Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu
Gruczoł krokowy, nazywany potocznie prostatą, przypomina o sobie szczególnie, gdy zaczyna dokuczać. Szacuje się, że wśród mężczyzn po 50. roku życia przerost gruczołu krokowego jest dość częsty i dotyka nawet co drugiego mężczyznę. Niekiedy zachodzi konieczność operacji prostaty i zdarza się, że nietrzymanie moczu jest jej konsekwencją.
1. Gruczoł krokowy u mężczyzn
Gruczoł krokowy (prostata, stercz) wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Jest ulokowany w miednicy małej. Prostata ze wszystkich stron otacza cewkę moczową w odcinku tylnym, a jej głównym zadaniem jest produkowanie wydzieliny pełniącej bardzo ważną rolę i wchodzącej w skład nasienia.
Wydzielina ta pozwala bowiem plemnikom na przeżycie poza obrębem dróg nasiennych. Rozwój, a także funkcjonowanie gruczołu krokowego, są uzależnione od męskich hormonów płciowych, w szczególności testosteronu.
2. Przyczyny problemów z prostatą
Przerost gruczołu krokowego jest najczęściej wynikiem zaburzeń hormonalnych oraz osłabienia produkcji testosteronu wraz z wiekiem.
Rozrastające się tkanki prostaty uciskają sąsiadującą z nimi cewkę moczową, co z kolei skutkuje trudnościami z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego może poradzić sobie cewnik.
3. Objawy problemów z prostatą
Symptomy wywoływane przez choroby prostaty nie zawsze są wyraziste, co dotyczy w szczególności nowotworów. Byłoby więc idealnie, gdyby każdy mężczyzna po ukończeniu 50. wykonywał co roku badania profilaktyczne. Niepodejmowanie leczenia nawet w przypadku łagodnego przerostu prostaty (BPH) może nasilać dolegliwości.
Objawami, które powinny zwrócić baczną uwagę, są z pewnością:
- częstomocz dzienny oraz nocny,
- zmniejszenie strumienia moczu,
- wydłużanie czasu mikcji,
- parcia naglące,
- oddawanie moczu kroplami,
- strumień moczu o charakterze przerywanym,
- uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
- trudności w mikcji, konieczność wsparcia mięśniami brzucha,
- zatrzymanie moczu.
4. Operacja prostaty a nietrzymanie moczu
Podstawą wszelkiego leczenia jest dokładna diagnostyka lekarska. W pierwszej kolejności podejmowane jest zwykle leczenie farmakologiczne. Jeśli choroba jest zaawansowana bądź farmakoterapia nie przynosi spodziewanych efektów, prawdopodobnie zostanie rozważona opcja leczenia zabiegowego bądź chirurgicznego.
Podczas operacji wycina się narośniętą część prostaty. Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, operacja prostaty może mieć powikłania. Konsekwencją najczęściej spotykaną jest nietrzymanie moczu. Jest ono rezultatem uszkodzenia podczas zabiegu zwieracza cewki moczowej.
Ta dolegliwość dotyka w różnym nasileniu większość operowanych mężczyzn. Należy wtedy podjąć dalsze leczenie. Komfort poprawia stosowanie specjalistycznych produktów chłonnych, np. TENA Men, w postaci dyskretnych męskich wkładek.
Partnerem artykułu jest TENA Men