Promieniowanie UV dociera do oka nawet w zachmurzone dni

W ciągu słonecznego dnia do oczu dociera 10 razy więcej światła niż jest to konieczne. Może to doprowadzić do uszkodzenia rogówki i siatkówki, a co za tym idzie – wpłynąć na pogorszenie widzenia. Skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem mogą jedynie zapewnić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem.

Specjaliści zdecydowanie odradzają noszenie okularów zabarwionych na niebiesko, czerwono lub zielono. Z kolei osoby, które mają wadę wzroku, mogą postawić na okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi, które zmieniają swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych.

Promieniowanie UVA i UVB powoduje powstawanie rodników, które uszkadzają struktury komórkowe oka. W przypadku długotrwałego procesu dochodzi do zaburzenia funkcji fotoreceptorów, co powoduje pogorszenie widzenia.

U młodej osoby uaktywniają się naturalne mechanizmy obronne, takie jak mrużenie oczu oraz zmniejszanie źrenic, niestety, z wiekiem ta sprawność się obniża. Podobnie jest u osób z wadami wzroku. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Powinno się je nosić zarówno przy silnym słońcu, jak i w pochmurne dni.

- W momencie, kiedy nawet nie mamy takiego silnego nasłonecznienia, to to promieniowanie UV, które dociera nam do oka, również je niszczy. Mimo że słońce nas nie razi i nasza źrenica się nie zmniejsza, nie mrużymy tych oczu, to jednak to promieniowanie cały czas jest i ono dociera do naszych oczu. Dlatego okulary są wtedy jak najbardziej wskazane – mówi Magdalena Bińczak, optometrysta Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Sprawdź, co o okularach przeciwsłonecznych sądzi ekspert ⬇

Podstawowym kryterium wyboru okularów przeciwsłonecznych powinna być jak najwyższa ochronna przed szkodliwym promieniowaniem UV. Choć teraz przeróżne modele można kupić nie tylko w salonach optycznych, lecz także niemal na każdym kroku – w dyskontach spożywczych, na targowiskach czy ulicznych kramach, to trzeba pamiętać o tym, że te pochodzące z niepewnych źródeł zazwyczaj są wyposażone w szkła niskiej jakości, które niedostatecznie chronią oczy przed silnym słońcem.

- Często pacjenci kierują się tym, że jeżeli mamy bardzo ciemne soczewki okularowe, to znaczy, że ochrona oczu jest stuprocentowa. Jeżeli zakładamy takie przyciemnione okulary bez filtrów, to automatycznie nasza źrenica się powiększa i tym samym więcej promieni UV wpada do naszych oczu. Przez to, niestety, następuje degeneracja siatkówki w wieku późniejszym – tłumaczy Magdalena Bińczak.

Dlatego warto wydać nieco więcej, ale na zakup okularów w autoryzowanych salonach optycznych. Wtedy będziemy mieli pewność, że dają one nam taką ochronę, jaką powinny. W słoneczne dni najlepiej sprawdzają się okulary o poziomie przyciemnienia oznaczonym kategorią 2 lub 3, przy czym te drugie jedynie przy silnym nasłonecznieniu. Nie powinno się natomiast nosić okularów zabarwionych na niebiesko, czerwono lub zielono.

Osoby, które mają wadę wzroku, mogą postawić na okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi. Zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych. W zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste, a na zewnątrz pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, zamieniając się tym samym w okulary przeciwsłoneczne.

- Ważne jest również to, żeby dobierać okulary, które mają np. grubsze zauszniki z boku czy są bardziej zabudowane, bo dzięki temu tych promieni również mniej do tych oczu wpada. Oczywiście nasze oczy wypracowały sobie również swój mechanizm ochrony, dlatego że najczęściej, jeżeli mamy ostre słońce, to mrużymy te oczy, źrenica wtedy maksymalnie się zmniejsza po to, żeby tych promieni do tych oczu wpadało nam jak najmniej – mówi Magdalena Bińczak.

10 produktów, dzięki którym będziesz mądrzejszy

Zdrowe odżywianie ma znaczący wpływ nie tylko na fizyczną wydajność, ale poprawia też wydajność mózgu. Jeżeli chcesz wzmocnić pamięć lub koncentrację,...

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją są nieco droższe, dlatego też osoby, które mają określoną wadę wzroku, mogą korzystać z soczewek ortokorekcyjnych.

- Cały proces korekcji odbywa się w nocy podczas snu za pomocą twardych gazoprzepuszczalnych soczewek, które w sposób delikatny i bezpieczny modelują nam rogówkę. Dzięki temu jak wstajemy rano, możemy się cieszyć dobrym widzeniem mniej więcej od 16 do 40 godzin. Nie używamy wtedy już żadnych soczewek miękkich kontaktowych czy tradycyjnych okularów, za to możemy swobodnie dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne – dodaje Magdalena Bińczak.

Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka. Dzięki nim do mózgu przekazywanych jest aż 82 proc. bodźców, dlatego tak niezwykle ważny jest komfort widzenia i odpowiednie dbanie o wzrok w zależności od pór roku.

Komentarze (3)
~prawda
~prawda 4 miesiące temu

wszystkie okulary oślepiają ściągniesz takie okulary i wtedy twój wzrok jest niszczony bo oczy nie są przygotowane na uderzenie światła !!!!!!! Oczy same w sobie są odporne na światło a cwiczenie ich wzmaga tą odpornosc !!!!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Okulistyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Okulistyka
Okulistyka

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Promieniowanie UV może uszkodzić wzrok Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia...

Okulistyka

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO)

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wypowiedź: Magdalena Duda, optometrystka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Książka jest najbardziej popularnym podarunkiem świątecznym, jednak coraz częściej idąc z duchem czasu kupujemy na prezent książki elektroniczne. Jak e-czytanie wpływa na...

Okulistyka

Jak dbać o oczy?

Jak dbać o oczy?

O wzrok należy dbać w każdym wieku Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności. Bez względu na twój wiek, pielęgnacja oczu jest niezwykle ważna. Oto 5 najważniejszych wskazówek, które pozwolą...

Okulistyka

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Ręce z daleka! Po pierwsze, nie szkodź sobie i nie trzyj powiek. W ten sposób jeszcze bardziej podrażnisz delikatne okolice oczu. Lepiej zastosować którąś z następujących wskazówek. Zamrugaj szybko Kiedy głęboko śpisz, nie mrugasz. To z kolei może prowadzić...

Okulistyka

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Zdrowie zapisane w oczach Czy wiesz, że oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale również źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia? Podczas rutynowej wizyty u okulisty, specjalista może dostrzec różne zmiany w oczach, które świadczą o poważnych problemach...

Okulistyka

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa (47%) bardziej martwi się o utratę wzroku niż o utratę pamięci, słuchu i możliwości samodzielnego poruszania się. Ale prawie 30% przyznało, że wcale...

Okulistyka

Przesiewowe badania wzroku u dzieci

Przesiewowe badania wzroku u dzieci powinny być powszechne i szybko wdrożone. Badania takie są proste i nie muszą być wykonane przez specjalistę. Przeprowadzanie ich jest niezwykle ważne, gdyż nieskorygowane wady wzroku powodują u dzieci trudności w nauce...

Okulistyka

Okulary polaryzacyjne dla zdrowia oczu

Okulary polaryzacyjne dla zdrowia oczu

Znasz to z doświadczenia - prowadzisz auto, świeci ostre słońce, asfalt jest mokry, a ty niewiele widzisz przed sobą. Światło - odbijając się od gładkich powierzchni, takich jak woda, śnieg, szyba czy jezdnia - tworzy odblaski uniemożliwiające prawidłowe...