Trwa ładowanie...

Smog w Warszawie i innych miastach Polski zagraża zdrowiu ich mieszkańców

Avatar placeholder
21.12.2018 12:37
Smog w Warszawie i innych miastach Polski zagraża zdrowiu ich mieszkańców
Smog w Warszawie i innych miastach Polski zagraża zdrowiu ich mieszkańców

W całej Warszawie poziom zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami jest rekordowo wysoki. Stacje pomiarowe wskazują bardzo wysokie stężenia szkodliwych związków po mroźnym weekendzie nie tylko w Warszawie, ale też w Małopolsce i na Śląsku. Odczyty danych ze stacji kontrolowania smogu wskazywały bardzo zły stan powietrza.

Nad całą stolicą od poniedziałkowego poranku unosiła się mgła. Jest to ogromna chmura zawieszonego pyłu, który zawiera międzi unnymi szereg metali ciężkich, związki siarki i szkodliwe związki organiczne.

Władze miasta apelowały do mieszkańców o zrezygnowanie z jazdy samochodem na rzecz darmowej komunikacji miejskiej w Warszawie. Osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, astmatycy i osoby chorujące na schorzenia serca, alergie, choroby oczu czy dróg oddechowych również powinny zostać w domu.

Przyczyny tego zjawiska skumulowały się w ostatni czasie. Dym z pieców, w których pali się drewnem, węglem oraz niestety często odpadami w połączeniu ze spalinami samochodowymi oraz niekorzystna mroźna pogoda bez opadów deszczu i wiatru są głównymi winowajcami smogu w Polsce.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Stężenie smogu w wielu miastach w Polsce osiągnął rekordowo wysokie poziomy
Stężenie smogu w wielu miastach w Polsce osiągnął rekordowo wysokie poziomy (123rf)

Smog w Warszawie i innych miastach, który unosi się w powietrzu prowadzi do wielu chorób dróg oddechowych, chorób serca czy udarów mózgu. Są to choroby, które po dłuższym czasie prowadzą do śmierci. Badania wykazały, że w Warszawie w ciągu roku umiera około 3 000 osób z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Ponadto wykazano, że w dniach, w których odnotowano wysoki poziom smogu, do szpitala trafia więcej osób oraz więcej osób umiera z powodu chorób układu krążenia czy też z powodu udarów.  

Mieszkańcy Warszawy opisują, że ciężko oddycha się powietrzem z zewnątrz, które powoduje dodatkowe zmęczenie i bóle głowy.

ZOBACZ TAKŻE

Smog zabija. Są na to dowody

Smog powoduje też upośledzenie fukcji obronnych dróg oddechowych. Zanieczyszczone powietrze utrudnia wymianę gazową w płucach, co powoduje dodatkowe obciążenie serca. Długotrwała ekspozycja naszego organizmu na zanieczyszczenia powietrza w Polsce powoduje zapalenie błony śluzowej oskrzeli, sprzyja chorobom wirusowym i bakteryjnym oraz zwiększa ryzyko alergii.

Organizm samoistnie broni się przed smogiem, dlatego reaguje kaszlem oraz wzmożonym wydzielaniem śluzu. Innym mechanizmem obronnym jest skurcz oskrzeli, który jednak nie jest do końca korzystnym zjawiskiem, ponieważ powoduje duszność, organizm jest gorzej dotleniony, ponieważ mniej tlenu znajduje się w pęcherzykach płucnych.

Obkurczają się naczynia krwionośne w płucach, ciśnienie w tętnicy płucnej rośnie, a to z kolei wymaga większej siły w pompowaniu krwi do płuc ze strony serca. Praca serca jest zatem wtedy bardziej obciążona, co powoduje zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne nawodnienie roślin, które prowadzi do wycieku wody na podłogę lub parapet, może sprzyjać rozwojowi

zobacz galerię

U osób przeziębionych, smog powoduje nasilenie objawów i dłuższy czas powrotu do zdrowia. Ponadto, smog powoduje pogorszenie widoczności na drogach, co stanowi przeszkodę dla kierowców.

Jak widać zanieczyszczenie powietrza, którego stężenie znacznie nasiliło się w ostatnich dniach powoduje wiele niekorzystnych działań na nasze zdrowie. Warto zatem zadbać o ograniczenie przebywania na zewnątrz, korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast własnych samochodów, ostrożność przy doborze materiału opałowego w piecach. Warto też korzystać z maseczek z filtrami, a także można zakupić domowy oczyszczacz powietrza, który jest jednak dość kosztowny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze