Popularny dziennikarz został zdiagnozowany w wieku 42 lat. Już się z tym pogodził
Prezenter brytyjskiej telewizji BBC i stacji radiowej Radio 5 Live zdobył się na szczere wyznanie. Postanowił ujawnić, że w dorosłym wieku stwierdzono u niego zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. W historii Brytyjczyka najbardziej zaskakuje jest wyznanie mężczyzny, który deklaruje, że swojego zaburzenia nie zamieniłby na nic innego.
1. Nawet badania mózgu potwierdziły ADHD
Popularny dziennikarz Richard Bacon w wywiadzie dla BBC przyznał, że w wieku 42 lat zdiagnozowano u niego ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).
Mężczyzna ujawnił, że ogromne pokłady energii, jakie mu towarzyszą od czasów dzieciństwa, bywają też źródłem problemów. Dlatego też polecono mu, by zgłosił się do terapeuty.
- Wypełniłem bardzo długi kwestionariusz, co jest trudne dla osób z ADHD. Miałem badanie mózgu i nawet na skanie można faktycznie zobaczyć fizyczną manifestację zaburzenia - przyznał.
Jaka była reakcja mężczyzny na diagnozę? Dziennikarz nie ukrywał, że bardzo się ucieszył, bo pozwoliło mu to lepiej zrozumieć swoje zachowanie. Warto wspomnieć, że w latach 90. został zwolniony z pracy w związku z aferą narkotykową. Teraz w wywiadach wspomina, że także jego uzależnienie od alkoholu jest powiązane z ADHD.
- Kiedy się o tym dowiadujesz, trochę lepiej rozumiesz siebie i sposób, w jaki prowadzisz swoje życie – powiedział.
Podkreślił, że choć zaburzenie odpowiada w jego życiu za "chaos i dezorganizację", to jest w nim także coś dobrego.
- Zakochujesz się we wszystkim, co robisz. Masz ogromne pokłady energii. Jest w tym element super mocy – tłumaczył.
Od momentu diagnozy Bacon zażywa leki, które pozwalają mu na ujarzmienie ADHD. Mężczyzna przyznaje, że zaburzenie niestety mocno odbija się na osobach, którymi się otacza w tym na jego żonie.
2. Czym jest ADHD u dorosłych?
ADHD jest zespołem neurorozwojowych zaburzeń psychicznych, które manifestują się deficytami uwagi, impulsywnością oraz nadpobudliwością ruchową. To najczęściej diagnozowane zaburzenie u dzieci, a według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia liczba zdiagnozowanych przypadków ADHD może sięgać nawet 40 milionów osób na całym świecie.
Według badań ok. 30-50 proc. osób, u których zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi zdiagnozowano w dzieciństwie, ma niektóre z objawów zaburzeń także w dorosłym życiu. Eksperci podkreślają, że kluczowe jest jak najwcześniejsze postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia.
ADHD u dorosłych osób cechuje się:
- chaotycznym trybem życia,
- skłonnościami do uzależnień od środków farmakologicznych czy alkoholu,
- zaburzeniami takimi jak depresja, nerwica, zaburzenia lękowe,
- intensywnymi, ale często nietrwałymi relacjami z innymi ludźmi,
- gwałtownymi huśtawkami nastrojów.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.