Trwa ładowanie...

Silniejsze mięśnie to bardziej wydajny mózg?

Lek. Mateusz Nawrocki
28.12.2018 13:30
Silniejsze mięśnie to bardziej wydajny mózg?
Silniejsze mięśnie to bardziej wydajny mózg?

Badania z Uniwersytetu w Sydeney (Australia) jednoznacznie wskazują, że stopniowe wzmacnianie siły mięśniowej przez ćwiczenia fizyczne takie jak podnoszenie ciężarów polepsza funkcje kognitywne naszego mózgu.

Eksperyment był koordynowany przez trzy instytucje - Centrum Zdrowego Starzenia się Mózgu, Uniwersytet Nowej Południowej Walii i Uniwersytet w Adelaide. Wyniki badania ukazały się w magazynie "Journal of American Geriatrics".

W  badaniu wzięły udział osoby cierpiące na łagodne zaburzenia poznawcze (ang. mild cognitive impairment, MCI) w wieku 55-68 lat. Pacjenci ci mają zwiększone ryzyko rozwinięcia się demencji i choroby Alzheimera.

Odkrycia te są szczególnie ważne ze względu na częste występowanie w społeczeństwie choroby Alzheimera i demencji. Według statystyk na rok 2016, na demencję cierpi 47 milionów ludzi na całym świecie, a wartość ta prawdopodobnie potroi się do roku 2050.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W związku z wysokim kosztem opieki nad osobami cierpiącymi na alzheimera, specjalny raport zaleca holistyczne podejście do pacjentów, skupiające się na podwyższeniu jakości życia osób funkcjonujących z chorobą. W tym kontekście, podnoszenie funkcjonalności mózgu poprzez trening fizyczny wydaje się być sensowną drogą postępowania.

W jaki sposób trening siłowy może poprawić funkcje poznawcze? W badaniu analizowano wpływ progresywnego, oporowego treningu na funkcjonowanie mózgu.

Uczestnikami eksperymentu było 100 osób zmagających się z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Są to zaburzenia, które są zauważalne, ale nie na tyle silne, ale uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie.

80 procent pacjentów ze zdiagnozowanym MCI rozwija chorobę Alzheimera średnio po 6 latach od rozpoznania.

Na potrzeby badania uczestników podzielono na 4 grupy. Dwie pierwsze uczestniczyły w różnych zajęciach obejmujących podnoszenie ciężarów i rozciąganie się, trzecia brała udział w kognitywnym teście komputerowym, a czwarta była grupą placebo. To właśnie w dwóch ostatnich grupach nie zauważono poprawy funkcji poznawczych.

Ponadto badanie wykazało proporcjonalny związek między wzrostem zdolności do podnoszenia ciężarów a funkcją mózgu.

Ćwiczenia fizyczne to nie tylko wygląd
Ćwiczenia fizyczne to nie tylko wygląd (123RF)

Wcześniejsze badania wykazały pozytywny związek pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi i funkcjami poznawczymi, ale eksperyment SMART pod kierownictwem dr Marvos przekazuje znacznie więcej informacji o typie, jakości i częstości ćwiczeń potrzebnych do uzyskania poprawy funkcji kognitywnych.

Podczas eksperymentu wykonywano dźwiganie ciężarów dwa razy w tygodniu przez pół roku, z intensywnością na poziomie 80 proc. swoich możliwości. Ciężar stopniowo wzrastał wraz z nabywaniem siły przez uczestników badania.

"Im więcej jest możliwości wykonywania ćwiczeń, tym większe szanse na dobrze starzejące się społeczeństwo. Kluczem do sukcesu jest systematyczność ćwiczeń, z częstotliwością co najmniej dwa razy w tygodniu i z zachowaniem progresji wzrostu siły. Takie działania dadzą największe korzyści naszemu mózgowi”- zaznacza dr Marvos.

Badanie wykazało również poprawę innych funkcji kognitywnych, takich jak organizacja czy wielozadaniowość.

Już wcześniej wiedziano, że wraz z wiekiem zmniejsza się hipokamp, który prowadzi do zaburzenia funkcji poznawczych. Jak dowiodły badania, ćwiczenia aerobowe zwiększyły wielkość przedniej części hipokampa o 2 proc., co może mieć związek z poprawą pamięci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze