Trwa ładowanie...

Ramipryl – zamienniki, wskazania, przeciwskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
26.04.2023 15:10
Ramipryl to lek stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego.
Ramipryl to lek stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego. (Adobe Stock)

Ramipryl to organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny i lek hipotensyjny, stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego oraz leczenia objawowego u osób z niewydolnością serca. Jak działa? Przede wszystkim zmniejsza śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego zażywania?

spis treści

1. Co to jest ramipryl?

Ramipryl jest lekiem zaliczanym do inhibitorów konwertazy angiotensynowej (ACE). To preparaty, które działają na enzym wchodzących w skład układu renina-angiotensyna-aldosteron. Ten odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, układu sercowo-naczyniowego, ale i ośrodkowego układu nerwowego czy gospodarki wodno-elektrolitowej.

Substancja ma działanie przeciwnadciśnieniowe (hipotensyjne). Wpływa na układ endokrynny (dokrewny), układ krwionośny (sercowo-naczyniowy). Z tego powodu jest wykorzystywana w diabetologii, kardiologii, nefrologii i medycynie rodzinnej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Mechanizm działania związku polega na hamowaniu syntezy angiotensyny II, hormonu, który wraz reniną oraz aldosteronem uczestniczy w fizjologicznej regulacji wartości ciśnienia krwi.

Ramipril – zamienniki i leki

Pierwszy lek zawierający ramipryl wprowadzono na rynek farmaceutyczny w 1991 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie na rynku polskim dostępne są różne leki zawierające ramipryl (kapsułki twarde, tabletki, tabletki powlekane), traktowane jak zamienniki. To:

 • Ampril 2,5 mg (tabletki), Ampril 5 mg (tabletki), Ampril 10 mg (tabletki),
 • Apoauronarami (Apo-Rami) (tabletki),
 • ApoRami (Ramipril Aurovitas) (tabletki),
 • Axtil (tabletki),
 • Piramil 1,25 mg (tabletki), Piramil 2,5 mg (tabletki), Piramil 5 mg (tabletki), Piramil 10 mg (tabletki),
 • Polpril (kapsułki twarde), Polpril (tabletki),
 • Ramicor (tabletki), Ramipril Actavis (tabletki),
 • Ramipril Genoptim (tabletki),
 • Ramistad 2,5 (tabletki), Ramistad 5 (tabletki), Ramistad 10 (tabletki),
 • Tritace 2,5 (tabletki), Tritace 5 (tabletki), Tritace 10 (tabletki),
 • Vivace 2,5 mg (tabletki), Vivace 5 mg (tabletki), Vivace 10 mg (tabletki).

2. Wskazania do stosowania rampirylu

Ramipryl stosuje się w wielu sytuacjach, głównie:

 • w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego, od łagodnego do ciężkiego (w monoterapii i w leczeniu skojarzonym),
 • w leczeniu objawowej niewydolności serca,
 • w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjentów zmagających się z chorobą niedokrwienną serca, udarem mózgu, chorobą naczyń obwodowych w wywiadzie lub z cukrzycą i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka ze strony układu krążenia,
 • w leczeniu chorób nerek (nefropatia cukrzycowa i niecukrzycowa). Wskazaniem jest początkowe stadium nefropatii cukrzycowej bądź jawnej nefropatii cukrzycowej z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka choroby sercowo-naczyniowej oraz nefropatia kłębuszkowa o innym pochodzeniu niż cukrzyca,
 • w prewencji wtórnej po zawale serca w ostrej fazie zawału u pacjentów z objawami klinicznymi niewydolności serca.

3. Dawkowanie ramiprylu

Ramipryl jest przeznaczony jest do leczenia długotrwałego osób dorosłych. Trzeba go przyjmować doustnie o stałych porach, niezależnie od posiłku lub wraz z pokarmem. Bardzo ważne jest optymalne nawodnienie.

Jeśli chodzi o dawkę ramiprylu, tę należy modyfikować stopniowo. Zależy ona bowiem od nasilenia choroby oraz stanu ogólnego oraz odpowiedzi na leczenie. Zwykle stosuje się dawki dobowe w zakresie od 1,25 mg do 10 mg na dobę.

4. Przeciwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania ramiprylu jest:

 • nadwrażliwość na związek lub substancje pomocnicze leków,
 • niedociśnienie i niestabilność hemodynamiczna,
 • obrzęk naczynioworuchowy, obustronne zwężenie tętnic nerkowych,
 • II i III trymestr ciąży.

Ze stosowaniem ramiprylu wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane skutki uboczne to:

Stosując ramipryl nie wolno przekraczać zaleconych dawek. Przyjmowanie nadmiernych ilości grozi bowiem ryzykiem rozwoju zaburzeń elektrolitowych (hiperkaliemii) oraz niewydolności nerek), a także rozszerzeniem naczyń krwionośnych ze wyraźnym spadkiem ciśnienia i bradykardią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza