Stres może odgrywać ważną rolę w zaburzeniach rytmu serca
Stres i złe nawyki zdrowotne znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca o nazwie migotanie przedsionków. Sugerują to dwa najnowsze badania.
1. 7 czynników, które osłabiają serce
Nieregularne bicie serca może prowadzić do zakrzepów krwi, udaru, niewydolności serca i innych powikłań zagrażających życiu, ostrzega Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Badaniem objęto ponad 6500 dorosłych pacjentów, którzy nie cierpieli na choroby serca. Zostali oni ocenieni według siedmiu czynników związanych ze zdrowiem serca: palenie, wskaźnik masy ciała, aktywność fizyczna, dieta, cholesterol całkowity, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.
W porównaniu do tych z najgorszym wynikiem, dorośli który zostali ocenieni najlepiej, byli o 41 procent mniej narażeni na rozwój migotania przedsionków. Osoby o średnich wynikach były o 8 procent mniej narażone na rozwój zaburzeń rytmu serca.
Chociaż wyniki nie wykazują bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, sugerują, że promowanie zdrowego stylu życia może zapobiegać migotaniu przedsionków.
To badanie przeprowadzili naukowcy z Baptystycznego Szpitala Południowej Florydy w Miami.
Drugie badanie badało związek między stresem a migotaniem przedsionków u ponad 26 200 kobiet. Źródła stresu obejmowały: pracę, rodzinę, finanse, wydarzenia traumatyczne (takie jak śmierć matki) oraz kwestie sąsiedztwa.
Kobiety z migotaniem przedsionków miały znacznie gorsze wyniki finansowe, częściej przeżywały traumatyczne wydarzenia w przeszłości i miały bardziej stresujące sąsiedztwo, niż osoby bez tej choroby.
Autorzy badania, zespół z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Francisco, zapowiedzieli że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy środki obniżające stres mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
Oba badania zostały zaprezentowane w tym tygodniu na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Nowym Orleanie. Wyniki powinny być traktowane jako wstępne rozpoznanie, aż doczekają się recenzji i publikacji w czasopiśmie medycznym.
2. Serce można wspierać odpowiednią dietą
Od ponad 50 lat choroby układu krążenia to najczęstszy powód śmierci Polków. Powodują 45,6 proc. ogółu zgonów. Specjaliści alarmują, że jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, w 2020 ilość zgonów spowodowanych problemami sercowo-naczyniowymi przekroczy 200 tys. osób.
Zobacz także
- Joga - metoda na stres nie tylko dla kobiet!
- Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca
- Bo-tau na stres!
Co zrobić, aby uchronić się od chorób serca? Dobrym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna i dieta śródziemnomorska. Badania wykazały, że mieszkańcy krajów położonych nad Morzem Śródziemnym rzadziej mają problemy z sercem.
Podstawą tej diety są owoce i warzywa (papryka, pomidory, warzywa strączkowe) oraz produkty zbożowe (makrony, pieczywo, ryż) czy kasze. Często pojawiają się też orzechy, czerwone wino, ryby oraz owoce morza, niekiedy jogurty i sery. Rzadziej je się czerwone mięso, drób i jaja.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.