Stres może odgrywać ważną rolę w zaburzeniach rytmu serca

Stres i złe nawyki zdrowotne znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca o nazwie migotanie przedsionków. Sugerują to dwa najnowsze badania.

7 czynników, które osłabiają serce

Nieregularne bicie serca może prowadzić do zakrzepów krwi, udaru, niewydolności serca i innych powikłań zagrażających życiu, ostrzega Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Badaniem objęto ponad 6500 dorosłych pacjentów, którzy nie cierpieli na choroby serca. Zostali oni ocenieni według  siedmiu czynników związanych ze zdrowiem sercapalenie, wskaźnik masy ciała, aktywność fizyczna, dieta, cholesterol całkowity, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.

W porównaniu do tych z najgorszym wynikiem, dorośli który zostali ocenieni najlepiej, byli o 41 procent mniej narażeni na rozwój migotania przedsionków. Osoby o średnich wynikach były o 8 procent mniej narażone na rozwój zaburzeń rytmu serca.

Chociaż wyniki nie wykazują bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, sugerują, że promowanie zdrowego stylu życia może zapobiegać migotaniu przedsionków.

To badanie przeprowadzili naukowcy z Baptystycznego Szpitala Południowej Florydy w Miami.

Drugie badanie badało związek między stresem a migotaniem przedsionków u ponad 26 200 kobiet. Źródła stresu obejmowały: pracę, rodzinę, finanse, wydarzenia traumatyczne (takie jak śmierć matki) oraz kwestie sąsiedztwa.

Kobiety z migotaniem przedsionków miały znacznie gorsze wyniki finansowe, częściej przeżywały traumatyczne wydarzenia w przeszłości i miały bardziej stresujące sąsiedztwo, niż osoby bez tej choroby.

9 produktów, które niszczą twoje serce

Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku potrawy. Są też jednak źródłem glutaminianu sodu,...

Autorzy badania, zespół z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Francisco, zapowiedzieli że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy środki obniżające stres mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Oba badania zostały zaprezentowane w tym tygodniu na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Nowym Orleanie. Wyniki powinny być traktowane jako wstępne rozpoznanie, aż doczekają  się recenzji i publikacji w czasopiśmie medycznym.

Serce można wspierać odpowiednią dietą

Od ponad 50 lat choroby układu krążenia to najczęstszy powód śmierci Polków. Powodują 45,6 proc. ogółu zgonów. Specjaliści alarmują, że jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, w 2020 ilość zgonów spowodowanych problemami sercowo-naczyniowymi przekroczy 200 tys. osób.

Co zrobić, aby uchronić się od chorób serca? Dobrym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna i dieta śródziemnomorska. Badania wykazały, że mieszkańcy krajów położonych nad Morzem Śródziemnym rzadziej mają problemy z sercem.

Podstawą tej diety są owoce i warzywa (papryka, pomidory, warzywa strączkowe) oraz produkty zbożowe (makrony, pieczywo, ryż) czy kasze. Często pojawiają się też orzechy, czerwone winoryby oraz owoce morza, niekiedy jogurty i sery. Rzadziej je się czerwone mięso, drób i jaja.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...