Siofor 500 – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, cena
Siofor 500 to doustny lek wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2. Zawiera metforminę, substancję o właściwościach hipoglikemizujących, dzięki której zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Jak stosować Siofor 500? Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania leku?
1. Co to jest Siofor 500?
Siofor 500 to lek przeciwcukrzycowy, który zmniejsza stężenie glukozy we krwi do wartości najbardziej zbliżonych do prawidłowych. U pacjentów z nadwagą może wpływać też na zmniejszenie ryzyka powikłań cukrzycy typu 2. Lek ma postać powlekanych tabletek, wydawany jest tylko za okazaniem recepty.
Siofor 500 zawiera metforminę. Metformina to lek z grupy biguanidów, który znajduje zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2. Pozostałe składniki rdzenia tabletki to hypromeloza, powidon, magnezu stearynian. W otoczce znajduje się hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).
2. Wskazania do stosowania leku Siofor 500
Zgodnie z treścią ulotki Siofor 500 znajduje zastosowanie w następujących przypadkach:
- leczenie cukrzycy typu 2, szczególnie przy towarzyszącej jej nadwadze,
- zapobieganie cukrzycy typu 2 (w stanach przedcukrzycowych).
3. Przeciwwskazania do stosowania Siofor 500
Leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
- uczulenie na metforminę lub pozostałe składniki leku,
- znacznie zmniejszona czynność nerek,
- zaburzenia czynności wątroby,
- leczenie ostrej niewydolności serca,
- niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego,
- ciężkie zaburzenia krążenia,
- trudności z oddychaniem,
- odwodnienie,
- ciężkie zakażenia,
- niewyrównana cukrzyca – ciężka hiperglikemia, kwasica mleczanowa, ketonowa, nudności, wymioty, nagłe zmniejszenie masy ciała, biegunka.
Leku nie powinni przyjmować także pacjenci nadużywający alkoholu.
4. Jak dawkować Siofor 500?
Lek stosuje się zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecana dawka początkowa u dorosłych to 1 tabletka dwa-trzy razy na dobę (1000 mg lub 1500 mg metforminy). Maksymalnie stosuje się 2 tabletki trzy razy na dobę (3000 mg metforminy).
U dzieci powyżej 10 lat i młodzieży leczenie rozpoczyna się zwykle od 1 tabletki na dobę (500 mg metforminy). Maksymalnie stosuje się 2000 mg metforminy na dobę, podzielonej na dwie-trzy dawki.
U pacjentów ze stanem przedcukrzycowym stosuje się początkowo 1 tabletkę raz na dobę. Potem dobowa dawka to zazwyczaj 1 tabletka dwa razy na dobę.
Tabletki przyjmuje się w czasie lub po posiłku.
5. Siofor 500 – środki ostrożności
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, które przyjmuje, ostatnio przyjmował lub planuje przyjmować jednocześnie z lekiem Siofor 500. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu innych leków przeciwcukrzycowych, które mogą powodować hipoglikemię.
Ponadto równie ważne jest poinformowanie o lekach stosowanych do leczenia bólu i stanu zapalnego, moczopędnych, kortykosteroidach, czy lekach stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Omówić należy także przyjmowanie leków takich, jak agoniści receptorów beta-2 adrenergicznych, dolutegrawir, ranolazyna, werapamil, ryfampicyna, cymetydyna, kryzotynib, trimetoprim, wandetanib, olaparyb, czy izawukonazol.
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli planuje wykonać badanie radiologiczne, czy badanie ze wstrzyknięciem do krwiobiegu środka kontrastującego zawierającego jod. Konsultacji z lekarzem wymagają także wszelkie duże zabiegi chirurgiczne.
Podczas terapii Siofor 500 wskazane jest unikanie picia nadmiernych ilości alkoholu. Kobiety w ciąży i karmiące piersią stosowanie leku powinny omówić z lekarzem.
6. Siofor 500 – skutki uboczne
Najczęstsze działania niepożądane, które mogą wystąpić na skutek przyjmowania leku Siofor 500 to m.in.:
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- biegunka,
- utrata apetytu,
- zaburzenia smaku.
Do rzadkich skutków ubocznych, związanych z przyjmowaniem leku zalicza się:
- zaczerwienienie i swędzenie skóry,
- pokrzywka,
- zmniejszone stężenie witaminy B12 we krwi,
- zapalenie wątroby,
- nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.
Bardzo rzadko Siofor 500 może powodować kwasicę mleczanową. W takiej sytuacji konieczne jest przerwanie leczenia i natychmiastowy kontakt z lekarzem.
7. Siofor 500 – cena
Cena Siofor 500 zależy od wielkości opakowania i stopnia odpłatności. Lek dostępny jest w opakowaniach 10, 30, 60, 90 lub 120 tabletek. Dla przykładu Siofor 500 (120 tabl.) przy odpłatności 100 proc. kosztuje 15,59 zł.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.