Trwa ładowanie...

Sześciogodzinny dzień pracy stwarza wiele korzyści dla pracownika oraz pracodawcy

Avatar placeholder
28.12.2018 13:25
Sześciogodzinny dzień pracy stwarza wiele korzyści dla pracownika oraz pracodawcy
Sześciogodzinny dzień pracy stwarza wiele korzyści dla pracownika oraz pracodawcy

Według najnowszych badań, skrócenie czasu pracy zwiększa wydajność pracownika.

Choć większość osób aktywnych zawodowo pracuje co najmniej osiem godzin dziennie, nasza produktywność nie rośnie wraz z ilością czasu spędzoną przy biurku. Do podobnych wniosków doszła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju po analizie typowych systemów pracy w kilku krajach trwającej przez 22 lata.

W świetle nowego badania wydajność pracy zaczyna spadać, gdy ludzie pracują więcej niż 48 godzin tygodniowo. Dane pokazały, że długi czas spędzony na wykonywaniu obowiązków zawodowych doprowadził do ​​zmęczenia i stresu, które nie tylko obniżają produktywność, ale też zwiększają prawdopodobieństwo szeregu chorób, popełniania błędów oraz podnoszą wydatki zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Ośmiogodzinny system pracy zmniejsza wydajność pracownika i stwarza większe ryzyko popełniania błędów
Ośmiogodzinny system pracy zmniejsza wydajność pracownika i stwarza większe ryzyko popełniania błędów (123rf)
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W poprzednich badaniach nadgodziny w pracy zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, urazów, przyrostu masy ciała, spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Jedno z badań wykazało, że ryzyko choroby wieńcowej u osób pracujących dłużej niż 8 godzin było o 40 proc. wyższe niż u tych, które pracowały normalną liczbę godzin.

Skrócenie czasu pracy może z kolei skutkować poprawą zdrowia i samopoczucia, co z kolei umożliwia efektywniejsze wykonywanie obowiązków.

Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 68 pielęgniarek. Naukowcy monitorowali stan zdrowia i wydajność pielęgniarek, które pracowały 22 godziny tygodniowo i porównywali je z grupą kobiet, które spędzały w pracy 38 godzin w ciągu tygodnia.

10 najlepszych sposobów na relaks po pracy
10 najlepszych sposobów na relaks po pracy [11 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu po pracy, ważne jest, aby zrelaksować ciało i umysł w odpowiedni sposób. Właściwy

zobacz galerię

„Pielęgniarki z pierwszej grupy wykazały zaczną poprawę zdrowia. Są o wiele spokojniejsze i bardziej czujne” - powiedział Bengt Lorentzon, główny autor badania.

Oprócz polepszenia zdrowia, pielęgniarki pracujące krócej były bardziej efektywne w swojej pracy, ponieważ wykonywały o 80 procent więcej zadań w porównaniu z grupą kontrolną.

ZOBACZ TAKŻE

Na co chorują polscy pracownicy?

Pomimo tak wielu zalet, warto zadać sobie pytanie, czy takie rozwiązanie ma sens finansowy.

Po doświadczeniu, które polegało na zredukowaniu godzin pracy pielęgniarek, okazało się, że metoda ta może znacznie zredukować koszty ponoszone przez państwo w związku z bezrobociem, natomiast same zakłady pracy muszą wziąć pod uwagę koszt zatrudnienia dodatkowych osób do pracy.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Znudzenie obowiązkami zawodowymi jest dość powszechne. Nawet osoby, które lubią swoją pracę, po pewnym

zobacz galerię

Niektóre firmy już wdrożyły skrócony czas pracy i są zadowolone z tej decyzji.

Salony Toyoty w Niemczech wprowadziły sześciogodzinny system pracy 14 lat temu i odnotowują większe zyski, poprawę wydajności i zadowolenie pracowników.

Przedstawiciele innych firm dodają, że projekty, które do tej pory zajmowały dwa lub trzy miesiące są obecnie wykonywane przez jedną lub dwie osoby w dużo krótszym czasie. Ponadto chociaż pracownicy pracują krócej, są bardziej skupieni na swoich obowiązkach i wykonują zadania szybciej i dokładniej.

Kolejna zaletą jest to, że pracownicy więcej czasu spędzają ze swoją rodziną i są dużo bardziej zadowoleni. A szczęśliwszy pracownik, to wydajniejszy pracownik.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze