Przeszła podwójną mastektomię i chemioterapię. Nie miała raka
25-letnia Sarah Bole została źle zdiagnozowana przez lekarzy. Kobieta przeszła podwójną mastektomię i chemioterapię, następnie serię operacji rekonstrukcji biustu. Teraz dowiedziała się, że wcale nie miała raka.
1. Błędna diagnoza
Historia, wówczas 25-letniej kobiety, zaczęła się w 2016 r., kiedy po urodzeniu syna miała problemy z karmieniem piersią. Zauważyła, że jej syn Teddy, nie chciał pić z prawej piersi. Zaniepokojona, zgłosiła się na badania do Royal Stoke Hospital w Anglii gdzie zrobiono kobiecie USG piersi. Personel medyczny dostrzegł guzki i pobrał próbkę do biopsji.
Lekarze zdiagnozowali raka piersi i zalecili natychmiastową chemioterapię. Ostatecznie leczenie musiało skończyć się na podwójnej mastektomii. Sarah straciła obie piersi i czekały ją operacje rekonstrukcji biustu.
- To było straszne. Miałam 25 lat i małego synka. Diagnoza we mnie uderzyła, ale postanowiłam zrobić wszystko, by wyjść z tego cało dla mojej rodziny – wspomina Sarah.
W lipcu 2017 r. Boyle zgłosiła się na badania do innego szpitala. Jej lekarz nie mógł uwierzyć w historię choroby pacjentki. Na jaw wyszło, że medycy 3 lata wcześniej wystawili błędną diagnozę. Kobieta nie miała raka. Lekarze pomylili się, ponieważ ktoś źle opisał wycinek do biopsji.
Szpital przeprosił kobietę mówiąc, że pomyłka spowodowana była błędem ludzkim. Sarah wraz z rodziną nie mogą się otrząsnąć po tej informacji.
- Przeszłam serię chemioterapii. To na pewno wpłynie na moje zdrowie. Musiałam wszystkich informować, że mam raka jednocześnie mierząc się z tym. To uczucia nie do opisania – mówi Boyle.
Rodzina zdecydowała się pozwać szpital .
2. Rak piersi – czynniki ryzyka
Przyczyny powstawania raka piersi nie są znane, można jednak wyodrębnić czynniki, które wpływają na jego powstawanie
- płeć – rak piersi rzadko dotyka mężczyzn. Jest to 1 na 100 nowych zachorowań,
- wiek – ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet do 45 r. ż. jest niskie. Najczęściej z chorobą zmagają się kobiety po 50-tce (80 proc. przypadków),
- czynniki hormonalne – długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowań,
- gęstość tkanki gruczołowej – kobiety, u których występuje gęsta tkanka gruczołowa mają zwiększone ryzyko zachorowania.
Rak piersi, który zostanie szybko wykryty nie jest wyrokiem. Z tego powodu, bardzo ważne jest regularne samobadanie piersi, jak i wizyty u ginekologa, który w razie niepokojących zmian wykona badanie USG.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.