Skuteczny lek na katar alergiczny - mechanizm działania leków, skuteczność, skutki uboczne, naturalne sposoby na katar alergiczny
Skuteczny lek na katar alergiczny może zawierać w swoim składzie sterydy lub substancje, które są dostępne w aptekach bez recepty. Walka z tego rodzaju katarem bywa wyzwaniem dla wielu pacjentów. Uciążliwe objawy, takie jak swędzenie, kichanie czy zatkany nos, potrafią mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie.
- 1. Jakie są najskuteczniejsze leki na katar alergiczny dostępne na rynku?
- 2. Jak można odróżnić katar alergiczny od kataru związanego z przeziębieniem i jak to wpływa na wybór leku?
- 3. Jakie są potencjalne skutki uboczne popularnych leków na katar alergiczny?
- 4. W jaki sposób różne rodzaje leków działają na katar alergiczny?
- 5. Czy istnieją naturalne lub domowe sposoby na łagodzenie objawów kataru alergicznego?
1. Jakie są najskuteczniejsze leki na katar alergiczny dostępne na rynku?
W leczeniu alergicznego zapalenia błon śluzowych wykorzystuje się przede wszystkim leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy w formie aerozolu. Sterydy zawarte w środkach na katar wykazują działanie przeciwobrzękowo i przeciwzapalne. Hamują one uwalnianie substancji, takich jak histamina, które są głównymi mediatorami reakcji alergicznych.
Najpopularniejsze substancje steroidowe to:
- mometazon (występuje w takich lekach jak Eztom, Aleric Spray, Metmin, Momester, Nasonex, Nasometin, Pronasal)
- flutykazon,
- beklometazon (występuje w preparacie Beclonasal Aqua),
- budezonid (występuje w leku o nazwie Tafen Nasal).
Osoby, które nie mają recepty na leki czy krople do nosa na katar alergiczny ze sterydami mogą sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty. W takich preparatach znaleźć można na przykład loratadynę. Leki na katar alergiczny z loratadyną to między innymi: Loratadyna Pylox, Loratadyna Galena.
Innym przeciwhistaminikiem na katar alergiczny jest azelastyna dostępna w aptece bez recepty. Znajdziemy ją w aerozolach do nosa (np. Acatar Allergy, Allergodil).
2. Jak można odróżnić katar alergiczny od kataru związanego z przeziębieniem i jak to wpływa na wybór leku?
Katar towarzyszący przeziębieniu zazwyczaj mija po 5-7 dniach. Jesteśmy na niego narażeni w szczególności zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, a warunki pogodowe niesprzyjające.
Osoba chora może uskarżać się również na obrzęk błon śluzowych i uczucie niedrożności nosa. Przeziębienie może przebiegać nie tylko z katarem, ale również z gorączką, nadmierną sennością w ciągu dnia, osłabieniem organizmu, dolegliwościami bólowymi głowy, dolegliwościami bólowymi gardła, kaszlem.
Katar alergiczny, określany również mianem kataru siennego jest zazwyczaj wodnisty i bezbarwny. Prócz wodnistej wydzieliny może występować również uporczywe kichanie. Dolegliwość może utrzymywać się nawet do 4 tygodni. Katar alergiczny może pojawić się na skutek ekspozycji na pyłki roślin np. brzozy, leszczyny, bylicy pospolitej, babki lancetowate lub na zarodniki grzybów.
W wielu przypadkach nieżyt alergiczny nosa spowodowany jest reakcją organizmu na alergeny znajdujące się w powietrzu. Jeśli pacjent jest uczulony na sierść kota, mogą wystąpić u niego takie objawy jak katar, zaczerwienienie oczu czy kaszel.
3. Jakie są potencjalne skutki uboczne popularnych leków na katar alergiczny?
Stosowanie leków na katar alergiczny może powodować pewne skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęstsze działania niepożądane to:
- dolegliwości bólowe głowy,
- przesuszenie śluzówki nosa,
- uczucie pieczenia w nosie,
- uczucie dyskomfortu w nosie,
- nudności,
- podrażnienie błony śluzowej,
- krwawienie z nosa.
Stosowanie leków zawierających sterydy przez długi czas może skutkować uczuciem rozdrażnienia. U dzieci, które stosują krople do nosa lub aerozole na bazie sterydów występuje niekiedy stan zapalny gardła.
4. W jaki sposób różne rodzaje leków działają na katar alergiczny?
Mometazon działa, hamując reakcje zapalne i alergiczne w nosie, co pomaga zredukować ilość wodnistej wydzieliny. Ten syntetyczny kortykosteroid, który posiada działanie przeciwzapalne, antyalergiczne i przeciwwysiękowe jest często stosowany w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Zwalcza świąd, kichanie i uczucie zatkanego nosa.
Flutykazon to również kortykosteroid, który jest stosowany w terapii schorzeń alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa. Jego mechanizm działania jest podobny do innych sterydów i polega głównie na hamowaniu procesów zapalnych i alergicznych na poziomie komórkowym. Leki zawierające tę substancję w przypadku takich objawów jak przekrwienie błon śluzowych, wodnisty wyciek z nosa, podrażnienia i świąd, obrzęk nosa.
Beklometazon także zaliczany jest do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zastosowany w formie aerozolu do nosa przeciwdziała zapaleniu i obrzękowi błony śluzowej. Wykazuje również działanie przeciwastmatyczne.
Loratadyna jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Wskazaniami do stosowania tej substancji są objawy towarzyszące sezonowemu lub całorocznemu alergicznemu nieżytowi nosa. Loratadyna jest antagonistą receptorów H1 histaminy. Oznacza to, że blokuje te receptory, uniemożliwiając działanie substancji, która odgrywa niezwykle istotną rolę w reakcjach alergicznych.
Azelastyna to lek przeciwhistaminowy II generacji, który jest stosowany głównie w leczeniu objawów alergicznych, takich jak katar sienny. Działa poprzez blokowanie receptorów H1 dla histaminy, redukuje swędzenie, kichanie i przekrwienie błony śluzowej. Azelastyna jest nie tylko skutecznym lekiem na katar alergiczny. Hamuje też syntezę czynników prozapalnych (np. leukotrienów).
5. Czy istnieją naturalne lub domowe sposoby na łagodzenie objawów kataru alergicznego?
Jednym z domowych sposobów na katar sienny jest stosowanie naparów lub odwarów na bazie rdestu ptasiego. Zioło swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza związkom flawonowym. W jego składzie znaleźć można między innymi awikularynę oraz kwercetynę. Kwercetyna wykazuje zdolność do neutralizowania wolnych rodników tlenowych. Pacjentom cierpiącym na alergię polecana jest z tego względu, że redukuje uwalnianie histaminy – mediatora stanu zapalnego w schorzeniach alergicznych.
Miód wielokwiatowy to kolejne naturalne remedium na alergiczne schorzenia układu oddechowego. Działa nie tylko antyalergicznie, ale również przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz antybakteryjnie. W jego składzie znaleźć można szereg cennych składników odżywczych np. witaminy z grupy B, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, witaminę A oraz chlor.
Przeprowadzone przez naukowców badania wskazują, że kwas askorbinowy może redukować poziom histaminy w organizmie. Stosowanie witaminy C pozwala także zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące alergii np. łzawienie oczu, świąd, katar sienny. Największe stężenie kwasu askorbinowego zawierają takie produkty żywnościowe jak: papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki, grejpfrut, brukselka. Stosowanie witaminy C pomoże udrożnić drogi oddechowe i złagodzi objawy kataru alergicznego.
Osoby borykające się z problemem alergii powinny sięgnąć po czosnek. Warzywo należące do rodziny amarylkowatych stanowi cenne źródło kwercetyny, czyli naturalnego leku przeciwhistaminowego. Spożywanie czosnku nie zastąpi co prawda leku na katar alergiczny, ale pomoże obkurczyć błonę śluzową nosa i zredukować uciążliwe dolegliwości.
Jeśli zmagasz się z zaczerwienieniem nosa, katarem w postaci bezbarwnej wydzieliny czy uporczywym świądem, sięgnij po rumianek. Popularna roślina zawiera w swoim składzie substancję, która wykazuje działanie antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalnym. Mowa o chamazulenie, który hamuje syntezę histaminy. Warto podkreślić, że napary z rumianku mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i małe dzieci.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.