Trwa ładowanie...

Robert Lewandowski ma kontuzję. Wiemy, ile potrwa regeneracja zerwanego więzadła

 Dorota Mielcarek
31.03.2021 18:56
Lewandowski ma kontuzję
Lewandowski ma kontuzję (East News)

"Badania kliniczne i obrazowe wykazały uszkodzenie więzadła pobocznego prawego kolana" - podał we wtorek Polski Związek Piłki Nożnej. Oznacza to, że Robert Lewandowski nie może zagrać w żadnym meczu w najbliższym czasie. Jak długo potrwa kontuzja oraz na ile jest poważna? Na te pytania odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka.

spis treści

1. "Lewy" nie zagra

Podczas niedzielnego meczu Polski z Andorą, w którym "Lewy" strzelił dwie bramki, doznał kontuzji. Gdy opuszczał boisko, na jego twarzy było widać grymas bólu. Medycy od razu zareagowali i zaczęli przykładać mu lód do kolana.

Okazuje się, że Lewandowski ma uszkodzone więzadło poboczne prawego kolana. Leczenie tej dolegliwości ma zająć od dwóch do pięciu tygodni, choć początkowo zakładano znacznie krótszy czas - do 10 dni. Później polski piłkarz ma rozpocząć rehabilitację.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Pierwsze doby po kontuzji zawsze są pod znakiem zapytania. Jest to tzw. faza ostra, czyli stan zapalny. Ona pojawia się przy każdym uszkodzeniu. To ważny czas, kiedy dochodzi do odbudowania tkanek. Po kilku dniach można rokować – mówi Daniel Kawka.

2. Zerwanie więzadła bocznego

Zerwanie więzadła boli, a im większe jest uszkodzenie, tym silniejsze dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości kolana. Niektórzy mają problem ze stabilnością stawu, uczucie "uciekania" kolana.

- Czas kontuzji zależy od poziomu wytrenowania i historii kontuzji – czy miał takie kontuzje w przeszłości. Jeśli jest to powtórny uraz, to czas rekonwalescencji może się wydłużyć. Jednak, jeśli mówimy konkretnie o Robercie Lewandowskim, to na pewno zacznie biegać szybciej niż przeciętny Kowalski, choć powrót na boisko zajmie kilka tygodni – wyjaśnia Daniel Kawka.

Lewandowski doznał kontuzji
Lewandowski doznał kontuzji (East News)

Bayern Monachium podał we wtorek, że "Lewy" wróci do gry pod koniec kwietnia lub na początku maja. Kontuzja okazała się poważniejsza niż sądzono na początku i powoduje dolegliwości bólowe.

- Ból, czyli faza ostra trwa do około 10 dni, a faza przewlekła różnie, zależy jakimi wymaganiami musimy to kolano objąć. Poziom wyjściowy u Lewandowskiego jest inny niż u przeciętnie aktywnego Polaka. Podam prosty przykład, żeby "Kowalski" zaczął ponownie biegać, czas regeneracji będzie dłuższy niż 10 dni, ale aktywność można zacząć już od czwartej doby – np. włączając spacery. Żeby tkanki się "oczyściły" potrzebny jest ruch. Oczywiście mniej natężony, dlatego mówię tu o spacerach – wyjaśnia fizjoterapeuta.

Kiedy zatem wrócić np. do biegania po takiej kontuzji może przeciętny Polak, zakładając, że nie ma kondycji jak Robert Lewandowski?

- Przy bieganiu mamy małą ilość skrętnych, więc szybciej wrócimy do biegania niż Robert Lewandowski na boisko. Przy klasycznym bieganiu kolano ułożone jest na wprost, nie wygina się na boki. Jednak jeśli chodzi o piłkę nożną, to mamy większy zakres ruchu. Musimy pamiętać, że piłka nożna to sport kontaktowy i duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, czyli np. inni zawodnicy – mówi ekspert.

3. Objawy zerwanego więzadła

Dolegliwości, które towarzyszą zerwaniu więzadła pobocznego kolana, to:

  • ból kolana,
  • niestabilność stawu,
  • obrzęk z boku kolana,
  • krwiak,
  • szpotawienie kolana w obciążeniu,
  • nadmierne prostowanie kolana w czasie chodzenia.

Aby zdiagnozować zerwanie więzadła, lekarz przeprowadza badanie fizykalne, a także zleca RTG, ewentualnie rezonans magnetyczny lub USG.

- To więzadło często ulega uszkodzeniu. Pamiętajmy, że zawsze dobrze jest się skonsultować z fizjoterapeutą. Czasami wystarczy jedna wizyta, żeby wiedzieć, co robić i jak robić. Po takiej kontuzji trzeba dobrać odpowiednią aktywność, aby tkanki szybko się regenerowały. W większości przypadków nie ma komplikacji – uspokaja ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze