Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Co na oparzenia? - przyczyny poparzeń słonecznych, ochrona, sposoby

Avatar placeholder
24.03.2023 15:41
Co na oparzenia? - przyczyny poparzeń słonecznych, ochrona, sposoby
Co na oparzenia? - przyczyny poparzeń słonecznych, ochrona, sposoby

Lato to czas, w którym uwielbiamy wylegiwać się na słońcu. Powrót z wakacji bez opalenizny, to tak jakbyśmy tam w ogóle nie byli. Promieniowanie słoneczne jest potrzebne naszemu organizmowi. Po pierwsze, poprawia nasz nastrój. W okresie zimowym, w wyniku spadku intensywności nasłonecznienia często popadamy w przygnębienie. Po drugie, promieniowanie stymuluje syntezę witaminy D3 w organizmie. Po trzecie, pobudza wydzielanie hormonów. Warto jednak pamiętać, że oprócz pozytywnych skutków, słońce może również spowodować wiele negatywnych, a czasami wręcz tragicznych dla organizmu. A co na oparzenia jest najlepsze? Czy jest jakiś skuteczny sposób na oparzenia słoneczne?

spis treści

1. Co na oparzenia - przyczyny poparzeń słonecznych

Opalenizna to reakcja ochronna organizmu na promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB. Zbyt długie opalanie się, szczególnie w południe, może doprowadzić do oparzeń słonecznych, a tych należy unikać za wszelką cenę.

Oparzenie słoneczne rozwija się zwykle po 1–4 godzinach od nasłonecznienia i jest stanem zapalnym skóry.

Spowodowane jest nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego. Oparzenie słoneczne objawia się rumieniem, obrzękiem, czasami nawet towarzyszą mu pęcherze. Skóra jest zaczerwieniona i gorąca w dotyku, boli, piecze i jednocześnie swędzi.

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

Po kilku dniach od oparzenia słonecznego zmiany ustepują. Skóra łuszczy się, a na jej powierzchni pojawiają się przebarwienia. Skóra potrzebuje długiego czasu do regeneracji, a jej poparzenia są bardzo niebezpieczne – grożą wieloma powikłaniami. Najpoważniejszy skutek oparzeń słonecznych to czerniak złośliwy.

2. Co na oparzenia - ochrona

Najprostszym i najlepszym sposobem na uchronienie się przed oparzeniami jest zdrowy rozsądek w opalaniu się. Właściwie dawkowane słońce i kosmetyki z filtrami UVA i UVB ustrzegą nas przed oparzeniem. W trakcie opalania się na plaży warto pamiętać, by:

  • nie opalać się w godzinach 11-15,
  • nie zostawać zbyt długo na słońcu,
  • stosować kosmetyki z filtrem UV – należy nałożyć je 15-20 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać aplikację co 2-3 godziny,
  • dzieci do 3. roku życia w ogóle nie były wystawiane na działanie promieni słonecznych,
  • starsze dzieci zachowały umiar,
  • dzieci absolutnie nie opalać w solarium.

Pamiętajmy, aby unikać wizyt w solarium. Jest to najgorsza metoda, która umożliwia uzyskanie opalenizny. Solarium emituje głównie promieniowanie UVA, które dociera do głębokich warstw skóry i znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Ponadto korzystanie z łóżek opalających zwiększa ryzyko powstawania raka skóry.

3. Co na oparzenia - sposoby

Jeśli skóra jest czerwona, piecze, swędzi i jest gorąca w dotyku – to znak, że stanowczo za długo eksponowaliśmy ją na działanie promieni słonecznych i wystąpiło oparzenie słoneczne. Zatem co na oparzenia? Po pierwsze należy natychmiast zejść ze słońca i:

  • schłodzić skórę – wziąć prysznic lub zastosować zimny kompres,
  • posmarować piekące miejsce łagodząco-chłodzącym preparatem,
  • nie należy nakładać na sparzone miejsce ciężkich tłustych kremów oraz balsamów, gdyż zatrzymują one ciepło i wzmagają odczucie oparzenia,
  • nie wolno wychodzić na słońce, dopóki ból i zaczerwienienie nie ustąpią.

Kąpiel słoneczna nie musi wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Najważniejsze to zachować umiar i chronić skórę za pomocą filtrów słonecznych. Nie da się szybko opalić. Wymaga to czasu i systematyczności, a długie przebywanie na słońcu może doprowadzić tylko do oparzeń słonecznych. Podczas opalania zawsze pamiętaj o stosowaniu preparatów ochronnych. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnych i bolesnych skutków opalania.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze