Położna środowiskowa

Rola położnej środowiskowej – kim jest i jakie ma zadania? Wiele kobiet zastanawia się, czy ma prawo do pomocy świadczonej przez położną rodzinną. Położna środowiskowa udziela pomocy każdej kobiecie, w każdym wieku, niezależnie od pochodzenia, sytuacji rodzinnej, statusu materialnego, wykształcenia. Położna środowiskowa ma obowiązek opieki nad matką, noworodkiem i całą rodziną przez sześć tygodni od porodu.

Położna środowiskowa

Położne środowiskowe obecnie pomagają kobietom we wszystkich sprawach związanych z nowo narodzonym dzieckiem.

Kim jest położna środowiskowa?

Zawód położnej jest bardzo stary. Już w średniowieczu odnotowano, że akuszerki pomagały w przyjmowaniu porodu. Położne środowiskowe obecnie udzielają pomocy kobietom we wszystkich sprawach związanych z kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem. Położna musi ukończyć odpowiedni kurs kwalifikacyjny, by mogła zostać położną środowiskową. Zdobywając nową specjalizację, położna rodzinna uczy się położnictwa, ginekologii i neonatologii pod kątem tematów związanych ze środowiskiem. Aby położna dobrze wykonywała swój zawód, musi posiadać wiedzę również z:

Zobacz film: "Zawód położnej kiedyś i dziś"

  • seksuologii,
  • pediatrii,
  • psychologii,
  • socjologii,
  • pedagogiki,
  • etyki.

Jak wygląda spotkanie z położną środowiskową?

Pierwsza wizyta u nowych rodziców nazywa się wizytą patronażową. Rodzice mają okazję zadać pytania położnej i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Położna ma obowiązek pokazać rodzicom (szczególnie tym, którzy mają pierwsze dziecko), jak przewijać dziecko, karmić je, kąpać i pielęgnować. Przed wizytą warto, by rodzice przygotowali sobie pytania i przemyśleli, czego chcieliby się dowiedzieć od położnej. Położna w czasie wizyty zbada, jak goi się pępek u dziecka, zbada jego skórę, sprawdzi, czy nie ma odparzeń, jak wygląda ciemiączko noworodka, czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Położna środowiskowa bada również kobietę – czyli ogląda jej krocze, bliznę pooperacyjną, ocenia stan obkurczającej się macicy, stan piersi.

Położna może być już przydatna w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ ma ona kwalifikacje do prowadzenia ciąży fizjologicznej. Położna nie musi pracować w ośrodku, z której korzysta przyszła mama, może to być również inna położna. Jeżeli ciążę prowadzi położna, wizyta u lekarza ma miejsce tylko trzy razy, o ile nie ma żadnych powikłań. Położna przygotowuje kobietę do porodu poprzez rozmowy i pokazywanie, co ma robić, jeśli poród się rozpocznie.

Położna środowiskowa udziela porad dla całej rodziny. Jej zadanie polega również na zachęcaniu kobiety do zrobienia badań, takich jak cytologia i badanie piersi. Położna środowiskowa pokazuje również, w jaki sposób dbać o swoje piersi. Odpowie na wszelkie pytania dotyczące połogu, życia seksualnego po porodzie, życia rodzinnego. Położna środowiskowa jest bardzo potrzebna, szczególnie dla matek, które mają swoje pierwsze dziecko.

Położna środowiskowa powinna zjawiać się na żądanie rodziców nowo narodzonego dziecka. Rodzice mają prawo do pomocy świadczonej przez położną środowiskową w ciągu sześciu tygodni od porodu. Kiedy świeżo upieczona mama nie wie, jak radzić sobie z noworodkiem, ma problem z odciągnięciem pokarmu lub zauważa jakieś niepokojące zmiany u siebie lub dziecka, może jak najbardziej powiadomić położną środowiskową, a ta powinna przybyć na miejsce jak najszybciej od momentu powiadomienia o zaistniałym problemie.

Katarzyna Wieczorek, 5 miesięcy temu

Pierwsze dni po porodzie

Komentarze (11)
~Lola
~Lola ponad rok temu

a ja kontakt ze swoja połozną mam od 5 miesiaca ciązy , telefoniczny co 2 tyg, obecnie jestem w ósmym i mamy pierwsze spotkanie na żywo ;) to moja pierwsza ciąża w całości prowadzona przez personel NFZ

Odpowiedz
~ewa
~ewa ponad rok temu

Dawniej nie było wizyt patronażowych i jakoś wszystkie kobiety dawały sobie radę. Jak droga "angie" chciałaś być mamą to teraz sobie radź.A tak na marginesie to współczuję paniom położnym tych pretensjonalnych mamusiek z którymi muszą się użerać! Naczytają się głupot w internecie i wymyślają

Odpowiedz
Saset
Saset ponad rok temu

@~rodzic: Cos mi sie wydaje,ze tu trochę jest ubarwione. jestem osoba, która przyszła z ulicy i zapytałam o położną. Panie w recepcji podały mi nazwisko, nr pokoju (6) i godziny w których mogę ją złapać w przychodni. Od początku wydaje mi sie,ze była Pani uprzedzona i Dla tego ma Pani takie zdanie. Jeśli praca pani położnej nie podobała sie , to czy zgłosiła to Pani w przychodni? Lepiej w internecie sie pożalić niz coś zrobić by było lepiej.

Odpowiedz
~rodzic
~rodzic ponad rok temu

MEDICA Kielce, Nie jesteśmy zadowoleni z pani położnej Anny Pożogi. Ponad miesiąc czekaliśmy na pierwszą wizytę i dopiero po kilkukrotnej interwencji osobistej i telefonicznej zechciała nas zaszczycić swoją obecnością. Nie wiem czy tylko w Kielcach położna nie nosi ze sobą wagi dla noworodka? W Jędrzejowie nie ma z tym problemu – przynajmniej na jednej wizycie dziecko jest ważone, od tej pani usłyszałam, że nie ma fizycznie takiej możliwości. No cóż…pani może i całkiem sympatyczna, ale nie do końca profesjonalna. Pierwszy patronaż trwał około 40 min., Pani Ania dyskretnie, ale niestety zerkała na zegarek. Trzykrotnie ze mną się żegnała zanim wyszła, bo ja jako matka pierwszego dziecka, zadawałam jej mnóstwo pytań, co nikogo nie powinno dziwić, a ona chyba myślała, że odbębni swoje w kilka minut i po sprawie. Za co więc bierze pieniądze? Bo chyba nie za profesjonalne podejście do dziecka i matki. Jestem po cięciu cesarskim, z tego co mi wiadomo powinna mnie zbadać. Chyba mam szczęście, że tego nie zrobiła bo i po co, skoro przez tak długi czas oczekiwania na jej przyjście, sama udałam się do lekarza. Nie wspomnę też, że do jej kompetencji należy sprawdzić technikę karmienia piersią. No cóż, za dużo wymagam, jeżeli miałam problem, to konsultowałam się telefonicznie z poradnią laktacyjną. Poza tym wizyt powinno być około 6, u nas było tylko 2, przy czym ta druga ograniczyła się tylko do zerknięcia na pupę dziecka i trwała może ze 4 minuty. Chyba kierownictwo przychodni powinno przyjrzeć się pracy tej pani pielęgniarki. Dodam, że przed porodem chciałam poznać nazwisko położnej, ale jej koleżanka z recepcji przychodni uznała, że jest ściśle tajne i nie chciała go ujawnić. Zdecydowanie nie polecamy i przy kolejnym dziecku na pewno zmienimy położną.

Odpowiedz
~cloe
~cloe ponad rok temu

Ja trafiłam na bardzo sympatyczną i pomocną położną. Dobra położna to skarb przy pierwszym dziecku. Warto zadbać o to już przed porodem, bo wtedy można liczyć na jej pomoc zanim pojawi się maleństwo.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pierwsze dni po porodzie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Pierwsze dni po porodzie
Pierwsze dni po porodzie

Rola położnej środowiskowej

Rola położnej środowiskowej

Położne środowiskowe obecnie pomagają kobietom we wszystkich sprawach związanych z nowo narodzonym dzieckiem.

Pierwsze dni po porodzie

Dziecko kilka dni po porodzie

Dziecko kilka dni po porodzie

Jeśli maluszek jest zdrowy, wychodzi wraz z mamą do domu niedługo po porodzie. Jednak nie jest jeszcze przystosowany do środowiska - zanim to nastąpi, w organizmie dziecka zajdzie wiele znaczących zmian.

Pierwsze dni po porodzie

Powikłania w połogu

Połóg trwa sześć tygodni po porodzie. Nie jest to łatwy okres dla młodej mamy. Maleństwo wypełnia cały jej czas. Nieopatrznie kobieta może zaniedbać (...) swoje zdrowie. Pogarsza się jej samopoczucie i kondycja. Ciąża i poród powodują,...

Medycyna środowiskowa

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza

Wpływ związków chemicznych na czystość środowiska jest decydujący. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery?

Niezbędnik pacjenta

Dziecko u lekarza

. Wcześniej nad zdrowiem twojego noworodka będzie czuwać położna środowiskowa. W trakcie pierwszej wizyty w przychodni lekarz zbierze od Ciebie dokładny

Pielęgnacja niemowlęcia

Jak pozbyć się ciemieniuchy? (WIDEO)

Jak pozbyć się ciemieniuchy?  (WIDEO) Odtwórz wideo

, jest tylko dość nieestetyczna. Położna, mgr Hanna Drapińska radzi, aby zwalczanie ciemieniuchy zacząć od godzinnych okładów na główkę dziecka. Okłady (...) specyfików do mycia dla niemowląt. Taki naturalny "środek myjący" nie będzie...

Poród naturalny

Doula a położna

Doula a położna

Prawdziwa doula powinna przynajmniej raz urodzić. Nie ma jednak wykształcenia medycznego, więc nie może zastąpić położnej.

Poród naturalny

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

towarzyszyły pielęgniarka i położna. W pobliżu był również mąż. Demi Moore Demi Moore zaprezentowała swój ciążowy brzuch ma okładce magazynu „Vanity Fair", a (...) Fisher wspomina domowy poród swojej córki jako coś cudownego. Towarzyszyło...