Trwa ładowanie...

Stan zdrowotny Otto Warmbier'a jest ciężki - twierdzą lekarze

Amerykański student Otto Warmbier po 17 miesiącach przebywania w więzieniu w Korei Północnej cierpi na poważny uraz neurologiczny. Tak stwierdzili lekarze, którzy zajęli się chłopakiem po jego uwolnieniu. Stan 22-latka jest bardzo ciężki.

Otto Warmbier został zwolniony z więzienia w Korei Północnej z "powodów humanitarnych". Szybko okazało się, że chłopak jest w fatalnym stanie zdrowotnym. Przebywa w śpiączce i wymaga stałej i intensywnej opieki medycznej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przebywa na leczeniu w University of Cincinnati Medical Center.

1. Poważny uraz

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej dr Daniel Kanter z University of Cincinnati powiedział, że neurologiczny stan chłopaka może być najlepiej opisany jako stan "czuwania bez reakcji". Otto spontanicznie otwiera oczy i mruga, ale nie wykazuje oznak rozumienia języka, odpowiedzi na werbalne polecenia lub świadomości otoczenia.

Zobacz film: "Ludzie w śpiączce dostaną nowe życie? Ta metoda przyleciała prosto z Japonii"

Nie rozmawia, nie angażuje się w żadne celowe ruchy ani zachowania. "Jego badania wykazują kurczowy niedowład wszystkich kończyn, co oznacza głębokie osłabienie i skurcze mięśni rąk i nóg. Najważniejszym dotąd testem diagnostycznym było obrazowanie skanów mózgu rezonansem magnetycznym. Badanie to wykazało rozległą utratę miąższu mózgu we wszystkich obszarach mózgu" – mówił na konferencji dr Kentel.

(screen z cnn.com)

Lekarze nie mają pewności, co jest przyczyną tak silnych zaburzeń u 22-latka. "Jednakże ten wzór uszkodzenia mózgu jest zazwyczaj zauważalny jako wynik nagłego zatrzymania krążenia, w którym zaopatrzenie mózgu w krew jest nieadekwatne do czasu, przez co dochodzi do niedotlenienia. To w konsekwencji prowadzi do śmierci mózgu" – opisywał specjalista.

Przeczytaj także:

Badania te rzucają nowe światło na to, co wcześniej mówili o stanie zdrowia rodzice chłopaka. Ojciec Otta poinformował, że o poważnym uszkodzeniu mózgu u syna dowiedział się dopiero kilka dni przed jego uwolnieniem. Wcześniej reżim Korei Północnej sugerował, że 22-latek zapadł w śpiączkę wskutek zatrucia jadem kiełbasianym i w efekcie przyjęcia tabletki nasennej.

(screen z cnn.com)

Amerykańscy lekarze, choć twierdzą, że nie mają wiedzy co do przyczyn stanu zdrowia uwolnionego chłopaka podkreślają, że uszkodzenia nie mogą być spowodowane zatruciem. "Nie znaleźliśmy żadnych śladów takiego zatrucia" – potwierdzają.

2. Podróż życia, kradzież i uwięzienie

Otto Warmbier studiował ekonomię na University of Virginia. W styczniu 2016 roku wyjechał na wycieczkę do Korei Północnej. Tam, w hotelu, miał próbować ukraść plakat propagandowy. Aresztowany został na lotnisku w Pjongjangu, na kilka chwil przed opuszczeniem terytorium Korei Północnej. Chłopak przyznał się do kradzieży. Ta uznana została przez koreański reżim za działalność wywrotową oraz "przeciwko państwu". Sąd w Korei Północnej mówił też o "zorganizowanej przez CIA akcji".

Za próbę kradzieży, Amerykański student skazany został na 15 lat ciężkich prac. Był to ostatni raz, kiedy chłopak był publicznie widziany zdrowy.

13 czerwca 2017 roku Korea Północna oświadczyła, że uwolni Otto Warmbier’a ze względów humanitarnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza