Trwa ładowanie...

Płatny test na COVID-19 przed porodem niezgodny z prawem - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta

 Ewa Rycerz
04.03.2021 12:37
Porody rodzinne były na początku epidemii
Porody rodzinne były na początku epidemii (Getty Images)

Personel jednego ze szpitali w województwie wielkopolskim żądał od osób towarzyszących przy porodzie rodzinnym wykonania płatnego testu na obecność koronawirusa. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że tego typu praktyki to łamanie prawa.

spis treści

1. 100 zł za test

W marcu 2020 r., w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, porody rodzinne zostały wstrzymane we wszystkich placówkach w kraju. Przepisy obowiązywały przez kilka miesięcy, ale jeden z wielkopolskich szpitali wprowadził inne zasady dotyczące tego typu porodów. Przychodzącym do szpitala pacjentkom mówiono, że w czasie rozwiązania może przebywać z nimi osoba towarzysząca, jeśli wykona ona płatny test w kierunku SARS-CoV-2. Warunkiem wpuszczenia na salę porodową było oczywiście otrzymanie wyniku negatywnego. Za test szpital pobierał opłatę 100 zł.

Sprawa została zgłoszona do Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał, że tego typu praktyki są niezgodne z prawem. O tym, co się dzieje w jednym z wielkopolskich szpitali, poinformowany został także Rzecznik Praw Pacjenta.

Zobacz film: "Czy szczepionki na koronawirusa są skuteczne w przypadku nowych mutacji? Wirusolog odpowiada"

Wskazuje on, że opisana praktyka jest niezgodna z zaleceniami w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii choroby COVID-19, ustalonymi wspólnie przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie perinatologii. "Wytyczne te nie zakładają obowiązkowego przeprowadzenia testów na COVID-19 u wszystkich osób towarzyszących w porodzie, niemniej osoby towarzyszące zobowiązane są do bezwzględnego stosowania środków ochrony osobistej i przestrzegania procedur sanitarnych"- wylicza Rzecznik.

2. Porody w czasie epidemii

Porody rodzinne w czasie epidemii były obwarowane surowymi zasadami tylko na początku. W miarę upływu czasu część placówek zdecydowała się na zdejmowanie obostrzeń. 11 maja uczynił to Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie. Tam lekarze stwierdzili, że osoba towarzysząca podczas porodu może być przy rodzącej kobiecie od momentu przewiezienia jej na salę porodową do ukończenia trwania kontaktu "skóra do skóry".

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla jednak, że każdy poród należy rozpatrywać indywidualnie i, gdy zachodzi konieczność, wykonać odpowiedni test.

RPP nakazał szpitalowi wstrzymanie niezgodnych z prawem praktyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze