Przejdź na WP

Plastyka ucha

Plastyka ucha to dobry pomysł, gdy pacjent ma odstające uszy, opadające płatki uszu lub doznał rozdarcia skóry, na przykład na skutek silnego pociągnięcia za kolczyk. Korekta uszu, które są zbyt duże lub odstające nie jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale poprawia wygląd i samopoczucie, zwłaszcza dzieci, które przez defekt kosmetyczny bywają obiektem kpin rówieśników. Warto pamiętać, że operacja plastyczna uszu nie ma wpływu na zdolność słyszenia. Na czym polega plastyka ucha?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Korekta odstających uszu

Operacja uszu jest brana pod uwagę wtedy, gdy uszy odstają na przynajmniej dwa centymetry od tyłu głowy. Korekty można dokonać w każdym wieku po tym, jak uszy osiągnęły pełny rozmiar, czyli po 5. lub 6. roku życia. Zaletą przeprowadzenia operacji plastycznej uszu w młodym wieku jest fakt, że chrząstka jest wówczas bardziej elastyczna, dzięki czemu jest łatwiej uformować pożądany kształt. Ponadto dzieci

Efekty korekcji odstających uszu
Efekty korekcji odstających uszu

Z lewej strony - zdjęcia zrobione przed zabiegiem. Z prawej - efekty korekcji uszu.

zobacz galerię

wyraźniej odczuwają zmianę na lepsze w wyglądzie. Jak wygląda korekta uszu, które są odstające?

 • Operacja zaczyna się od wykonania nacięcia za uszami, w miejscu, gdzie uszy są połączone z głową.
 • Chirurg usuwa skórę i chrząstkę lub przycina chrząstkę i zmienia jej kształt.
 • Przy okazji możliwa jest zmiana kształtu uszu, ich zmniejszenie oraz nadanie im większej symetryczności.
 • Chrząstka zostaje umocniona w nowej pozycji przy użyciu szwów, które przytrzymują uszy podczas procesu gojenia.
 • Zabieg trwa około dwóch godzin.
 • Przez kilka tygodni po operacji należy nosić miękki opatrunek, który stanowi ochronę dla uszu. W tym czasie możliwe jest odczuwanie dyskomfortu. Czasami lekarze zalecają noszenie przez miesiąc nauszników – przez cały dzień lub tylko w nocy.

Ile kosztuje operacja uszu? Trzeba się liczyć z wydatkiem od 1,000 do 4,000 złotych. Nie jest to tania operacja, ale rezultaty są tego warte.

2. Operacja plastyczna uszu

Gdy dana osoba ma odstające uszy, zabieg wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Jednak korekta uszu może być dobrym pomysłem także w innych sytuacjach. Niekiedy zdarza się, że człowiek rodzi się z uszami, które z braku chrząstki zwisają lub odstają w nietypowy sposób. Jest to dziedziczna przypadłość. Aby ją skorygować, chirurg umieszcza na stałe szwy w górnej części chrząstki i nadaje uszom typowy kształt. Po pewnym czasie w operowanym miejscu tworzy się tkanka bliznowata, która podtrzymuje efekty zabiegu. Jakie inne defekty kosmetyczne można poprawić operacyjnie?

 • Czasami dzieci rodzą się bez otworu w uszach, wówczas należy otworzyć uszy i nadać im właściwy kształt. Dzięki operacji możliwe jest przywrócenie słyszenia, pod warunkiem, że wewnętrzna część uszu jest nieuszkodzona.
 • Osoby, które urodziły się bez uszu lub straciły je na skutek wypadku mogą mieć operacyjnie przyszyte sztuczne ucho dla względów estetycznych. Jest one zwykle możliwie zbliżone wyglądem do drugiego ucha.
 • Dość często zdarza się, że ucho zostaje rozerwane na skutek silnego pociągnięcia lub zaczepienia kolczykiem o ubranie. Takie urazy łatwo naprawić. Uszy goją się po operacji szybko i z minimalnymi bliznami. W większości przypadków po kilku tygodniach można ponownie przekłuć uszy i nosić lekkie kolczyki.

Operacja uszu to nierzadko jedyne wyjście, by czuć się pewnie i nie wyróżniać się z powodu defektów kosmetycznych. Czasami jednak korekta jest niezbędna z powodów zdrowotnych. Bez względu na przyczynę, plastyka uszu, jak każda operacja, wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Tylko w rękach doświadczonego chirurga można poczuć się bezpiecznie.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy