Trwa ładowanie...

Popularne leki zanieczyszczone nitrozoaminami. Producentów czekają kary?

Popularne leki zanieczyszczone nitrozoaminami. Producentów czekają kary?
Popularne leki zanieczyszczone nitrozoaminami. Producentów czekają kary? (East News)

Choć nitrozoaminy są klasyfikowane jako potencjalne czynniki rakotwórcze dla ludzi, toksyczne substancje znalazły się w składzie wielu leków największych koncernów farmaceutycznych. Niedawny raport Morgan Stanley mówi, że wyroki sądowe w sprawie nitrozoamin obecnych w lekach produkowanych przez GlaxoSmithKline mogą sięgać 45 miliardów dolarów. Rakotwórcze związki chemiczne znalazły się także w lekach firm Merck oraz Pfizer.

spis treści

1. Spór o nitrozaminy ciągnie się od lat

O tym, że nitrozoaminy mogą mieć związek z rakiem, naukowcy wiedzą od 65 lat. Aby się o tym przekonać, wykonali badania, w których do przetestowania rozpuszczalnika – dimetylonitrozoaminy – wykorzystali szczury. Według artykułu opublikowanego w British Journal of Cancer w 1956 roku, w ciągu 10 miesięcy u 19 z 20 gryzoni rozwinął się guz wątroby.

O tym zaś, że firma GlaxoSmithKline, która produkowała popularny lek na zgagę Zantac (ranitydyna), stosowała w preparacie substancje powodujące nowotwór, mówiło się już w 2018 roku. W 2019 roku zaś FDA potwierdziło, że popularny lek zanieczyszczony jest substancjami onkogennmi. Pewne związki – w tym nitrozoaminy zostały powiązane ze wzrostem ryzyka raka jelita grubego, żołądka i innymi problemami zdrowotnymi.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Okazuje się, że problem wciąż jest nierozwiązany. Proces przeciwko producentom Zantac ma rozpocząć się w Kalifornii w lutym 2023 roku.

"Niepokojąca jest liczba leków, w których to się pojawia" – mówi na łamach agencji Bloomberg Michael Carome, dyrektor grupy badawczej zajmującej się zdrowiem w grupie konsumenckiej Public Citizen.

9 sierpnia także firma Merck & Co potwierdziła, że ​​zanieczyszczenie nitrozoaminami zostało znalezione w produkowanym przez nią leku na cukrzycę Januvia. Jednak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła firmie Merck na dalszą sprzedaż leku, twierdząc, że korzyści z przyjmowania leku przewyższają ryzyko związane ze skutkami ubocznymi. Jednak wiele innych leków zanieczyszczonych tymi substancjami zniknęło z rynku.

2. Leki przynoszą więcej szkody czy pożytku?

W 2020 roku FDA zaleciła wszystkim producentom leków, aby przetestowali swoje produkty pod kątem potencjalnych czynników rakotwórczych. Wówczas okazało się, że lek na rzucenie palenia Chantix firmy Pfizer, leki na nadciśnienie i środki zwiotczające mięśnie z generycznej jednostki Sandoz firmy Pfizer i Novartis także zawierały nitrozoaminy.

Są to jednak nitrozoaminy, których nigdy wcześniej nie zidentyfikowano, ​​nie ma zatem jasnych dowodów na ich toksyczności. Przeprowadzenie badań i ustalenie, czy faktycznie substancje zawarte w lekach mogą wywoływać raka, trwać będą zapewne wiele lat. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy zmagać się będą z oblrzymimi stratami finansowymi. Wiedza o tym, że wykorzystują nitrozoaminy w lekach jest bowiem powszechna.

Eksperci współpracujący z agencją Bloomberg twierdzą, że firmy takie jak: GSK, Pfizer i Sanofi mogą stanąć w obliczu aż 55 000 jeszcze niewniesionych pozwów. Nawet jeśli większość spraw zostanie rozwiązana, firmy mogą stracić miliardy dolarów.

Wiadomo, że setki ludzi wniosły również pozwy przeciwko firmom farmaceutycznym, które sprzedawały generyczne tabletki na nadciśnienie, takie jak walsartan, który również zawiera nitrozoaminy.

George Gray, profesor zdrowia środowiskowego i zawodowego na George Washington University, który specjalizuje się w analizie ryzyka związanego ze zdrowiem, uważa, że najbardziej narażone na negatywne działanie tych chemikaliów są ludzie, którzy przyjmują wiele leków na raz, ponieważ cierpią na liczne schorzenia. Ekspert przypomina też, że nitrozoaminy znajdują się także w przetworzonej żywności np. w peklowanym mięsie, takim jak bekon.

Jak konstatuje, ustalenie, czy wymienione wyżej leki przynoszą więcej korzyści dla zdrowia ludzi, czy strat, jakie wynikają z ich spożywania, może być trudne do oceny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze