Trwa ładowanie...

Pomoc medyczna w weekendy i święta. NFZ wskazuje, gdzie szukać ratunku

Pomoc medyczna w weekendy i święta. NFZ wskazuje, gdzie szukać ratunku
Pomoc medyczna w weekendy i święta. NFZ wskazuje, gdzie szukać ratunku (Getty Images)

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że za podstawową pomoc medyczną w weekendy, święta, wieczorami i w nocy odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie nagłego zagrożenia życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Dokąd dzwonić w sytuacji zagrożenia?

spis treści

1. Numery telefonów pierwszego kontaktu

NFZ wskazuje, że w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, można skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Trzeba zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz online.

Jeśli podejrzewamy, że zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, należy zapisać się na test w kierunku COVID-19. Można zrobić to przez internet, wypełniając formularz kwalifikacyjny na stronie gov.pl/dom

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska o mobilnych punktach szczepień"

Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Kiedy okaże się, że powinniśmy wykonać diagnozujący test, można zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci badanie albo zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany. Zapisać na test można również swoje dziecko.

Pomoc medyczna w weekendy i święta. NFZ wskazuje, gdzie szukać ratunku
Pomoc medyczna w weekendy i święta. NFZ wskazuje, gdzie szukać ratunku (Getty)

2. Bezpłatne testy

Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów. Jest ich blisko 500.

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Jeśli podejrzewamy, że zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, trzeba zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub izby.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia można skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Ważne, by jak w każdym przypadku, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, poinformować o tym - w tej sytuacji dyspozytora - który przyjmuje zgłoszenie.

NFZ przypomina, że przez cały czas do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, można uzyskać niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

NFZ zapewnia, że konsultanci podpowiedzą również, gdzie znajduje się najbliższy nam punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.

(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze