Specjalista radzi: problemy z nerkami (WIDEO)
Objawy, które mogą sugerować zaburzenia czynności nerek to na przykład obrzęki. Mogą to być obrzęki podudzi czy obrzęki twarzy, obrzęki pod powiekami. To jest jeden z objawów, które powinny skłonić nas do wykonania badań i udania się do lekarza. Inne objawy to zmiana na przykład zabarwienia moczu. Może być to mocz na przykład różowawy czy niekiedy wręcz krwisty. Również objaw pod postacią pienienia się moczu jest objawem nieprawidłowym i może świadczyć o dużej zawartości białka w moczu.
Innymi objawami chorób nerek może być nadciśnienie tętnicze, które najczęściej towarzyszy chorobom nerek. Mogą występować również zaburzenia apetytu, niekiedy nudności, wymioty. Jednym z objawów chorób nerek, już zaawansowanej niewydolności nerek jest również niedokrwistość, która objawia się na przykład bladością powłok skórnych.
Wymienione objawy chorób nerek nie zawsze muszą iść w parze z objawami, które popularnie są utożsamiane z chorobami nerek, czyli na przykład zmianą ilości oddawanego moczu czy zmianą zabarwienia moczu, co często doprowadza do tego, że chory nie myśli zupełnie o tym, iż może mieć chore nerki i zbyt późno trafia do lekarza. Bóle nerek, czyli bóle w okolicy lędźwiowej, po pierwsze musi być wyjaśniona przyczyna, bo nie zawsze są to bóle nerek, często pacjenci mówią że bolą ich nerki, ale to są bóle w okolicy lędźwiowej, które mogą być związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa.
Jedną z częstych chorób związanych z układem moczowym jest kamica nerkowa. Może ona powodować dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej jednostronne lub obustronne. Mogą występować również napady kolki nerkowej, które polegają na bardzo silnym bólu w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do pachwiny. Kolka nerkowa wymaga stosowania silnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Kamica nerkowa może występować rodzinnie, to znaczy mogą występować genetyczne predyspozycje do wytwarzania kamieni w układzie moczowym.
Działaniami, które mogą zapobiegać tworzeniu się kamieni w układzie moczowym jest unikanie odwodnienia, czyli picie dużej ilości płynów. Przez to substancje rozpuszczone w moczu znajdują się w mniejszym stężeniu i mają mniejszą tendencję do wytrącania się i tworzenia kamieni. Ważne jest również ograniczenie sodu w diecie, gdyż spożycie dużej ilości soli kuchennej nasila wydalanie wapnia i sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych.
Ograniczone spożycie szczawianów w diecie jest wskazane i ma działanie zapobiegające tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, gdyż najczęstsze kamienie składają się ze szczawianu wapnia. W przypadku ograniczenia szczawianów w diecie musimy, oprócz typowych produktów zawierających ten związek, musimy pamiętać również o tym, że na przykład parzenie czarnej herbaty dłużej niż trzy minuty powoduje uwalnianie się szczawianów do płynu i jeżeli parzymy tą herbatę dłużej, wtedy spożywamy bardzo dużą ilość szczawianów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.