Strefa T na twarzy

Rodzaje skóry, które każdy z nas posiada, mogą się od siebie zasadniczo różnić. Wyróżniamy kilka rodzajów cer: tłusta, sucha, normalna oraz mieszana. Najpowszechniej u większości kobiet występuje cera mieszana. W jej przypadku wyróżniamy dosyć problematyczną strefę T. Co warto wiedzieć na ten temat?

1. Czym charakteryzuje się cera mieszana

Posiadaczki cery mieszanej skarżą się z reguły na zbytnie przetłuszczanie się strefy T twarzy, do której należą czoło, nos, a także broda. W obrębie tych partii twarzy możemy zaobserwować nieestetyczną, błyszczącą warstwę. To wynik nadmiernej ilości sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Co więcej, w strefie T mogą pojawiać się nieestetyczne zaskórniki oraz krostki.

Z kolei pozostałe partie cery mieszanej posiadają cechy skóry suchej. Skóra tych okolic jest cienka oraz wrażliwa. Co więcej, może się ona intensywnie łuszczyć.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak prawidłowo pielęgnować cerę mieszaną?

Codzienna pielęgnacja cery mieszanej wcale nie jest taka prosta, bowiem tak naprawdę cera ta wymaga stosowaniu kosmetyków z dwóch zupełnie różnych grup – do skóry suchej oraz do skóry tłustej. Jednak nie dajmy się zwariować – wiąże się to ze znacznie większymi wydatkami, a także problemami w aplikacji kosmetyków na daną partię skóry. Na szczęście istnieją inteligentne kosmetyki, które normalizują pracę gruczołów łojowych, a jednocześnie nawilżają skórę i zapobiegają jej wysuszeniu.

Najważniejsze jest to, aby określić, czy cera ma większe skłonności ku wysuszaniu się, czy też przetłuszczaniu się. Czasem jest również tak, że skóra mieszana jednej osoby w okresie zimowym znacząco się przesusza, zaś w okresie letnim na odwrót – przetłuszcza się.

Jeżeli Twoja cera mieszana posiada więcej cech skóry suchej – bez obaw możesz stosować typowe kosmetyki do cery suchej. Absolutnie nie zaszkodzą one Twojej skórze, a wręcz zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiegną przed wysuszaniem. Kosmetyki te charakteryzuje obecność substancji tłuszczowych, które odbudowują ubytki w naturalnej warstwie lipidowej skóry suchej.

Z kolei w przypadku, gdy jesteś posiadaczką cery problematycznej, ze względu na silne przetłuszczanie się oraz występowanie zaskórników i krostek możesz sięgnąć po preparaty przeznaczone do cery tłustej. Ich zadaniem jest regulacja wydzielanego przez skórę sebum oraz redukcja zaskórników i krostek. Unikaj jednak kosmetyków silnie drażniących zawierających alkohol. W wyniku długotrwałego stosowania takich preparatów cera może znacząco się odtłuścić, co spowoduje zaburzenia w obrębie codziennej pracy gruczołów łojowych. W efekcie może dojść do pojawienia się na jej powierzchni zmian chorobowych takich jak trądzik.

Istnieje wiele firm kosmetycznych, które posiadają w swojej ofercie również kosmetyki typowo do cery mieszanej. Z reguły charakteryzują się one bardzo lekką konsystencją oraz działaniem silnie nawilżającym. Pamiętaj jednak, że cera mieszana u dwóch różnych osób może się znacząco różnić i wybór danego preparatu niekoniecznie musi im obu odpowiadać.

Następny artykuł: Pielęgnacja

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy