Trwa ładowanie...

Przyjmowanie leków - ważne zasady

Avatar placeholder
30.11.2018 09:34
Przyjmowanie leków - ważne zasady
Przyjmowanie leków - ważne zasady (123fr)

Coraz częściej zdarza się nam popijać leki, tym co mamy pod ręką: kawa, herbata, soki, nawet mleko. Tymczasem skuteczność oraz odpowiednia siła działania farmaceutyków, pozostają w ścisłym związku ze spożywanymi napojami oraz pokarmami. Warto zapytać farmaceuty o niebezpieczne interakcje leków i żywności lub sprawdzić na www.ktomalek.pl/l/lek/szukaj

1. Soki cytrusowe

W czasie przyjmowania leków takich jak powszechnie zwane "statytny" – leki stosowane w celu obniżenia cholesterolu, należy ograniczyć spożycie grejpfrutów i soku grejpfrutowego, zwłaszcza nie popijać nim leku. Grejpfruty i sok z grejpfrutów mogą podnosić stężenie leku w organizmie a to zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. By uniknąć przykrych konsekwencji, nie pij soku grejpfrutowego, nie jedz grejpfrutów co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po przyjęciu leku z grupy produktów leczniczych o zwiększonym ryzyku interakcji.

Sprawdź koniecznie:

Czy wiesz kiedy przyjmować leki?

Zobacz film: "Tabletki przeciwbólowe niebezpieczne dla osób na diecie"

Sok grejpfrutowy może wchodzić w interakcję także z blokerami kanału wapniowego, takimi jaki nifedypryna, felodypina, werapamil (pacjent może odczuwać bóle głowy, występuje zaczerwienienie skóry), a także niektórymi doustnymi lekami przeciwnowotworowymi (ibrutynib, sunitynib, letrozol). Należy również zwrócić uwagę na interakcje z cykloposporyną (lekiem immunosupresyjnym stosowanym po przeszczepie organów), benzodiazepinami, midazolem i alprazolem (leki psychotropowe), cyzaprydem, a także simwastatyną i lowastatyną (leki stosowane w celu obniżenia cholesterolu).

Sok z pomarańczy może wpływać na wchłanianie się glinu z niektórych powszechnie stosowanych preparatów mających zastosowanie leczeniu nadkwaśności. Zwiększone i utrzymujące się na niebezpiecznym poziomie stężenie glinu we krwi może odpowiadać za otępienie umysłowe.

Jeżeli mamy ochotę na cytrusy i zażywamy leki zawierające glin, warto zachować 2-3 godzinną przerwę. Soki cytrusowe odpowiedzialne są również za interakcje z antybiotykami m.in. penicyliną i erytromecyną, zaburzając wchłanianie obu leków, a co za tym idzie również ich działanie.

Istnieje kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać podczas przyjmowania leków
Istnieje kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać podczas przyjmowania leków (123RF)

Sprawdź koniecznie:

Dlaczego ważne są posiłki podczas przyjmowania leków?

2. Herbata

Zawarta w herbacie tanina (garbnik) pochłania różne substancje, w tym leki. Warto zwrócić uwagę na tę interakcję w przypadku pacjentów zażywających leki stosowane w przypadku ostrej i przewlekłej schizofrenii, psychozy paranoidalnej oraz preparatów używanych w leczeniu stanów urojeniowych i maniakalnych. We wskazanych grupach leków, popicie ich herbatą może zmniejszyć ich działanie nawet o 90 proc. Nie należy również popijać herbatą preparatów żelaza stosowanych m.in. w leczeniu niedokrwistości, bo znacząco hamuje ono ich wchłanianie. Tanina zawarta w herbacie tworzy z żelazem trudno wchłaniające się związki chemiczne, co w przypadku leczenie niedokrwistości może skutkować wydłużeniem leczenia.

3. Kawa i produkty zawierające kofeinę

Kawa zawiera alakolid – kofeinę; obecna jest również w wielu napojach energetycznych. Kofeina może wchodzić w interakcję z ciprofloksacyną, enoksacyną, norfloksacyną (leczenie zakażeń bakteryjnych), które mogą spowalniać eliminację kofeiny z ustroju, a co za tym idzie – utrzymywać stan pobudzenia wywołany przez ten alkaloid. Wrażenie silniejszego działania kofeiny mogą wywołać niektóre leki antykoncepcyjne, a także te zawierający cymetydynę (leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy).

Długotrwałe działanie kofeiny jest szczególnie dotkliwe wieczorem, kiedy organizm domaga się wypoczynku, a nie stanu pobudzenia. Należy również unikać spożycia kofeiny w czasie stosowania leków przeciwastmatycznych (aminofilina, teofilina). Teofilina i kofeina mają podobną budowę chemiczną i wywołują podobny skutek, dlatego łączenie obu substancji może wywołać efekt podobny do przedawkowania.

Podobnie może być w przypadku spożywania leków i suplementów diety zawierających kofeinę, co może doprowadzić do bólów głowy, bezsenności, zaburzeń koncentracji, zaburzenia rytmu serca. Substancja może również powodować interakcje u pacjentów którzy zażywają paracetamol – lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, wywołując zwiększone działanie obu leków.

Zapamiętaj! Najbezpieczniej popijać leki niegazowaną wodą źródlaną.

Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze