Stan zdrowotny Otto Warmbier'a jest ciężki - twierdzą lekarze

Amerykański student Otto Warmbier po 17 miesiącach przebywania w więzieniu w Korei Północnej cierpi na poważny uraz neurologiczny. Tak stwierdzili lekarze, którzy zajęli się chłopakiem po jego uwolnieniu. Stan 22-latka jest bardzo ciężki.

Otto Warmbier został zwolniony z więzienia w Korei Północnej z "powodów humanitarnych". Szybko okazało się, że chłopak jest w fatalnym stanie zdrowotnym. Przebywa w śpiączce i wymaga stałej i intensywnej opieki medycznej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przebywa na leczeniu w University of Cincinnati Medical Center.

Poważny uraz

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej dr Daniel Kanter z University of Cincinnati powiedział, że neurologiczny stan chłopaka może być najlepiej opisany jako stan "czuwania bez reakcji". Otto spontanicznie otwiera oczy i mruga, ale nie wykazuje oznak rozumienia języka, odpowiedzi na werbalne polecenia lub świadomości otoczenia.

Nie rozmawia, nie angażuje się w żadne celowe ruchy ani zachowania. "Jego badania wykazują kurczowy niedowład wszystkich kończyn, co oznacza głębokie osłabienie i skurcze mięśni rąk i nóg. Najważniejszym dotąd testem diagnostycznym było obrazowanie skanów mózgu rezonansem magnetycznym. Badanie to wykazało rozległą utratę miąższu mózgu we wszystkich obszarach mózgu" – mówił na konferencji dr Kentel.

Lekarze nie mają pewności, co jest przyczyną tak silnych zaburzeń u 22-latka. "Jednakże ten wzór uszkodzenia mózgu jest zazwyczaj zauważalny jako wynik nagłego zatrzymania krążenia, w którym zaopatrzenie mózgu w krew jest nieadekwatne do czasu, przez co dochodzi do niedotlenienia. To w konsekwencji prowadzi do śmierci mózgu" – opisywał specjalista.

Badania te rzucają nowe światło na to, co wcześniej mówili o stanie zdrowia rodzice chłopaka. Ojciec Otta poinformował, że o poważnym uszkodzeniu mózgu u syna dowiedział się dopiero kilka dni przed jego uwolnieniem. Wcześniej reżim Korei Północnej sugerował, że 22-latek zapadł w śpiączkę wskutek zatrucia jadem kiełbasianym i w efekcie przyjęcia tabletki nasennej.

Amerykańscy lekarze, choć twierdzą, że nie mają wiedzy co do przyczyn stanu zdrowia uwolnionego chłopaka podkreślają, że uszkodzenia nie mogą być spowodowane zatruciem. "Nie znaleźliśmy żadnych śladów takiego zatrucia" – potwierdzają.

Podróż życia, kradzież i uwięzienie

Otto Warmbier studiował ekonomię na University of Virginia. W styczniu 2016 roku wyjechał na wycieczkę do Korei Północnej. Tam, w hotelu, miał próbować ukraść plakat propagandowy. Aresztowany został na lotnisku w Pjongjangu, na kilka chwil przed opuszczeniem terytorium Korei Północnej. Chłopak przyznał się do kradzieży. Ta uznana została przez koreański reżim za działalność wywrotową oraz "przeciwko państwu". Sąd w Korei Północnej mówił też o "zorganizowanej przez CIA akcji".

Za próbę kradzieży, Amerykański student skazany został na 15 lat ciężkich prac. Był to ostatni raz, kiedy chłopak był publicznie widziany zdrowy.

13 czerwca 2017 roku Korea Północna oświadczyła, że uwolni Otto Warmbier’a ze względów humanitarnych.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • cnn.com

Zdrowie

Komentarze (184)
~ZED
~ZED 2 miesiące temu

BYŁ GŁUPI ŻE TAM POJECHAŁ I TYLE JAK KTOŚ IDZIE NA WOJNE TO CZEGO SIĘ SPODZIEWA ??? TEN MŁODY STUDENT ZACHOWAŁ SIĘ GŁUPIO I ZA TO PONOSI KARĘ. Tak samo jak by jakiś chrześcijanin pojechał do PaństwaIslamskiego i zrywał ich plakaty ze ściany co by mu zrobili???

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...