Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Położna środowiskowa

Avatar placeholder
04.07.2020 22:42
Położna środowiskowa
Położna środowiskowa (Shutterstock)

Rola położnej środowiskowej – kim jest i jakie ma zadania? Wiele kobiet zastanawia się, czy ma prawo do pomocy świadczonej przez położną rodzinną. Położna środowiskowa udziela pomocy każdej kobiecie, w każdym wieku, niezależnie od pochodzenia, sytuacji rodzinnej, statusu materialnego, wykształcenia. Położna środowiskowa ma obowiązek opieki nad matką, noworodkiem i całą rodziną przez sześć tygodni od porodu.

Położna środowiskowa
Położna środowiskowa

Położne środowiskowe obecnie pomagają kobietom we wszystkich sprawach związanych z nowo narodzonym dzieckiem.

zobacz galerię

1. Kim jest położna środowiskowa?

Zawód położnej jest bardzo stary. Już w średniowieczu odnotowano, że akuszerki pomagały w przyjmowaniu porodu. Położne środowiskowe obecnie udzielają pomocy kobietom we wszystkich sprawach związanych z kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem. Położna musi ukończyć odpowiedni kurs kwalifikacyjny, by mogła zostać położną środowiskową. Zdobywając nową specjalizację, położna rodzinna uczy się położnictwa, ginekologii i neonatologii pod kątem tematów związanych ze środowiskiem. Aby położna dobrze wykonywała swój zawód, musi posiadać wiedzę również z:

  • seksuologii,
  • pediatrii,
  • psychologii,
  • socjologii,
  • pedagogiki,
  • etyki.

2. Jak wygląda spotkanie z położną środowiskową?

Zobacz film: "Zawód położnej kiedyś i dziś"

Pierwsza wizyta u nowych rodziców nazywa się wizytą patronażową. Rodzice mają okazję zadać pytania położnej i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Położna ma obowiązek pokazać rodzicom (szczególnie tym, którzy mają pierwsze dziecko), jak przewijać dziecko, karmić je, kąpać i pielęgnować. Przed wizytą warto, by rodzice przygotowali sobie pytania i przemyśleli, czego chcieliby się dowiedzieć od położnej. Położna w czasie wizyty zbada, jak goi się pępek u dziecka, zbada jego skórę, sprawdzi, czy nie ma odparzeń, jak wygląda ciemiączko noworodka, czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Położna środowiskowa bada również kobietę – czyli ogląda jej krocze, bliznę pooperacyjną, ocenia stan obkurczającej się macicy, stan piersi.

Położna może być już przydatna w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ ma ona kwalifikacje do prowadzenia ciąży fizjologicznej. Położna nie musi pracować w ośrodku, z której korzysta przyszła mama, może to być również inna położna. Jeżeli ciążę prowadzi położna, wizyta u lekarza ma miejsce tylko trzy razy, o ile nie ma żadnych powikłań. Położna przygotowuje kobietę do porodu poprzez rozmowy i pokazywanie, co ma robić, jeśli poród się rozpocznie.

Położna środowiskowa udziela porad dla całej rodziny. Jej zadanie polega również na zachęcaniu kobiety do zrobienia badań, takich jak cytologia i badanie piersi. Położna środowiskowa pokazuje również, w jaki sposób dbać o swoje piersi. Odpowie na wszelkie pytania dotyczące połogu, życia seksualnego po porodzie, życia rodzinnego. Położna środowiskowa jest bardzo potrzebna, szczególnie dla matek, które mają swoje pierwsze dziecko.

Położna środowiskowa powinna zjawiać się na żądanie rodziców nowo narodzonego dziecka. Rodzice mają prawo do pomocy świadczonej przez położną środowiskową w ciągu sześciu tygodni od porodu. Kiedy świeżo upieczona mama nie wie, jak radzić sobie z noworodkiem, ma problem z odciągnięciem pokarmu lub zauważa jakieś niepokojące zmiany u siebie lub dziecka, może jak najbardziej powiadomić położną środowiskową, a ta powinna przybyć na miejsce jak najszybciej od momentu powiadomienia o zaistniałym problemie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze