Podwiązanie jajowodów
Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na trwałym pozbawieniu kobiety płodności, czyli sterylizacji. Zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów. Współżycie można rozpocząć dopiero po pewnym czasie. Pacjentka musi poczekać na wygojenie ran. Wskaźnik Pearla dla tej metody kobiecej antykoncepcji wynosi 0,5. Trwałe ubezpłodnienie to metody antykoncepcji zarówno dla mężczyzn (podwiązanie nasieniowodów, inaczej wazektomia), jak i kobiet (podwiązanie jajowodów). Oba te zabiegi oznaczają trwałe pozbawienie płodności i tylko jako metody antykoncepcyjne są nielegalne w Polsce.
1. Na czym polega podwiązanie jajowodów?
Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejsze z możliwych zapobieganie ciąży. Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na ich przecięciu i podwiązaniu. Zaburza to drożność jajowodów, którymi zapłodnione jajeczko nie może już przejść do macicy. Skuteczność podwiązania jajowodów jest potwierdzona - wskaźnik Pearla wynosi 0,5. Czasami zdarza się, że jajowody udrożniają się samoistnie, są to jednak rzadkie przypadki. Operację przeprowadza się, wykorzystując laparotomię lub
laparoskopię , w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym .
Podwiązanie jajowodów często następuje w trakcie cesarskiego cięcia. Kobieta może rozpocząć współżycie dopiero po wygojeniu ran, co następuje po około 3 miesiącach. O zastosowaniu tego typu metody antykoncepcji kobieta powinna zadecydować po konsultacji z partnerem, a zgodę na zabieg musi złożyć na piśmie. Jest to bowiem, decyzja w większości przypadków nieodwracalna.
2. Skutki podwiązania jajowodów
Skutki podwiązania jajowodów to trwała bezpłodność. Dlatego, zanim kobieta zdecyduje się na ten zabieg, powinna zastanowić się, czy jest pewna, że nie chce mieć dzieci. Skuteczność podwiązania jajowodów jest duża. Zabieg, z powrotem przywracający drożność jajowodów, jest skuteczny jedynie w 30 proc.
Podwiązanie jajowodów nie wywołuje skutków ubocznych. Nie wpływa na stan libido, nie jest przyczyną zaburzeń seksualnych i nie wywołuje zmian hormonalnych w organizmie. Ból po operacji utrzymuje się mniej więcej tak długo, jak po innych zabiegach. Rzadko pojawiają się powikłania po tej operacji, gdyż jest to prosty zabieg.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku zajścia w ciążę przed zabiegiem, istnieje duże ryzyko ciąży pozamacicznej. Przed zabiegiem należy stosować pewne metody antykoncepcji, o wysokim wskaźniku Pearla (odradzamy metodę kalendarzykową, lepiej stosować prezerwatywy lub czasową abstynencję seksualną).
3. Podwiązanie jajników a prawo
Tego typu zapobieganie ciąży jest praktykowane w krajach wysokorozwiniętych. W Polsce jest dopuszczalne w wypadku, gdy stanowi element leczenia lub jeśli kolejna ciąża znaczyłaby dla kobiety poważny uszczerbek na zdrowiu lub zagrożenie dla życia. Podwiązanie jajowodów jest w praktyce przeprowadzane gdy kolejna ciąża ewidentnie zagraża zdrowiu lub życiu kobiety a także gdy wiadomo, że kolejne potomstwo będzie obciążone genetycznie ciężką chorobą. W innej sytuacji, lekarz nie może przeprowadzić zabiegu, nawet na wyraźne życzenie pacjentki.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.