Trwa ładowanie...

Pfizer ma lek na COVID-19? Xeljanz zmniejszył liczbę zgonów

Pfizer ogłasza sukces! Po wielu badaniach, udało się ustalić, że lek, który zarejestrowany jest w terapii reumatoidalnego zapalania stawów, zmniejszył odsetek śmierci i niewydolności oddechowej u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w Brazylii. Wydaje się więc, że badanie można uznać za sukces, ponieważ spełniło swoje główne założenia.

spis treści

1. Lek na stawy

Xeljanz jest inhibitorem kinaz janusowych (JAK), wykorzystywanym w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, ale stosuje się go również w terapii choroby autoimmunologicznej, zaliczanej do grupy nieswoistego zapalenia jelit, jaką jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Zobacz film: "Dr Fiałek: 1 dawka szczepionki Pfizera i AstryZeneki tylko w 33 proc. chroni przed wariantem indyjskim"

Opublikowane badanie było przeprowadzone wśród 289 hospitalizowanych dorosłych z chorobami płuc wywołanymi przez COVID-19, a jego wyniki zostały opublikowane na łamach England Journal of Medicine.

2. Spadek liczby zgonów i niewydolności oddechowej

Dane ogłoszone przez Pfizera wskazują, że przypadki śmierci lub niewydolności oddechowej u pacjentów, którym podano lek Xeljanz, wyniosły 18,1 proc. w porównaniu do 29 proc. u pacjentów, którzy otrzymali placebo. Natomiast, poważne zdarzenia niepożądane wystąpiły w pierwszej grupie u 20 pacjentów, a w drugiej u 17.

Wygląda więc na to, że lek stosowany w chorobach zapalnych stawów rzeczywiście wykazuje efektywne działanie u pacjentów chorych na COVID-19, u których wystąpiły ciężkie choroby płuc.

Jednak na razie będziemy musieli jeszcze poczekać na ewentualną terapię przeciw koronawirusowi. Lek Xeljanz nie został bowiem zatwierdzony do stosowania w leczeniu COVID-19 w żadnym państwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza