Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciwko chorobie Alzheimera w sprayu do nosa

Naukowcy z Wydziału Neurobiologii Uniwersytetu Tel Awiwu prowadzą prace nad sprayem do nosa o podwójnym działaniu, który zapobiegałby udarom i rozwojowi choroby Alzheimera...

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Działanie szczepionki przeciw chorobie Alzheimera

Na rozwój choroby Alzheimera wpływ mają uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Opracowywana przez izraelskich naukowców szczepionka ma za zadanie naprawiać te uszkodzenia poprzez aktywowanie układu immunologicznego, a dokładnie makrofagów, które oczyszczają naczynia krwionośne z nagromadzonego amyloidu. W ten sposób można nie tylko zapobiec chorobie Alzheimera, ale także naprawić uszkodzenia, do których doszło już wcześniej. Jednocześnie szczepionka zmniejsza ryzyko udaru mózgu i wspomaga naprawianie szkód, do jakich doszło w wyniku przebytego udaru.

2. Zastosowanie szczepionki przeciw chorobie Alzheimera

Nowa szczepionka ma być skierowana do osób w grupie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, a także do chorych, u których pojawiły się pierwsze objawy tego schorzenia. Można ją będzie również zastosować u pacjentów po udarze. Badania na zwierzętach nie wykazały toksycznych właściwości preparatu. Naukowcy mają nadzieję, że szczepionka pomoże 80% osób cierpiących na chorobę Alzheimera, u których przyczyną demencji są uszkodzenia naczyniowe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.