Trwa ładowanie...

Projekt 75+. Jakie leki i dla kogo będą bezpłatne od kwietnia 2016 roku?

Projekt 75+ przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia trafił do konsultacji społecznych. Wbrew temu, co zapowiadał resort, nie wszystkie leki będą darmowe.

1. A miało być tak pięknie

Projekt 75+ został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia w celu zwalczenia problemu z dostępem osób starszych do leczenia spowodowany względami ekonomicznymi. Wielu seniorów z uwagi na bardzo niskie renty lub emerytury nie jest w stanie kupić wszystkich potrzebnych im leków. Rezygnują z nich np. na rzecz jedzenia. Konsultacje społeczne ws. Projektu 75+ mają zakończyć się 6 stycznia 2016 r.

Projekt zakłada nadanie wszystkim pacjentom, którzy ukończyli 75 lat, uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych wymienionych w wykazie, który ogłosi Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Lista będzie jednak ograniczona. Po pierwsze, znajdą się na niej wyłącznie te związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Z kolei nie będzie tam dodatków do żywności czy suplementów diety. Po drugie, jak zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, pojawią się na niej te najtańsze leki, za które płaci się obecnie 30 lub 50 proc. ceny.

2. Przywileje i ograniczenia

Dodatkowo bezpłatne leki, które teoretycznie mają być dostępne już od kwietnia 2016 roku, będzie mógł przepisać lekarz rodzinny, a nie pielęgniarka czy położna – tak resort chce do minimum zmniejszyć ryzyko związane np. z niepożądaną interakcją międzylekową.

Z czasem uprawnienia takie uzyskają także pozostali lekarze. Projekt ma poprawić jakość życia polskich seniorów. Kryterium przyznania uprawnień do bezpłatnych leków jest jedynie wiek, ale nie oznacza to, że projekt nie przewiduje żadnych ograniczeń. Są – finansowe.

W 2016 r. rząd chce przeznaczyć na realizację projektu 495 mln zł. Z założenia wynika, że przez 10 lat darmowe leki pochłoną 8,7 mld zł z budżetu państwa – jednak jeśli już po pierwszym półroczu wydatki przekroczą 65 proc. zaplanowanego limitu, z wykazu leków zaczną znikać kolejne pozycje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Projekt 75+. Jakie leki i dla kogo będą bezpłatne od kwietnia 2016 roku?
Projekt 75+. Jakie leki i dla kogo będą bezpłatne od kwietnia 2016 roku? (Zdjęcie leków / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza