Trwa ładowanie...

Czym jest rak szyjki macicy?

Avatar placeholder
13.12.2018 11:19
Czym jest rak szyjki macicy?
Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to niebezpieczna choroba. W grupie ryzyka znajdują się kobiety zakażone wirusem HPV, palące, mające wielu partnerów seksualnych, oraz kobiety, które mają osłabiony układ odpornościowy. Również długotrwałe zażywanie pigułek antykoncepcyjnych stwarza zagrożenie pojawienia się raka szyjki macicy. Rokowania po wystąpieniu choroby zależą od tego w jakim stadium choroby kobieta znajduje się. Aby zapobiegać chorobie należy odpowiednio często wykonywać badania u ginekologa. Jeśli stan przedrakowy jest zdiagnozowany, lekarz wybierze sposób w jaki choroba będzie leczona.

spis treści

1. Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy we wczesnej fazie rozwoju zazwyczaj nie powoduje żadnych symptomów. Jednak gdy komórki rakowe rozwijają, pojawiają się:

Nietypowe krwawienia:

Zobacz film: "Piękna bo Zdrowa - akcja profilaktyki raka szyjki macicy"

OSWOIĆ SEKS

Nie pozwól, by rak był ci bliższy niż partner. Zobacz, na czym polega kancersutra i na nowo odkryj przyjemność płynącą z seksu.

Inne objawy:

Infekcje lub inne problemy też mogą świadczyć o tej chorobie. Jedynie lekarz może stwierdzić jaka jest przyczyna schorzeń.

2. Wirus HPV

Zakażenie wirusem HPV może się przyczynić do wystąpienia raka szyjki macicy w organizmie niektórych kobiet. Prawie wszystkie kobiety chore na raka szyjki macicy są zarażone tym wirusem. Zakażenie wirusem HPV jest dość częste. Jest to choroba przenoszona drogą płciową. Wirusy po pewnym okresie często same znikają z organizmu człowieka. Wyróżnia się wiele typów wirusa HPV. Kilka rodzajów wirusa jest określanych jako rakogenne. Atakują one komórki macicy. Jeśli zmiany są wcześnie zdiagnozowane, uszkodzone komórki mogą zostać usunięte, zanim przekształcą się w komórki rakowe.

3. Szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy

Szczepionka dla kobiet w wieku od 9 do 26 lat chroni przed wirusem HPV, a tym samy przed rakiem szyjki macicy. Szczepionka na raka szyjki macicy jest najbardziej skuteczna jeśli jest podana młodej kobiecie, która nie jest jeszcze aktywna seksualnie. Najlepszy wiek to 11-12 lat. Szczepionka jest podawana w trzech dawkach, w ciągu kilku miesięcy. Szacuje się niestety, że nawet 80 % kobiet jest zakażone. Wirus może przyczyniać się także do raka innych organów układu rozrodczego. Szczepionka chroni także przed wystąpieniem brodawek, które nie stanowią dużego zagrożenia dla życia, lecz są bardzo zaraźliwe i stanowią duży dyskomfort.

4. Rak a nowotwór

Rak to grupa chorób nowotworowych, mających złośliwą postać. Pojawia się w tkance nabłonkowej. Nowotwór to choroba, która ma swój początek na poziomie komórkowym. Ciało człowieka składa się z różnych typów komórek. Normalnie komórki rosną i dzielą się, aby wyprodukować nowe. Czasami jednak komórki dzielą się nawet, gdy organizm nie potrzebuje nowych komórek. Pojawia się wówczas narośl. Ich postać może być łagodna lub złośliwa. Łagodna narośl może zostać usunięta i zazwyczaj już nigdy się nie pojawia ponownie. Nigdy nie ma przerzutów. Są to na przykład polipy, torbiele, brodawki. Złośliwa postać to rak. Komórki rakowe uszkadzają tkanki i organy wokół narośli. Rak szyjki macicy może rozprzestrzenić się na inne części ciała, na przykład na odbyt, pęcherz, kości kręgosłupa czy płuca.

5. Rokowanie w raku szyjki macicy

Szanse wyzdrowienia zależą od wielu czynników, między innymi od:

  • stopnia zaawansowania nowotworu i jego stanu,
  • ogólnej kondycji chorej kobiety,
  • stanu węzłów chłonnych.

Najważniejsze w skutecznym procesie leczenia choroby jest (jak w przypadku innych nowotworów) wczesne zdiagnozowanie choroby. Dlatego zaleca się kobietom regularnie wykonywanie badania cytologicznego, które wykrywa komórki rakowe.

6. Leczenie raka szyjki macicy

Wybór metody leczenia zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma stopień zaawansowania nowotworu. Kobieta może być leczona za pomocą:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Charakterystyczne objawy raka szyjki macicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze