Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety

Sporty wodne najlepiej uprawiać latem lub wczesną jesienią, szczególnie jeśli chcemy uprawiać je na świeżym powietrzu. Do sportów tych zalicza się m.in.: pływanie, żeglarstwo, kajakarstwo, aqua aerobik, nurkowanie, surfing – i tylko pływanie oraz aqua aerobik można uprawiać na krytym basenie. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o sportach wodnych i jakie wynikają korzyści z ich uprawiania?

Sporty wodne - zasady

Każdy sport wodny rządzi się swoimi prawami. Inna technika dotyczy stylów pływania, a inna żeglarstwa. Większość sportów wodnych jest drogą inwestycją. Stosunkową niedrogie sporty wodne to: pływanie i aqua aerobic.

Zobacz film: "Sporty wodne w Polsce"

Sezon na sporty wodne jest, wtedy kiedy jest ładna i ciepła pogoda (zwłaszcza wiosna i lato), jednak coraz częściej zdarzają się wyjątki od reguły. Jeżeli ciągnie nas do uprawiania sportów wodnych, to należy dokładnie zapoznać się z ich zasadami. Można w tym celu wybrać się na jeden trening poobserwować oraz popytać trenera o cechy i zasady interesującego nas sportu wodnego.

Sporty wodne są o tyle ciekawe, że mogą uprawiać je nawet osoby otyłe, a także dzieci, oczywiście nie wszystkie, ale większość z nich jak najbardziej.

10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą być świadomi, że dodatkowe kilogramy pociechy to nie...

Sporty wodne - rodzaje

Siła wyporu wody pozornie zmniejsza ciężar ciała, dlatego pływanie jest odpowiednią formą aktywności ruchowej nawet dla osób otyłych. Ciśnienie hydrostatyczne minimalizuje pracę mięśni, umożliwia dłuższe wykonywanie ruchów oraz odciąża stawy i kręgosłup.

Kilka rodzajów sportów wodnych.

  • Żeglarstwo - jest to rodzaj sportu rekreacyjnego. Żeglarstwo uprawia się na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli. Do uprawiania tego sportu wodnego użyć więc można żaglówki, żaglowca lub jachtu. Co więcej, jedną z odmian żeglarstwa jest windsurfing.
  • Windsurfing - uprawiany jest przy użyciu deski i przymocowanego do niej pędnika żaglowego. Ten sport wodny narodził się w Kalifornii. Właściwe pływanie na desce windsurfingowej umożliwia wykonywanie takich manewrów, jak hals czy zwrot, przy znacznej prędkości do 30 węzłów.
  • Nurkowanie - ten sport polega na przebywaniu pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu. Podstawowy sprzęt nurkowy to maska, fajka i płetwy – zestaw umożliwiający tzw. snorkeling. Nurkowanie w bardziej egzotycznych miejscach zapewnia wspaniałe widoki i obcowanie ze światem podwodnym.
  • Aqua aerobic – jest to forma sportu wodnego, którą można uprawiać przez cały rok na krytym basenie. Ta odmiana sportu wodnego charakteryzuje się wykonywaniem aerobiku pod wodą. W wodzie ciężej jest nam wykonywać ćwiczenia, dlatego ten sport spala więcej kalorii niż na lądzie.

  • Flyboarding - jest ekstremalnym sportem wodnym wymyślonym stosunkowo niedawno. Polega na wznoszeniu się ponad powierzchnię wody, wykonując na specjalnym urządzeniu różnego rodzaju akrobacje. Jest to wymagający rodzaj sportu wodnego, gdyż bardzo ciężko jest utrzymać się ponad powierzchnią wody. Woda pozytywnie wpływa na organizm regularnie pita, ale bardzo wpływa także jeżeli się w niej ćwiczy.

  • Kajakarstwo - kiedyś kajaki służyły jak transport dzisiaj to rodzaj popularnego sportu wodnego. Kajakarstwo polega na wiosłowaniu wiosłem, tym samym odpychając kajak, w którym usadowiony jest ćwiczący. Ten rodzaj sportu wodnego można uprawiać indywidualnie, w parach lub grupach czteroosobowych. Ten sport jest dyscypliną olimpijską.

Sporty wodne cieszą się popularnością zwłaszcza w tych krajach, gdzie wysoko temperatura utrzymują się przez większość roku. W Polsce sporty wodne cieszą się największym zainteresowaniem w miesiącach letnich, jednak zimą zawsze można wybrać się na zajęcia na basen.

Sporty wodne - zalety

Sporty wodne rozwijają wytrzymałość i ujędrniają skórę. Pływanie i zabawa w basenie korzystnie oddziałują na organizm człowieka. Relaksują fizycznie i psychicznie, zmniejszają napięcie mięśniowe, stanowią profilaktykę skrzywień kręgosłupa i wad postawy oraz podnoszą ogólną odporność.

Sporty wodne doskonale modelują sylwetkę, mięśnie stają się mocniejsze i widoczne, a spalanie kalorii odbywa się bardzo szybko. Efekty uprawiania sportów wodnych będą widoczne bardzo szybko. Dzięki sportom wodnym mamy możliwość spędzania czasu na powietrzu, a co za tym idzie, organizm staje się bardziej dotleniony, a mózg pracuje sprawniej. Sport wypływa bardzo korzystnie na ciało i umysł, dlatego wybierzmy dowolną formę aktywności.

Komentarze (2)
~Harry
~Harry ponad rok temu

O tak, sporty wodne to świetna rzecz. Ja zaczynałem od rowerków wodnych .Jako dziecko z rodzicami co roku jeździliśmy na Hel, żeby się relaksować w ten właśnie sposób. Obecnie mam 32 lata i sentyment do Jastarni został mi do dziś. Całkiem sprawnie zasuwam tyle tylko, że teraz już na katamaranie. Bryza, zapach plaży i fenomenalny klimat... Jastarnia to fantastyczna miejscówka, a dodatkowo niedrogie i wygodne noclegi można znaleźć przy samej zatoce na polu kempingowym. Jeśli ktoś jeszcze nie próbował szaleństw wodnych fajna szkółka surfingowa to www.polsporty.pl. Serdecznie polecam, bo naprawdę to wyśmienita zabawa. :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety
Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety

Sporty windsurfingowe

Sporty windsurfingowe

Zanim rozpoczniemy naukę windsurfingu, warto zapoznać się dokładnie z jego zasadami i odmianami. Sport ten wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, ale i finansowego.

Surfing

Surfowanie

Surfowanie

Rodzajem surfingu jest bodyboard, uprawia się go w pozycji leżącej.

Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety

Aqua aerobik

Aqua aerobik

Wbrew pozorom aqua aerobic nie wymaga umiejętności pływania, wszystkie ćwiczenia odbywają się w styczności z podłożem basenu. Na aqua aerobik składają się ćwiczenia wykonywane w basenie. Jest to nie tylko przyjemna metoda rekreacji, ale i bezpieczna...

Rafting - zasady, Polska, akcesoria

Ekstremalne sporty wodne

Ekstremalne sporty wodne

Rafting dostarcza uczestnikom mnóstwo adrenaliny. Można dostosować poziom trudności do swoich potrzeb i możliwości.

Kajakarstwo

Kajakarstwo - zdjęcia

Kajakarstwo - zdjęcia

Kajakarstwo wymaga sporych nakładów finansowych, chyba że sprzęt jest wypożyczany. Ogólnie do kajakarstwa zalicza się formę klasyczną, górską, kajak-polo oraz freestyle. Spływy kajakowe cieszą się w Polsce nieustanną popularnością.

Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety

I. ErgoSprint 2015

Już 29 marca o godzinie 9.00 Rowsport zaprasza na I. ErgoSprint 2015. Impreza jest zaplanowana na niedzielę w hali Ośrodka Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny, a każdy uczestnik zawodów otrzyma pamiątkowy medal. Dla najlepszych...

Sporty walki

Sztuki walki - zasady, rodzaje, zalety

walki - zasady Sztuki walki, często używane są na przemian ze stwierdzeniem sporty walki - to błąd. Sztuki walki trenowane są po to, aby wzmocnić siłę (...) często kierują się zasadami, w myśl której...

Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety

Kajakarstwo

powietrzu, ale bieganie za bardzo obciąża twoje stawy i kończysz treningi z kontuzjami? Kajakarstwo to sport dla wszystkich, którzy cenią (...) sobie niezależność w ćwiczeniach. To także bezpieczny sport zarówno dla...