Trwa ładowanie...

Przyjmowanie leków - ważne zasady

Coraz częściej zdarza się nam popijać leki, tym co mamy pod ręką: kawa, herbata, soki, nawet mleko. Tymczasem skuteczność oraz odpowiednia siła działania farmaceutyków, pozostają w ścisłym związku ze spożywanymi napojami oraz pokarmami. Warto zapytać farmaceuty o niebezpieczne interakcje leków i żywności lub sprawdzić na www.ktomalek.pl/l/lek/szukaj

1. Soki cytrusowe

W czasie przyjmowania leków takich jak powszechnie zwane "statytny" – leki stosowane w celu obniżenia cholesterolu, należy ograniczyć spożycie grejpfrutów i soku grejpfrutowego, zwłaszcza nie popijać nim leku. Grejpfruty i sok z grejpfrutów mogą podnosić stężenie leku w organizmie a to zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. By uniknąć przykrych konsekwencji, nie pij soku grejpfrutowego, nie jedz grejpfrutów co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po przyjęciu leku z grupy produktów leczniczych o zwiększonym ryzyku interakcji.

Zobacz film: "Tabletki przeciwbólowe niebezpieczne dla osób na diecie"

Sprawdź koniecznie:

Czy wiesz kiedy przyjmować leki?

Sok grejpfrutowy może wchodzić w interakcję także z blokerami kanału wapniowego, takimi jaki nifedypryna, felodypina, werapamil (pacjent może odczuwać bóle głowy, występuje zaczerwienienie skóry), a także niektórymi doustnymi lekami przeciwnowotworowymi (ibrutynib, sunitynib, letrozol). Należy również zwrócić uwagę na interakcje z cykloposporyną (lekiem immunosupresyjnym stosowanym po przeszczepie organów), benzodiazepinami, midazolem i alprazolem (leki psychotropowe), cyzaprydem, a także simwastatyną i lowastatyną (leki stosowane w celu obniżenia cholesterolu).

Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki?
Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki?

Czy dieta może mieć negatywny wpływ na terapię lekową? Czego nie można jeść, kiedy przyjmujemy leki

zobacz galerię

Sok z pomarańczy może wpływać na wchłanianie się glinu z niektórych powszechnie stosowanych preparatów mających zastosowanie leczeniu nadkwaśności. Zwiększone i utrzymujące się na niebezpiecznym poziomie stężenie glinu we krwi może odpowiadać za otępienie umysłowe.

Jeżeli mamy ochotę na cytrusy i zażywamy leki zawierające glin, warto zachować 2-3 godzinną przerwę. Soki cytrusowe odpowiedzialne są również za interakcje z antybiotykami m.in. penicyliną i erytromecyną, zaburzając wchłanianie obu leków, a co za tym idzie również ich działanie.

Istnieje kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać podczas przyjmowania leków
Istnieje kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać podczas przyjmowania leków (123RF)

Sprawdź koniecznie:

Dlaczego ważne są posiłki podczas przyjmowania leków?

2. Herbata

Zawarta w herbacie tanina (garbnik) pochłania różne substancje, w tym leki. Warto zwrócić uwagę na tę interakcję w przypadku pacjentów zażywających leki stosowane w przypadku ostrej i przewlekłej schizofrenii, psychozy paranoidalnej oraz preparatów używanych w leczeniu stanów urojeniowych i maniakalnych. We wskazanych grupach leków, popicie ich herbatą może zmniejszyć ich działanie nawet o 90 proc. Nie należy również popijać herbatą preparatów żelaza stosowanych m.in. w leczeniu niedokrwistości, bo znacząco hamuje ono ich wchłanianie. Tanina zawarta w herbacie tworzy z żelazem trudno wchłaniające się związki chemiczne, co w przypadku leczenie niedokrwistości może skutkować wydłużeniem leczenia.

3. Kawa i produkty zawierające kofeinę

Kawa zawiera alakolid – kofeinę; obecna jest również w wielu napojach energetycznych. Kofeina może wchodzić w interakcję z ciprofloksacyną, enoksacyną, norfloksacyną (leczenie zakażeń bakteryjnych), które mogą spowalniać eliminację kofeiny z ustroju, a co za tym idzie – utrzymywać stan pobudzenia wywołany przez ten alkaloid. Wrażenie silniejszego działania kofeiny mogą wywołać niektóre leki antykoncepcyjne, a także te zawierający cymetydynę (leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy).

Długotrwałe działanie kofeiny jest szczególnie dotkliwe wieczorem, kiedy organizm domaga się wypoczynku, a nie stanu pobudzenia. Należy również unikać spożycia kofeiny w czasie stosowania leków przeciwastmatycznych (aminofilina, teofilina). Teofilina i kofeina mają podobną budowę chemiczną i wywołują podobny skutek, dlatego łączenie obu substancji może wywołać efekt podobny do przedawkowania.

Podobnie może być w przypadku spożywania leków i suplementów diety zawierających kofeinę, co może doprowadzić do bólów głowy, bezsenności, zaburzeń koncentracji, zaburzenia rytmu serca. Substancja może również powodować interakcje u pacjentów którzy zażywają paracetamol – lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, wywołując zwiększone działanie obu leków.

Zapamiętaj! Najbezpieczniej popijać leki niegazowaną wodą źródlaną.

Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Przyjmowanie leków - ważne zasady
Przyjmowanie leków - ważne zasady (123fr)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza