Trwa ładowanie...

Problem głodu i otyłości na świecie

UNICEF i ONZ przedstawiły coroczny wspólny raport o stanie bezpieczeństwa żywienia na świecie w roku 2019. Skala głodu w regionach rozwijających się rośnie, podczas gdy w krajach rozwiniętych większym problemem jest otyłość.

1. Wyniki raportu dotyczące żywienia na świecie w 2019

Organizacje wspólnie założyły sobie cel, który konsekwentnie realizują. Program Zero Głodu do 2030 roku jest przedsięwzięciem ambitnym i koniecznym. Jednak raport przedstawiony w tym roku nie napawa optymizmem.

Afryka wciąż jest regionem na świecie, gdzie panuje największy głód. Poziom niedożywienia jest na poziomie aż 20 proc. Głodem szczególnie dotknięte są dzieci. W Azji, choć sytuacja wygląda lepiej, nie jest najlepsza. Od 2010 roku, poziom niedożywienia ciągle wzrasta i w tej chwili utrzymuje się na poziomie 12 proc.

Zobacz film: "Ślotała: "Niedożywienie niekoniecznie oznacza głód. To też wybieranie złych produktów!""

Europa i Ameryka Północna wypadają najlepiej, ale wciąż z powodu braku dostępu do pożywienia cierpi tam 8 proc. ludności. To 2 miliardy ludzi.

Niedożywienie wśród dzieci jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i UNICEF nawołują do działań, które mają na celu ochronę bezpieczeństwa żywnościowego.

Niedożywienie i otyłość wśród dzieci

W krajach rozwiniętych, obok problemu głodu, rośnie również ilość otyłych dzieci. Rozwój technologii jest jedną z przyczyn zaistniałej sytuacji. Dzieci, które mają dostęp do technologii korzystają z niej jednocześnie zaniedbując aktywność fizyczną. Łatwy dostęp do, niebezpiecznego dla zdrowia, przetworzonego jedzenia nie pomaga utrzymać prawidłowej wagi.

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka już najmniejsze dzieci. WHO alarmuje, że jeśli rosnący trend się utrzyma to do 2025r. na świecie będzie ponad 70 mln dzieci z nadmierną masą ciała. Badania zostały przeprowadzone dla dzieci do 5 r.ż.

2. Otyłość wśród dzieci w Polsce

Nadwaga i otyłość wśród niemowląt i dzieci to problem dużej wagi. Jak wynika z badań COSI, problem z nadwagą dotyczy co trzeciego 8-latka. U młodzieży w wieku od 10 do 16 lat jest zdecydowanie lepiej.

Instytut Żywności i Żywienia przeprowadził badania w szkołach. Problem nadmiernej masy ciała dotyczy co piątego ucznia. Nadwaga częściej dotyka chłopców. Za główną przyczynę otyłości w Polsce podaje się brak wystarczającej aktywności fizycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza