Refluks przełyku to przykra dolegliwość atakująca układ pokarmowy. Może mieć wiele przyczyn, choć podstawą wystąpienia objawów jest zwykle silny stres i obniżona odporność.
Refluks to inaczej zarzucanie treści żołądkowej z powrotem do przełyku i jamy ustnej. Bardzo często towarzyszy mu zgaga, czyli uczucie palenia i pieczenia. Refluks może być samodzielną chorobą, ale może też być wywołany przez wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Objawy refluksu są nieprzyjemne, ponieważ wraz z treścią pokarmową, do przełyku dostają się także kwas solny i enzymy trawienne. Drażnią one ściany przełyku, powodując ból i pieczenie.
Przyczyną wystąpienia refluksu często jest nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku. Podczas jedzenia, kiedy pokarm trafia do żołądka, zwieracz ten powinien się zamknąć i uniemożliwić treści pokarmowej cofanie się.
Jeśli jednak zwieracz nie działa prawidłowo, może dojść do zarzucania treści z powrotem.
Do wywołania refluksu mogą przyczynić się także inne schorzenia i dolegliwości, między innymi otyłość, cukrzyca i zaburzenia hormonalne. Szczególnie narażone są także osoby nadużywające alkoholu i uzależnione od palenia papierosów.
Także przyjmowanie niektórych leków może sprzyjać refluksowi. Przede wszystkim są to doustne środki antykoncepcyjne i leki stosowane przy chorobie wieńcowej i nadciśnieniu tętniczym.
Jeśli refluks związany jest z chorobą wrzodową, może też być wynikiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori.
Z problemem cofania treści pokarmowej do przełyku często borykają się kobiety w ciąży. Leczenie refluksu opiera się na wyeliminowaniu jego przyczyny.
Zwykle w celu zwalczenia dolegliwości stosuje się tzw. inhibitory pompy protonowej. Ich zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasów żołądkowych, dzięki czemu ściany przewodu pokarmowego nie są drażnione.
Jeśli refluksowi towarzyszą takie dolegliwości jak problemy z przełykaniem, utrata wagi lub krwawienie z przełyku, należy zgłosić się do lekarza. Być może refluks jest przyczyną poważniejszej dolegliwości.
Sam w sobie nie stanowi dużego zagrożenia, ale jeśli często nawraca, może sprzyjać tworzeniu się nadżerek i wrzodów, dlatego nie warto ignorować tego problemu.
Czasem przy refluksie konieczna jest także zmiana dotychczasowej diety na bardziej lekkostrawną.