Trwa ładowanie...

Aribit. GIF wycofuje serię leku stosowanego w leczeniu psychiatrycznym

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku Aribit. Preparat jest stosowany przede wszystkim w leczeniu schizofrenii u dorosłych i młodzieży. Niestety przyjęcie preparatu może przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ podczas kontroli wykryto wadę jakościową.

Zobacz film: "Rzecznik Praw Pacjenta mówi, jak dochodzić swoich praw"

spis treści

1. Aribit - właściwości i zastosowanie

Lek Aribit ma działanie przeciwpsychotyczne. Jest stosowany w leczeniu schizofrenii, epizodów maniakalnych oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Decyzja GIF dotyczy wycofania z obrotu tylko jednej serii leku Aribit.

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Aribit - tabletki: Moc: 30 mg Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim Wielkość opakowania: 56 tabl. Numer serii: 011020, Termin ważności: 31.10.2023 r.

Substancją czynną preparatu jest arypiprazol
Substancją czynną preparatu jest arypiprazol (Adobe Stock)

2. GIF: Przyczyną wycofania - wada jakościowa

Przyczyną wycofania leku była wada jakościowa. Do GIF wpłynął wniosek o wycofanie preparatu w związku "z uzyskaniem wyniku poza specyfikacją w badaniach stabilności długoterminowej w zakresie parametru: zawartość substancji czynnej arypiprazolu" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Na tej podstawie podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wadliwej serii produktu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza