Smog w Warszawie i innych miastach Polski zagraża zdrowiu ich mieszkańców

W całej Warszawie poziom zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami jest rekordowo wysoki. Stacje pomiarowe wskazują bardzo wysokie stężenia szkodliwych związków po mroźnym weekendzie nie tylko w Warszawie, ale też w Małopolsce i na Śląsku. Odczyty danych ze stacji kontrolowania smogu wskazywały bardzo zły stan powietrza.

Nad całą stolicą od poniedziałkowego poranku unosiła się mgła. Jest to ogromna chmura zawieszonego pyłu, który zawiera międzi unnymi szereg metali ciężkich, związki siarki i szkodliwe związki organiczne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Władze miasta apelowały do mieszkańców o zrezygnowanie z jazdy samochodem na rzecz darmowej komunikacji miejskiej w Warszawie. Osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, astmatycy i osoby chorujące na schorzenia serca, alergie, choroby oczu czy dróg oddechowych również powinny zostać w domu.

Przyczyny tego zjawiska skumulowały się w ostatni czasie. Dym z pieców, w których pali się drewnem, węglem oraz niestety często odpadami w połączeniu ze spalinami samochodowymi oraz niekorzystna mroźna pogoda bez opadów deszczu i wiatru są głównymi winowajcami smogu w Polsce.

Smog w Warszawie i innych miastach, który unosi się w powietrzu prowadzi do wielu chorób dróg oddechowych, chorób serca czy udarów mózgu. Są to choroby, które po dłuższym czasie prowadzą do śmierci. Badania wykazały, że w Warszawie w ciągu roku umiera około 3 000 osób z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Ponadto wykazano, że w dniach, w których odnotowano wysoki poziom smogu, do szpitala trafia więcej osób oraz więcej osób umiera z powodu chorób układu krążenia czy też z powodu udarów.  

Mieszkańcy Warszawy opisują, że ciężko oddycha się powietrzem z zewnątrz, które powoduje dodatkowe zmęczenie i bóle głowy.

Smog powoduje też upośledzenie fukcji obronnych dróg oddechowych. Zanieczyszczone powietrze utrudnia wymianę gazową w płucach, co powoduje dodatkowe obciążenie serca. Długotrwała ekspozycja naszego organizmu na zanieczyszczenia powietrza w Polsce powoduje zapalenie błony śluzowej oskrzeli, sprzyja chorobom wirusowym i bakteryjnym oraz zwiększa ryzyko alergii.

Organizm samoistnie broni się przed smogiem, dlatego reaguje kaszlem oraz wzmożonym wydzielaniem śluzu. Innym mechanizmem obronnym jest skurcz oskrzeli, który jednak nie jest do końca korzystnym zjawiskiem, ponieważ powoduje duszność, organizm jest gorzej dotleniony, ponieważ mniej tlenu znajduje się w pęcherzykach płucnych.

Obkurczają się naczynia krwionośne w płucach, ciśnienie w tętnicy płucnej rośnie, a to z kolei wymaga większej siły w pompowaniu krwi do płuc ze strony serca. Praca serca jest zatem wtedy bardziej obciążona, co powoduje zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu

Nadmierne podlewanie (podobnie jak woda wyciekająca z podstawki na podłogę lub parapet) powoduje rozwój pleśni. Aby zapobiec zanieczyszczeniu powietrza...

U osób przeziębionych, smog powoduje nasilenie objawów i dłuższy czas powrotu do zdrowia. Ponadto, smog powoduje pogorszenie widoczności na drogach, co stanowi przeszkodę dla kierowców.

Jak widać zanieczyszczenie powietrza, którego stężenie znacznie nasiliło się w ostatnich dniach powoduje wiele niekorzystnych działań na nasze zdrowie. Warto zatem zadbać o ograniczenie przebywania na zewnątrz, korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast własnych samochodów, ostrożność przy doborze materiału opałowego w piecach. Warto też korzystać z maseczek z filtrami, a także można zakupić domowy oczyszczacz powietrza, który jest jednak dość kosztowny.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Bóle serca

~S...l • ostatni post 23 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...