Porządki ze zdrowiem w nowym roku
Nasz organizm jest jak samochód, któremu należy się regularny przegląd. Wszelkie badania profilaktyczne dostarczą nam wielu wskazówek co do diety i aktywności, jakie możemy wprowadzać do naszego życia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Czas na noworoczne porządki ze zdrowiem! Rozmawiamy o tym z lek. med. Anną Chmurzyńską, specjalistą chorób wewnętrznych z prywatnego szpitala i przychodni Żagiel Med w Lublinie.
Styczeń to dla wielu okazja do składania noworocznych postanowień – także tych związanych ze zdrowiem. Od czego w takiej sytuacji tak naprawdę powinniśmy zacząć?
Kluczowym punktem postanowień związanych z dbałością o zdrowie powinny być badania profilaktyczne. Często obawiamy się złej diagnozy, badając się dopiero z konieczności, gdy mamy podejrzenia co do naszego stanu zdrowia. Tymczasem dobrze byłoby, gdyby badania po prostu weszły nam w nawyk. Chodźmy na nie w okresie dobrej formy i pełnej sprawności.
Jakie badania profilaktyczne powinniśmy zatem przejść?
Przede wszystkim powinny to być badania kontrolne krwi i cukru. To istotne zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą, podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem i historią cukrzycy w rodzinie. Do podstawowych badań zaliczamy też ogólne badanie moczu, które daje lekarzowi wiele cennych informacji o naszym zdrowiu. Pomoże w ocenie pracy nerek i układu moczowego oraz monitorowaniu sprawności wątroby. Może też wykryć ewentualne choroby: cukrzycę i żółtaczkę.
To podstawy, a czy możemy zrobić dla zdrowia coś więcej?
Oczywiście, że tak. Jeśli już mamy mocne postanowienie zadbania o siebie, przeanalizujmy dokładnie na co ostatnio narzekaliśmy. Może były to uczucie ciężkości nóg, bóle, pieczenie czy kurcze łydek. Mogą to być pierwsze objawy żylaków. W takiej sytuacji warto zaplanować wizytę u chirurga naczyniowego.
Czy to naprawdę takie ważne?
Trzeba pamiętać, że żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do stanów zapalnych, a w efekcie zagrozić naszemu życiu.
O jakich badaniach powinniśmy jeszcze pomyśleć przy planowaniu noworocznego „przeglądu”?
W obecnych czasach, przy siedzącym trybie pracy, nasza postawa pozostawia z reguły wiele do życzenia, a to z kolei powoduje obciążanie kręgosłupa. Warto więc pomyśleć o kręgosłupie. Zwykle lekceważymy wszelkie jego bóle, co jest wielkim błędem. Należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który wykluczy poważne schorzenia oraz zajmie się odpowiednim leczeniem.
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.