Objawy raka szyjki macicy – charakterystyka, najczęstsze symptomy, leczenie, rokowanie

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów. W Polsce umiera na niego aż 5 kobiet dziennie. Wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje duże szanse na wyleczenie. Jakie są zatem objawy raka szyjki macicy?

Objawy raka szyjki macicy – charakterystyka choroby

Rak szyjki macicy należy do nowotworów złośliwych. Powstaje wskutek długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, szczególnie jego wysoko rakotwórczymi typami HPV16, HPV18. Objawy najczęściej wystepują u kobiet w wieku 40-55 lat. Stadium inwazyjne raka szyjki macicy poprzedza dysplazja lub rak przedinwazyjny. Nieleczone prowadzą najczęściej do raka inwazyjnego, który jest zagrożeniem dla życia kobiety. Stan przednowotworowy może trwać od trzech nawet do 10 lat i nie dawać żadnych niepokojących objawów. Dlatego bardzo ważnego dla każdej kobiety jest wykonywanie badań cytologicznych, dzięki czemu jest możliwe wczesne wykrycie i skuteczne leczenie, zanim pojawią się objawy raka szyjki macicy.

Co może wykryć cytologia?

Objawy raka szyjki macicy – najczęstsze symptomy

Rak szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety, ponieważ w początkowym stadium nie daje żadnych symptomów. Najczęściej pierwszym i najbardziej zauważalnym objawem jest niewyjaśnione krwawienie z pochwy. Dzieje się tak np. po stosunku lub między miesiączkami. Inne objawy raka szyjki macicy są niespecyficzne i należą do nich: ból podczas stosunku, obfite upławy, nieuzasadnione krwawienie między miesiączkami, krwawienie po menopauzie. W zaawansowanym stadium, kiedy guz staje się coraz większy, mogą występować objawy takie jak ból w dole brzucha lub ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej wykonywane jest podstawowe badanie ginekologiczne...

Objawy raka szyjki macicy – leczenie

Leczenie raka szyjki macicy dostosowane jest do stopnia zaawansowania choroby. Bierze się także pod uwagę występujące objawy oraz to, czy pacjentka w dalszym ciągu chce posiadać dzieci. W początkowym stadium choroby stosuje się chirurgiczne usunięcie chorego miejsca. Czasami dochodzi do całkowitego usunięcia macicy, czyli histerektomii, górnej części pochwy oraz przyległych węzłów chłonnych. Rak szyjki macicy w zaawansowanym stadium leczony jest radioterapią lub chemioterapią. Może być także stosowane leczenie skojarzone, czyli chirurgicznie z radioterapią lub np. radioterapia razem z chemioterapią.

Objawy raka szyjki macicy – rokowanie

Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie uleczalny. Niestety, na tym etapie praktycznie nie daje objawów, więc wiele kobiet nie wie o chorobie. Profilaktyczne badania cytologiczne są więc bardzo ważne. Leczenie raka w zaawansowanym stadium daje tylko 50 proc. szans na powodzenie przyjętej terapii. Im bardziej zaawansowane stadium choroby i objawy raka szyjki macicy, tym mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.

Komentarze (29)
estszja
estszja 7 miesięcy temu

przypominam kobietom że ginekologiem to może być każda kobieta sama dla siebie. Ja nie chodzę. Poród to jedyna sytuacja kiedy potrzebna jest pomoc. Sama rodząca też wie jak się zachować. Na świecie obowiązuje prawo.

Odpowiedz
~Pralka
~Pralka 7 miesięcy temu

Bardzo boję się raka i nie wierzę, że lekarze nadal nie wymyślili leku na tę chorobę - po prostu go nie ujawniają. Jednak staram się zdrowo odżywiać (np. piję soczki regularnie, sama tłoczę w ronicu, nie kupuję, jem mięso z pewnych źródeł, nie z marketu), ruszać się i mam nadzieję, że to w jakimś stopniu zwiększa odporność organizmu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV

Czym jest rak szyjki macicy?

raka szyjki macicy Rak szyjki macicy we wczesnej fazie rozwoju zazwyczaj nie powoduje żadnych symptomów. Jednak gdy komórki rakowe rozwijają, pojawiają...

Rak przełyku - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy raka gardła i krtani

Objawy raka gardła i krtani

HPV Jak wiadomo, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) zwiększa prawdopodobieństwo występowania raka szyjki macicy, ale także nowotworów w obrębie jamy (...) Guzki Guzki na szyi mogą być jednym z objawów...