Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Sedacja - co to jest, stosowanie, przebieg, przeciwwskazania, powikłania

Sedacja polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego
Sedacja polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego (Adobe Stock)

Sedacja polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu pacjentowi podawane są odpowiednie środki uspokajające lub nasenne w mniejszej dawce. Charakterystyczne dla sedacji jest to, że pacjent posiada niemal pełną świadomość, czasami częściowo ograniczoną. Może odczuwać senność i równocześnie przestaje czuć napięcie i niepokój. Sedacja stosowana jest głównie, aby ułatwić wykonanie procedury medycznej lub diagnostycznej.

spis treści

1. Co to jest sedacja?

Sedacja ma na celu uspokojenie emocjonalne, złagodzenie napięcia u pacjenta, u którego przeprowadzane jest badanie lub zabieg. Leki uspokajające podawane są często dzieciom, gdy badanie jest długie i wymaga trwania w bezruchu.

Sedacja może przybrać formę dożylną, doustną, domięśniową, a także doodbytniczą. Istnieje również sedacja wziewna, stosowana w stomatologii lub czasami na oddziale intensywnej terapii. Sedacja towarzyszy często znieczuleniu miejscowemu.

Zobacz film: "Uspokajające działanie jaśminu"

Uspokojenie wymaga podania odpowiedniego preparatu. Najczęstszy środek uspokajający to lek z grupy benzodiazepin lub hydroksyzyna w małej dawce. Stosowane są także anksjolityki lub środki znieczulenia ogólnego i silne leki przeciwbólowe w małych dawkach z grupy opioidów.

Kiedyś stosowano leki uspokajające z grupy barbituranów, jednak obecnie odchodzi się od nich, ze względu na duży potencjał uzależniający. Cały czas są w użyciu ziołowe leki uspokajające, najpopularniejsze to wyciąg z kozłka lekarskiego, czyli waleriany, preparaty z chmielu zwyczajnego i miłka wiosennego.

2. Kiedy stosowana jest sedacja?

Sedacja jest zazwyczaj używana w takich procedurach medycznych jak:

  • endoskopia,
  • wazektomia,
  • RSI (metoda szybkiej intubacji),
  • zabiegi chirurgiczne,
  • zabiegi stomatologiczne,
  • chirurgia rekonstrukcyjna,
  • niektóre zabiegi kosmetyczne,
  • usuwanie zębów mądrości,
  • gdy pacjentowi towarzyszy duży niepokój związany z zabiegiem.
Masz zszargane nerwy? Stres może zabić
Masz zszargane nerwy? Stres może zabić [6 zdjęć]

Polacy to jeden z najbardziej zestresowanych narodów. Badania przeprowadzone przez Pentor Research International

zobacz galerię

3. Przebieg sedacji

Podział sedacji na etapy wykorzystywany jest w przypadku procedur medycznych w celu uniknięcia pojawienia się, tzw. poduspokojenia, tzn. wystąpienia niepokoju i bólu. Etapy sedacji to:

  • pobudzenie,
  • uspokojenie,
  • reakcja tylko na głos,
  • reakcja tylko na stymulację dotykową,
  • reakcja tylko na stymulację bólową,
  • brak reakcji nawet na stymulację bólową.

4. Przeciwwskazania do zastosowania sedacji

Przed wykonaniem procesu sedacji lekarz wykonuje kilka badań, mających na celu zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych:

Musisz to wiedzieć

5. Powikłania po sedacji

Zdarza się, że występuje niedrożność dróg oddechowych, bezdech i niedociśnienie. Niewykryte mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Ważne jest więc, aby przy procedurze sedacji przez cały czas znajdowała się osoba odpowiednio przeszkolona, mogąca odpowiednio zareagować na pojawiające się powikłania.

Powikłania sedacji i krótkotrwałego dożylnego znieczulenia ogólnego obejmują nieprzewidzianą reakcję na konkretne leki, uczulenia, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym.

Kolejnym powikłaniem może być niewydolność oddechowa i niedotlenienie. W niektórych sytuacjach, jeżeli pacjent jest nieprzygotowany, czyli nie jest na czczo – może nastąpić przemieszczenie się treści pokarmowej do oskrzeli.

Pamiętajmy jednak, że zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych z odpowiednim zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, lekarze więc mają możliwość reagowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze