Histerektomia - przyczyny, rodzaje, przygotowanie i powikłania

Histerektomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest macica. Zabieg ten przeprowadzany jest u 300 na 100 000 kobiet. Macicę wycina się głównie z powodu występowania nieprawidłowych krwawień, dysplazji szyjki macicy, endometriozy i wypadania macicy. Tylko 10% operacji usunięcia macicy przeprowadza się z powodu raka macicy. Wykonanie histerektomii uzależnione jest od przyczyny, zaawansowania choroby, wieku pacjentki i planów prokreacyjnych, a także objawów choroby.

1. Histerektomia - przyczyny

Mięśniaki macicy są zdecydowanie najczęstszą przyczyną histerektomii, czyli usunięcia macicy. Mięśniaki macicy to łagodne przerosty macicy, których przyczyna jest nieznana. Chociaż znaczna ich większość to zmiany łagodne, czyli nie podlegają transformacji w raka macicy, mogą powodować problemy zdrowotne.

Rozluźnienie, osłabienie ściany pochwy może prowadzić do wystąpienia takich objawów, jak nietrzymanie moczu, uczucie ciężkości w miednicy i zaburzenia sprawności seksualnej. Utrata moczu wydaje się być spotęgowana przez kichanie, kaszel lub śmiech. Wiek prawdopodobnie zwiększa ryzyko wypadania miednicy, choć dokładne przyczyny tego schorzenia pozostają niejasne. Unikanie porodów naturalnych, stosowanie cesarskiego cięcie nie eliminuje ryzyka wystąpienia wypadania macicy. Histerektomia stosowana jest także w przypadku raka macicy i stanów przedrakowych.

2. Histerektomia - rodzaje zabiegu

Wyróżnia się nastepujące typy histerektomii:

  • Całkowita histerektomia brzuszna – to najczęstszy rodzaj histerektomii. Lekarz usuwa macicę i szyjkę macicy. Cięcie może przebiegać poziomo lub pionowo w zależności od przyczyny zabiegu. Rak jajnika i macicy, endometrioza i duże mięśniaki podlegają całkowitej histerektomii. Może być ona przeprowadzona również w przypadku przewlekłych bólów miednicy. Po takim zabiegu kobieta nie może mieć więcej dzieci, dlatego u kobiet w okresie rozrodczym nie przeprowadza się jej, o ile nie występują poważne stany chorobowe.
  • Histerektomia pochwowa – w trakcie tego zabiegu macica usuwana jest przez pochwę. Stosuje się ją w przypadku wypadania macicy, rozrostu błony śluzowej macicy, szyjki macicy lub dysplazji. Panie, które nie rodziły, mogą mieć niewystarczająco rozszerzony kanał pochwy do tego zabiegu.
  • Histerektomia przezpochwowa z asystą laparoskopową – zabieg podobny jest do wyżej opisanego, ale z użyciem laparoskopu. Stosuje się tę procedurę głównie przy wczesnych postaciach nowotworu endometrium i usuwaniu jajników. Operacja ta jest droższa, dłuższa, wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.
  • Nadpochwowe wycięcie macicy – podczas zabiegu usunięta zostaje macica, ale oszczędzona zostaje szyjka macicy, pozostawiając "pień". Jest to obszar znajdujący się na samym końcu (na górze) pochwy. Procedura prawdopodobnie nie wyklucza całkowicie wystąpienia raka w pozostawionym "pniu". Kobiety, które miały nieprawidłowe badanie cytologiczne lub raka szyjki macicy nie są odpowiednimi kandydatkami do tej procedury. Inne kobiety mogą się jej poddać, jeśli nie ma powodu usuwania szyjki macicy. W niektórych przypadkach lepsze jest pozostawienie szyjki macicy, np. w przypadkach ciężkiej endometriozy. Jest to prostsza procedura i szybciej się ją przeprowadza. Może spowodować dodatkowe wsparcie dla pochwy, zmniejsza ryzyko wypadnięcia pochwy.
  • Laparoskopowa histerektomia nadpochwowa – podczas tego zabiegu zwykle stosuje się wypalanie, by odciąć szyjkę macicy, a wszystkie tkanki usuwane są narzędziami laparoskopowymi. Powrót do zdrowia jest bardzo szybki.
  • Radykalna histerektomia – operacja obejmuje zasięgiem tkanki wokół macicy i wyższe części pochwy. Stosuje się ją we wczesnym stadium raka szyjki macicy. Komplikacje obejmują urazy jelit i układu moczowego.
  • Usunięcie jajników i/lub jajowodów – stosowane jest w wypadku raka jajnika, usunięcia podejrzanych guzów jajnika lub raka jajowodów, a także w przypadku komplikacji w postaci infekcji. Czasami kobiety, które odziedziczyły pewien typ nowotworu jajnika lub piersi poddawane są prewencyjnemu usunięciu jajników.

3. Histerektomia - przygotowanie i możliwe powikłania

Przed zabiegiem usuwania macicy kobieta przechodzi badanie ginekologiczne i cytologiczne. Przed histerektomią z powodu bólu przeprowadzane są inne mniejsze zabiegi, by wykluczyć inne przyczyny schorzenia. Przed wykonaniem wycięcia macicy z powodu nieprawidłowego krwawienia dokonuje się biopsji, by wykluczyć nowotwór. Poza tym, wykonywane jest także USG i tomografia komputerowa. Kobiety w okresie przedmenopauzalnym, które krwawią, ale nie mają dolegliwości bólowych, najczęściej otrzymują najpierw leczenie hormonalne lub niehormonalne. Kobiety po menopauzie, które nie mają zmian rakowych w macicy, ale mają nieprawidłowe krwawienia mimo terapii hormonalnej, mogą rozważać usunięcie macicy. W przeszłości histerektomia wykonywana była poprzez nacięcie w brzuchu. Obecnie większość operacji przeprowadza się laparoskopowo. W obu przypadkach operacja trwa około dwóch godzin.
Komplikacje po histerektomii mogą obejmować: infekcje, ból, krwawienie. Kobiety, które miały nieprawidłowe wyniki cytologii powinny wykonywać badania przez całe życie. Jeśli szyjka macicy została usunięta, bada się wymaz z pochwy, ponieważ rak może powrócić. Poza tym, kobiety po nadpochwowym wycięciu macicy również powinny podddawać się regularnie badaniu cytologicznemu.

Po zabiegu należy przestrzegać diety lekkostrawnej i wysoko odżywczej. Objawy, które mogą występować po zabiegu, a które po pewnym czasie powinny samoistnie ustąpić, to zgrubienia w okolicy blizny pooperacyjnej, niewielkie pobolewania, uczucie ciągnięcia, drętwienia w podbrzuszu, stany podgorączkowe, plamienia z dróg rodnych czy osłabienie. Rekonwalescencja trwa około 8 tygodni, jednak przez co najmniej pół roku kobieta nie powinna pracować ciężko fizycznie, a nawet nosić ciężarów większych niż 5 kilogramów.

Komentarze (13)
Kaliope
Kaliope

Ja z przyjaciółką wyczyściłyśmy się całkowicie na Ukrainie i ja jestem bardzo szczęśliwa, moja przyjaciółka również. Czytam wiele na temat histerektomii i mastektomii i tak skrajnych opinii nie ma na żaden temat. Jeżeli ktoś chce się czuć kaleką, wolna wola, ale w moim rozumieniu jest to tylko pozbycie się "darów natury" które nie wszystkim kobietom są potrzebne, a tylko utrudniają życie.

Odpowiedz
~widzka
~widzka

@~aga: co ty pleciesz dziewczyno, mamy XXI wiek ale dookoła nadal umierają ludzie na raka i jesli kobieta ma początek raka i można jeszcze powycinać co trzeba a co jej da w przyszłości spokój to nie ma się nad czym zastanawiać, ja tak zrobiłam więc dokładnie wiem co piszę;

Odpowiedz
~beta1231
~beta1231

robie badania lekarz ginekolog powiedzial ze raczej bedzie potrzebny zabieg usuniecia macicy ,jestem juz po konizacjii trzonu szyjki macicy od2012r,a teraz macica,mam czesto bole podbrzusza prominujace az po kregi ledzwiowe,na badaniu wyszlo ze mam po konizacji zrosnieta szyjkie macicy,czekam na wynik z cytologi boje sie jak i na czym ten zabieg polega jakie skutki moga wystapic prosze moze ktos ma wiedze na ten temat moja poczta beta1231@interia.pl

Odpowiedz
~aga
~aga

Rany Boskie!!! kto ginekologom dał skalpele do rąk ,tylko 10% operacji to naprawdę poważna przyczyna usuwania tak ważnych organów kobiety. Mamy 21 wiek czasy nowoczesnej, precyzyjnej diagnozy,metody leczenia -hormonoterapia ,embolizacja ,termoablacja... .Litości niech ginekolog leczy a nie kaleczy ciało i psychikę pacjentki.Operacja ma wykonywać chirurg ,wtedy będzie ich mniej i będą bardziej uzasadnione medycznie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Histerektomia - przyczyny, rodzaje, przygotowanie i powikłania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Histerektomia - przyczyny, rodzaje, przygotowanie i powikłania
Powikłania cukrzycy

Niewydolność nerek w cukrzycy

Niewydolność nerek w cukrzycy

objętości wydalanego moczu i zatrucie organizmu. Istnieją dwa rodzaje dolegliwości, m.in. ostra i przewlekła. Przewlekła niewydolność nerek (...) oraz infekcyjnego zapalenia nerek. Pacjent z niewydolnością nerek w cukrzycy powinien...

Zapłodnienie in vitro

Izolacja komórek jajowych

Izolacja komórek jajowych

Metoda in vitro daje wielu parom szanse na rodzicielstwo. W zapłodnieniu in vitro dużą rolę odgrywa prawidłowe przygotowanie do zabiegów (...) wspomaganego rozrodu. W laboratorium embriologicznym następuje izolacja komórek jajowych....

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Parapsychologia

Rodzaje medytacji

Rodzaje medytacji

Do medytacji niezbędne są nam spokój, puste pomieszczenie i poduszka. Należy wybrać czas i miejsce, które zapewnią odpowiednie warunki.

Fobie

Fobia - jakie są jej przyczyny?

Czym jest fobia? Fobie pojawiają się bardzo często z powodu presji otoczenia lub obawy przed zmianą. Jedni przesadnie dbają o czystość w domu, inni obawiają się większych imprez i wyjścia na zakupy. Jedni boją się pająków, inni mają nerwicę natręctw....

Cukrzyca

Wpływ cukrzycy na choroby serca

Wpływ cukrzycy na choroby serca

glukozy we krwi powodują powikłania cukrzycy. Jak wpływa ta choroba na serce człowieka? Jak się okazuje ryzyko pierwszego zawału serca u chorego

Przygotowanie do porodu

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Każda kobieta powinna regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w grupie, jak i w domu.

Zupy

Najzdrowsze zupy świata

Najzdrowsze zupy świata

i Socjologii PAN. Jakie są nasze ulubione rodzaje? Które zupy są najzdrowsze?Polska pomidorowa Pomidorowa to smak dzieciństwa i jedna z najpopularniejszych (...) zup w naszym kraju. Z makaronem, ryżem, w formie kremu i z egzotycznymi...

Dania z warzyw

Wypróbuj 9 sprawdzonych przepisów na pomidory

Wypróbuj 9 sprawdzonych przepisów na pomidory

- zajmuje to około 45 minut, a do tego jest ono niskotłuszczowe i niskokaloryczne.Gazpacho, czyli chłodnik z pomidorów Do przygotowania tego chłodnika (...) świeżej bazylii i oliwa z oliwek to wszystko, co jest potrzebne do przygotowania...