Trwa ładowanie...

Przygotowanie do USG jamy brzusznej – opis badania, wykonanie badania, zasady

USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej. Jest to badanie, które powinniśmy wykonywać kontrolnie co jakiś czas. Pomaga ono wykryć wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Przygotowanie do USG jamy brzusznej zależy od rodzaju wykonywanego badania.

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"

spis treści

1. Opis USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej pozwala zobaczyć na monitorze strukturę organów, które znajdują się w zasięgu fal wytwarzanych przez głowicę, która przyłożona jest do skóry. Wykonywanie USG jamy brzusznej pozwala w czasie rzeczywistym obserwować ewentualne nieprawidłowości. Podczas USG jamy brzusznej widzimy nie tylko organy wewnętrzne takie jak wątroba czy nerki, ale także przepływ w naczyniach. Badanie USG może zlecić lekarz rodzinny. Może je wykonać także bez skierowania, ale to pacjent ponosi koszty badania.

USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowość w funkcjonowaniu jamy brzusznej
USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowość w funkcjonowaniu jamy brzusznej

2. Przygotowanie do badania USG

W badaniu USG możemy ocenić pracę nerek, wątroby, trzustki, pęcherza żółciowego, śledziony, aorty brzusznej. Badanie USG pozwala ustalić przyczynę bólu brzucha oraz wzdęć, powiększenia narządów wewnętrznych oraz zaburzenia czynnościowe wątroby. USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie kamieni w pęcherzyku żółciowym lub nerkach, zapalenie wyrostka robaczkowego, powiększenie śledziony, tętniaka aorty. Ważne jest, aby podczas przygotowań do USG jamy brzusznej założyć luźne i wygodne ciuchy, które nie będą krępować ruchów.

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć
Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć [10 zdjęć]

Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia...

zobacz galerię

3. Czy można pić przed USG?

W przygotowaniu do USG jamy brzusznej oprócz wygodnych i luźnych ciuchów konieczne może być także zdjęcie biżuterii, np.: kolczyka w pępku. Około 6 godzin przed badaniem nie przyjmuj żadnych pokarmów i płynów oprócz niegazowanej wody. Nie pij kawy ani herbaty, nie pal papierosów oraz nie żuj gumy. Jeśli na dwa dni przed badaniem USG jamy brzusznej, wykonywano u ciebie badanie górnego odcinka pokarmowego z użyciem środka kontrastującego, to należy poinformować o tym lekarza. Może to utrudnić albo całkiem uniemożliwić widzenie narządów. Przygotowanie do USG jamy brzusznej zależy od rodzaju wykonywanego badania USG jamy brzusznej.

Zobacz także:

Jeśli wykonywane będzie USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony lub trzustki przygotowanie do USG jamy brzusznej może zacząć się już dzień wcześniej i będzie polegać na stosowaniu diety niskotłuszczowej, a nawet nieprzyjmowaniu pokarmów od 8 do 12 godzin przed badaniem. Jeśli będzie wykonywane USG nerek, to przygotowanie do USG jamy brzusznej będzie wyglądało tak, że pacjent około godzinę przed badaniem będzie musiał wypić od 4 do 6 szklanek wody. W celu napełnieniu pęcherza moczowego. Możesz także zostać poproszony przez lekarza o niejedzenie przed USG przez około 8–12 godzin. Kilka dni przed badaniem zapytaj lekarza o to, jak najlepiej powinieneś przygotować się do USG jamy brzusznej.

Następny artykuł: Przygotowanie do USG jamy brzusznej i ocena narządów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.