Trwa ładowanie...

Nowy ranking najzdrowszych narodów na świecie

Zdecydowanie wyprzedzili nas Włosi, którzy zajęli pierwsze miejsce. Jesteśmy za Kubą i Libanem. Polska nie należy do najzdrowszych narodów świata – tak wynika z najnowszego raportu Bloomberg Global Health, w którym uplasowaliśmy się dopiero na 39. pozycji.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska"

1. Zdrowa kuchnia

Raport powstał na podstawie analizy wielu czynników. Jego autorzy brali pod uwagę długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i zatrucie środowiska. W tegorocznej edycji rankingu zwyciężyli Włosi - pokonali 163 inne kraje.

Dlaczego właśnie oni są najzdrowszym narodem świata? Wpływ ma na to m.in świeża żywność, z której mieszkańcy Italii przygotowują dania oraz dieta śródziemnomorska, jedna z najzdrowszych na świecie. Bogata jest w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, pełne ziarna, związki mineralne oraz witaminy.

Przeczytaj także:

2. Pogoda ducha i aktywność fizyczna

Sposób odżywiania to niejedyny parametr, który zadecydował o wynikach. Włosi żyją dłużej, bo zmienili styl życia. Znacznie zmniejszyła się liczba palaczy i osób pijących alkohol. Włosi mogą też pochwalić się mniejszym odsetkiem otyłych dzieci.

Przekonali się do sportu i stali się bardziej aktywni fizycznie. W zachowaniu zdrowia pomaga im pogodne i optymistycznie usposobienie oraz słoneczny i ciepły klimat.

3. Polska na 39. miejscu

Włosi zostawili w tyle narody, które do tej pory słynęły z długowieczności: Japonię, Islandię, Szwecję czy Singapur. Za nimi w rankingu jest Szwajcaria, Hiszpania, Luksembug, Francja, Niemcy i Dania. Polska zajmuje w rankingu 39 miejsce.

- Polacy długo nie zajmą wysokiej lokaty, póki nie zmienią stylu życia, diety, sposobu myślenia i podejścia do świata i ludzi - tłumaczy WP abcZdrowie dr Barbara Smoczyńska, trenerka rozwoju osobistego.

I dodaje: - Wpływ na to ma wiele czynników - gospodarka, a także jakość opieki medycznej. Polska nie jest krajem dostatnim, nie możemy porównywać się do Włoch. Wciąż gonimy za dobrami materialnymi, transformacja gospodarczo-ekonomiczna była dla nas trudna.

4. Smakować życie

Włosi uwielbiają spotykać się z bliskimi, wspólnie świętują. Polakom brakuje radości życia. Słyniemy z gościnności, ale okazjonalnej. Wesela, chrzciny, komunie - to główne i często jedyne momenty, kiedy rodzina spotyka się ze sobą.

- Postrzegani jesteśmy jako naród narzekający, myślący katastroficznie, bo taka jest wspólnota, do której należymy. Musimy się więc do niej dostroić - tłumaczy Smoczyńska.

Specjalistka uważa, że nie jesteśmy też uprzejmi, a gdy spojrzymy się na przeciętnego mieszkańca Polski, zobaczymy smutną, nierzadko zaciętą twarz. Jej zdaniem musimy się jeszcze wiele nauczyć - w jaki sposób zachować balans między pracą a życiem zawodowym. Dostrzec, że ważna jest duchowość i pasja. Na nasze dobre samopoczucie, a przez to też stan zdrowia, wpływają też szczere relacje z przyjaciółmi.

Specjaliści dostrzegają jednak zmiany na lepsze. - Zauważam znaczną rożnicę między pokoleniem Y, Z a starszymi generacjami. Młodzi dbają o jakość życia, lepiej się odżywiają, uprawiają sport, cenią przyjaźn, są otwarci. To dobrze wróży - ocenia ekspertka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.