedy występuje gruba warstwa tkanki podskórnej, można połączyć zabieg korekcji powłok brzucha z liposukcją.

Zalecenia po plastyce brzucha

Na ranę pooperacyjną zakłada się opatrunek, a na brzuch elastyczny materiał. Jeśli rana jest rozległa, mogą wystąpić następujące objawy: ogólne osłabienie, bolesność, obrzęki, zaburzenie czucia. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent musi dużo czasu spędzić w łóżku, a powrót do codziennych czynności następuje po dwóch tygodniach, lecz ten okres może ulec wydłużeniu. Po miniabdominoplastyce powrót do zdrowia następuje trochę szybciej niż po całkowitej plastyce brzucha.

Jak każdy zabieg – abdominoplastyka niesie ze sobą ryzyko powikłań, takich jak: krwiak, zakażenie, martwica skóry. Powikłania mogą powodować przedłużenie gojenia się i w rezultacie nieestetyczne blizny przerostowe. Takim sytuacjom zapobiegają odpowiednie leki i zabiegi, ale najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza.

Abdominoplastyce mogą zostać poddane osoby o dobrym stanie zdrowia i z prawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych. U kobiet ważne jest, aby zabieg chirurgiczny miał miejsce po skończonej miesiączce. Pacjent przed zabiegiem powinien być na czczo. Efekt plastyki powłok brzucha jest z pewnością zadowalający. Osoba poddająca się operacjom plastycznym powinna zdać sobie sprawę, że aby modelowanie sylwetki było skuteczne i trwałe, potrzebna jest dieta i odpowiedni program ćwiczeń na brzuch.

Komentarze (3)
~ewelka
~ewelka ponad rok temu

Ja chcę iśc na taką operację, szukam lekarza. DUżo dobrych opinii czytałam o doktorze Kamilu Pietrasiku. Widziałam efekty jego pracy, bo poznałam dziewczyne, która po schudnięciu 15kg, miała fatalny brzuch. Dr Pietrasik super jej to zrobił. Ja nie mam co prawda aż tak fatalnego brzucha, jak ta dziewczyna miała, ale chce sobie te fałdy poprawić, bo mój brzuch wisi :(.

Odpowiedz
~feelit
~feelit ponad rok temu

jednak nie ma co ukrywać, że po ciąży ciężko się wraca do figury. A najtrudniej jest doprowadzić brzuch do stanu sprzed ciąży. Dobrze, że z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna i muszę przyznać, że dr Osuch jest prawdziwym specjalistą w tej dziedzinie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Plastyka brzucha
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Plastyka brzucha
Plastyka brzucha

Operacja plastyczna brzucha

, które przestały wierzyć w skuteczność diet. Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha ma na celu wycięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej (...) części brzucha. Jak zatem przebiega operacja...

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha po porodzie

Plastyka brzucha po porodzie służy pozbyciu się nadmiernej ilości tłuszczu lub zwisającej skóry na brzuchu. Abdominoplastyka, czyli operacja (...) . Plastyka brzucha...

Plastyka brzucha

Miniabdominoplastyka

Czy można odmówić pacjentowi wykonania zabiegu? jest operacją mniej inwazyjną niż pełna plastyka brzucha. Może być wykonywana zarówno u mężczyzn (...) , jak i u kobiet. Plastyka powłok brzusznych jest...

Plastyka brzucha

Modelowanie brzucha

brzucha. Plastyka powłok brzucha to zabieg, który pozwala uzyskać lepsze rezultaty niż zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Dlatego (...) , jak wygląda plastyka brzucha...

Plastyka powłok brzusznych

Efekty plastyki brzucha

Efekty plastyki brzucha

Zdjęcie u góry prezentuje ciało kobiety przed zabiegiem plastyki, a zdjęcie poniżej po zabiegu plastyki brzucha.

Tańce egzotyczne

Tancerka

Tancerka

Tancerka belly dance nie może być nadmiernie szczupła, bowiem kobieta krągła jest symbolem zdrowia i witalności. Taniec brzucha idealnie modeluje poszczególne partie mięśni brzucha.

Episiotomia (nacięcie krocza)

Zabieg episiotomii

Zabieg episiotomii

Graficzne przedstawienie zabiegu nacięcia krocza.