Pożywka dla komarów. Przyciąga je jak magnes
Drinki na świeżym powietrzu mogą być nie tylko atrakcją dla ciebie, ale i pożywką dla komarów - ostrzegają eksperci. Na jakie napoje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
1. Te napoje przyciągają komary
Komary stanowią jedno z najbardziej uciążliwych wyzwań lata, przeszkadzając w spokojnym wypoczynku na świeżym powietrzu. Te małe owady są nie tylko irytujące, ale mogą również przenosić różne choroby.
Co ciekawe, komary są szczególnie przyciągane do osób, które niedawno spożywały alkohol. Jak wyjaśnia profesor James Logan, ten niecodzienny fakt wynika prawdopodobnie z dwóch powodów. Po pierwsze, spożywanie alkoholu zwiększa temperaturę ciała, co jest atrakcyjne dla komarów.
Po drugie, alkohol zwiększa stężenie etanolu w pocie, a tym samym intensyfikuje zapach ciała, który komary są w stanie wykryć. Dlatego letnie wieczory z lampką wina na tarasie mogą nieoczekiwanie przyciągać te uporczywe owady.
Potwierdzają, to badania opublikowane w Journal of the American Mosquito Control Association, które wykazały, że spożywanie alkoholu "znacząco" przyciąga komary.
Przyglądając się 12 mężczyznom i jednej kobiecie w wieku od 20 do 58 lat, naukowcy zmierzyli zawartość alkoholu w pocie uczestników, którzy wypili 350 ml piwa. Przyjrzeli się również temperaturze skóry ochotników przed i po wypiciu napoju alkoholowego.
Odkrycia wykazały, że ci, którzy pili piwo, mieli wyższy odsetek ukąszeń komarów.
- To badanie pokazuje, że osoby pijące alkohol powinny uważać na zwiększone ryzyko ukąszeń komarów, a tym samym narażenie na choroby przenoszone przez komary – podsumowali naukowcy.
2. Jakie choroby przenoszą komary?
Szacuje się, że blisko 40 proc. ludności globu może być narażone na ryzyko chorób przenoszonych przez komary. W czasie ukąszenia, komar może wstrzyknąć do ludzkiego krwiobiegu mikroorganizmy zawarte w jego ślinie. Gdy samica komara nakłuwa skórę człowieka do naczyń krwionośnych człowieka przedostają się drobnoustroje – namnożone wirusy albo pasożyty. W miejscu ukłucia dochodzi do miejscowych reakcji alergicznych na ślinę komara. Same drobnoustroje zaś wędrują do docelowych narządów człowieka
Do najczęstszych chorób przenoszonych przez komary należą:
- malaria,
- chikungunya,
- zakażenie wirusem Zika,
- żółta febra,
- denga,
- gorączka Zachodniego Nilu,
- japońskie zapalenie mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.