Trwa ładowanie...

GIF wycofał lek na gardło. Medycy donoszą o skandalicznym procederze

Avatar placeholder
26.09.2024 21:57
Zanieczyszczenia w popularnym leku na gardło. GIF wydał decyzję, a sklepy dalej sprzedają
Zanieczyszczenia w popularnym leku na gardło. GIF wydał decyzję, a sklepy dalej sprzedają (Getty Images)

24 września Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót serią leku Strepsils. W mediach społecznościowych szybko jednak pojawiły się głosy, że opakowania z serii objętej komunikatem nadal są dostępne w licznych punktach sprzedaży.

spis treści

1. Strepsils wstrzymany w obrocie, ale nadal dostępny

Powodem decyzji o wstrzymaniu serii leku Strepsils z miodem i cytryną było wykrycie "zanieczyszczenia o nieznanym pochodzeniu", które dotyczyło blistra leku zakupionego w sklepie ogólnodostępnym.

GIF ocenił, że zanieczyszczenie może stwarzać realne ryzyko dla zdrowia. Wstrzymanie dotyczyło serii numer RT019, z datą ważności do 30 listopada 2026 roku pakowanej po 12 pastylek - który to rozmiar opakowania jest sprzedawany głównie poza aptekami: w sklepach, kioskach i na stacjach paliw.

Zobacz film: "Przychodzą nie tylko po leki. Szukają preparatów na urodę i odporność"

Jak zaczęli donosić w mediach społecznościowych lekarze i pacjenci, kilka dni po wydaniu decyzji o wstrzymaniu w obrocie, leki z potencjalnie niebezpiecznej partii w dalszym ciągu były dostępne w punktach sprzedaży pozaaptecznej.

Zwrócili na to uwagę m.in. Michał Kachnic, wiceprezes Opolskiej Okręgowej Rady Apterkarskiej oraz Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, który wyraził opinię, że aż "100 tys. placówek sprzedających leki w Polsce znajduje się poza kontrolą GIF". Wiśniewski od kilku dni monitoruje sprzedaż leku w różnych punktach: wstrzymaną w obrocie partię znalazł m.in. w niektórych sklepach sieci Lidl, Żabka czy Carrefour.

"W mojej małej miejscowości mogłem w kilku tylko punktach sprzedaży nabyć kilkaset opakowań. Kilkuset potencjalnie otrutych klientów (niestety nie pacjentów)" – pisze z kolei w serwisie X Michał Kachnic, wiceprezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Eksperci podkreślają, że inspekcja farmaceutyczna, mimo szerokich uprawnień, ma ograniczone możliwości monitorowania obrotu lekami bez recepty dostępnymi w sklepach, drogeriach czy na stacjach paliw. Za kontrolę tej gałęzi sprzedaży odpowiedzialne są wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne, które borykają się z brakiem zasobów kadrowych i finansowych, co sprawia, że inspekcje są rzadkie (oszacowano, że na jednego inspektora WIF przypada nawet tysiąc placówek).

Choć w Polsce działa Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktów Leczniczych (ZSMOPL), obejmuje on obowiązkiem sprawozdawczości wyłącznie podmioty odpowiedzialne, wytwórców, hurtownie farmaceutyczne, apteki i punkty apteczne oraz działy farmacji szpitalnej – nie podlegają mu punkty, takie jak sklepy spożywcze, supermarkety, drogerie, kioski, stacje paliw i sklepy wielobranżowe.

2. Wstrzymanie obrotu lekiem – co oznacza?

Wstrzymanie obrotu lekiem w wyniku decyzji wydanej przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny oznacza natychmiastowe zaprzestanie sprzedaży i wycofanie leku z rynku, gdy istnieje podejrzenie, że produkt może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Taka decyzja jest podejmowana w trybie natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że obowiązuje od momentu jej wydania. Celem jest minimalizacja ryzyka dla konsumentów poprzez usunięcie potencjalnie niebezpiecznych produktów z obiegu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze