Trwa ładowanie...

Szczepionki mogą nie wystarczyć do opanowania pandemii. Nowe ustalenia naukowców z USA

Szczepionki mogą nie wystarczyć do opanowania pandemii. Nowe ustalenia naukowców z USA
Szczepionki mogą nie wystarczyć do opanowania pandemii. Nowe ustalenia naukowców z USA (Getty Images)

Mimo coraz większej dostępności szczepionek przeciwko COVID-19, naukowcy z Georgetown (USA) nie mają dobrych wieści. Ich zdaniem szczepionki nie wystarczą do opanowania pandemii koronawirusa na świecie. Kluczem do jej zażegnania będzie ochrona przed bezobjawowym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

spis treści

1. Bezobjawowa transmisja wirusa napędza pandemię

Nowy artykuł autorstwa dr Angeli L. Rasmussen i dr inż. Saski V. Popescu, z Uniwersytetu Georgetown, który ukazał się w czasopiśmie naukowym "Science", jest próbą udowodnienia, że bezobjawowa transmisja koronawirusa po cichu napędza pandemię i to właśnie ochrona przed rozprzestrzenianiem wirusa, który nie daje objawów, jest kluczem do zakończenia pandemii.

Autorzy twierdzą, że określenie rzeczywistej zdolności przenoszenia wirusa w przypadkach bezobjawowych jest z natury skomplikowane, ale luki w wiedzy nie powinny przeszkadzać w uznaniu ich roli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Rak piersi"

"Nie możemy polegać na samych szczepieniach, aby kontrolować pandemię. Szczepionki świetnie chronią ludzi przed chorobami, ale jeszcze nie wiemy, jak dobrze chronią przed przenoszeniem choroby" - mówi dr Rasmussen.

Szczepionki mogą nie wystarczyć do opanowania pandemii. Nowe ustalenia naukowców z USA
Szczepionki mogą nie wystarczyć do opanowania pandemii. Nowe ustalenia naukowców z USA (Getty )

2. Szczepionki to nie wszystko?

Rasmussen twierdzi, że z biologicznego punktu widzenia byłoby mało prawdopodobne, aby szczepionka dobrze chroniąca przed chorobami nie chroniła przed infekcją.

"Ale tak jak szczepionki nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem, tak też nie są w stanie w stu procentach ochronić przed przenoszeniem choroby" - argumentuje specjalistka chorób zakaźnych.

"Transmisja bezobjawowa stanowi wyjątkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i zapobiegania dalszym zakażeniom. Ostatecznie będziemy musieli stale mieć na to oko, nawet jeśli zmniejszymy zachorowalność dzięki szczepieniom" - dodaje dr Popescu.

Naukowcy zwracają uwagę także na dysproporcję dotyczącą tempa szczepień w USA i m.in. Europie. W Stanach Zjednoczonych szczepionki mają być powszechne już latem, niestety takich deklaracji nie ma w pozostałych częściach świata, gdzie pandemia trwa nieprzerwanie.

"Dopóki nie nastąpi powszechne wdrożenie solidnego nadzoru i środków epidemiologicznych, które pozwolą nam ugasić te bezdymne pożary, pandemii COVID-19 nie da się w pełni pokonać" - ostrzegają naukowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze