Trwa ładowanie...

Rak trzustki – przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Rak trzustki jest to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia schorzeń. Jest to odmiana, która potrafi przez długi czas nie dawać żadnych objawów, a w momencie, gdy rak trzustki już się ujawni bardzo często jest już za późno na podjęcie leczenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Niestety złe rokowania w leczeniu tej choroby nie są zachęcające do prowadzenia badań naukowych mających na celu odkrycie lekarstwa. Leczenie najczęściej wymaga interwencji chirurga, ale pod warunkiem, że rak trzustki został wykryty jeszcze we wczesnym stadium. Niestety początek choroby jest bardzo trudny do rozpoznania.

spis treści

1. Przyczyny powstawania raka trzustki

Statystyki potwierdzają, że rak trzustki jest częściej diagnozowany u mężczyzn. Niestety nie jest odkryta jednoznaczna przyczyna uaktywniania się choroby. Jest jednak wiadomo, że rak trzustki częściej występuje osób, które przekroczyły 60 rok życia. Jest także potwierdzone, że rozwój choroby jest bardziej prawdopodobny przy innych chorobach przykładowo przy cukrzycy, nieprawidłowo leczonej chorobie wrzodowej czy przy zapaleniu trzustki. Choroba może się również uaktywnić u nałogowych palaczy, ponieważ ryzyko zwiększają nitrozaminy znajdujące się w dymie papierosowym.

Diagnoza raka trzustki należy do bardzo trudnych
Diagnoza raka trzustki należy do bardzo trudnych

Rak trzustki pojawia się częściej u osób, których dieta zawiera nadmierne ilości mięsa, tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów , a także potraw bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Profilaktyka wymaga nie tylko stałych badań kontrolnych, ale także właściwej diety. Rak trzustki diagnozowany jest znacznie rzadziej u osób prowadzących zdrowy tryb życia, dbających o właściwą dietę bogatą w błonnik , witaminę C , antyoksydanty , a także zawarte w naturalnych tłuszczach roślinnych i rybach wielonienasyconych kwasach tłuszczowych.

Naukowcy alarmują również i potwierdzają, że rak trzustki może być powiązany z zanieczyszczeniami środowiska, zanieczyszczeniami chemicznymi. Ponieważ badania wykazują, że choroba pojawiła się u osób posiadających stały dostęp do chlorków metylenu, pestycydów i DDT.

2. Objawy nowotworu

Rak trzustki niestety przez długi czas nie daje żadnych objawów lub pojawiające się dolegliwości mogą być mylone z innymi chorobami. Do początkowych objawów należą przykładowo znaczna utrata masy ciała, żółtaczka , nieustające bóle brzucha, znaczne powiększenie pęcherzyka żółciowego . Mogą się również pojawić zaparcia, gorączka, anemia , zakrzepowe zapalenie żył , ale także wyczuwalny guzek w nadbrzuszu. Rak trzustki jest na tyle ciężką chorobą, że w momencie jego wykrycia stan już może być tak zaawansowany, że leczenie okaże się bezskuteczne.

To też trzeba wiedzieć

3. Leczenie raka trzustki

Niestety rak trzustki jest jedną z tych chorób, których zdiagnozowanie jest bardzo trudne. Ponad 80 % chorych trafia do specjalisty już w zaawansowanym stadium choroby. W większości przypadków wymagane jest jedynie leczenie paliatywne, które polega jedynie na poprawie jakości życia osoby chorej. Onkolog powinien także włączyć leki, które łagodzą skutki choroby, czyli przykładowo ból z nią związany. Rak trzustki charakteryzuje dojmujący ból, dlatego najczęściej lekiem towarzyszącym choremu jest morfina.

Następny artykuł: Rodzaje

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.